İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

 • öncelikle yeni sezon hayırlı olsun merak ettiğim için sormak istiyorum: 850hpa'da 0-2-4 izotermleri bu mevsimde soğuk yapar mı?

  insanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiği ile belirlenir.

 • öncelikle yeni sezon hayırlı olsun merak ettiğim için sormak istiyorum: 850hpa'da 0-2-4 izotermleri bu mevsimde soğuk yapar mı?

  Evet yapar yaklaşık 12-15 derece arası normal sıcaklık olarak gündüz. gece ise tek hanelerde indirir.

 • öncelikle yeni sezon hayırlı olsun merak ettiğim için sormak istiyorum: 850hpa'da 0-2-4 izotermleri bu mevsimde soğuk yapar mı?

  İstanbul’da 0/5 izotermi girince gece saatlerinde meşhur bazı istasyonlarımızda sıcaklıklar 5/10 derecelere kadar inebilir

  Havanın açık yada kapalı oluşu da etkileyecektir

  Evvelki gece 850 de 10 girerken 5 istasyon 13 görmüştü

  3 İzotermi giripte Çatalca Radarın 3/5 dereceye kadar indiği durumlar çok olmuştur

  Ama ilk sistem ve toprak sıcak, nasıl bir durum oluşur yaşayıp göreceğiz

 • Gece bildiğin battaniye ile yattım sabaha karşı baya soğuk oldu.. Rüzgar devam ediyor, ay ortasından sonra ise bu gidişle yorgan bile çıkartırım:)

 • üstat adam gibi şiddetli olsun işte sıkıldım hafif orta yağışlardan az aksiyonlu olsun yahu yaşayalım ki doyalım

  Şu haliyle fazlasıyla yağış var

  Modelin verdiğinin de çok üstüne çıkar eğer sistem böyle haşin gelirse

  Kaldı ki model ancak son 48’lerde yağışı iyice çözebilir

  Bizim daha çok basınç yerleşimlerini ve üst seviye kodlarını takip etmemiz gerekir

  Dilerim beklediğiniz gibi şiddetli bir yağış olmaz

 • Arkadaşlar mevsim geçişlerinde modeller yağışın şiddetini kestiremez modelin verdiğinin kat be kat fazlası olur bu tür sistemlerde yağış hem etkili hem sürekli uzun süreli rex blocking ihtimali var karadenizin kuzeyi Venedike dönecek Rusya kıyılar hakeza özellikle bu bölgeler afeti yaşayabilir. 17 ağustos selini unutmadınız herhalde sistem bile yoktu o zaman bir anda pörtledi ve dar alanda felaket yağış oldu sonucu çok üzücüydü tabii böyle olsun istemeyiz asla. Bu gelecek olanı hafife almayın sakın.

 • Uzun süredir sizlere doyurucu tahmin yapmadım dostlar benim tarzımı bilen bilir öyle çok detaya girmem herkesin anlayacağı dilde yazar çizerim üslup meselesi ben incelemelerimden çıkan sonucu kısa ve öz olarak yazarım. Neyse bu sefer biraz tarzımda değişiklik yapayım yaptığım uzun incelemeler sonucunda bu gelecek olan sistem 16 17 18 19 eylülde özellikle marmara batı karadenizi ciddi anlamda etkileyecek bir sistem diyagramlarda 500 hpa sıcaklığının -30 indiğini gösteren çalıştırmalar bile var öğle güncellemesinde bu değer bu mevsimde XXXtreme bir değer bu şekilde gelmesi çok zor olsa da 500 hpanın -20 -25 bandında bir değere törpüleneceğini düşünüyorum. Ha -30 gelirse neler olur onu hayal edemiyorum arkadaşlar. Diğer değerler de çok sıradışı bu yüzden bu sistem tahminlerin ötesinde güçlü olacak gibi inşallah afet olmaz da kazasız belasız atlatırız sıcaklıklar 10 15 bandına inecektir gece sıcaklıkları da 10 derecenin altı rahatlıkla görülür. Rüzgar da fırtına şeklinde eseceğinden hayatı olumsuz etkileyebilir bakalım biraz daha bekleyince sistem nereye evrilecek.