HF Milli Model Sinerjisi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çoğu kişiden fazla takip ederim bi haberde değilim .Geçen hafta model karşılaştırmaları konusundada biz bu konuyu konuştuk bir şirket daha atılım yapacakmış bu konuda uğraşan kurumlar ,ülkeler belli zaten .Buyursunlar yapsınlar atılım her şey serbest lakin ben bu konuda hiç bir gelişim göremediğim gibi Mgm denen kurum daha doğru dürüst saatlik tahmini bile tuturamıyorken devlet atılım yapacak ise direk Mgm ile bu olaya gireceğini düşünürsek önce Mgm nin düzeltilmesi lazım sonra her şey kademe kademe ilerler zaten .

bak söylediğiniz şeyle biraz evvel söylediğiniz şeyler arasında bağlantısızlık var. MGM konusunda hem fikiriz bu kurumun baştan aşağı yenilenmesi lazım, bu çok zor olmayacak birşey yeter ki istenilsin. Teknolojik açıdan zor değil bunlar planlanırsa yapılır. Teknik olarak yapılır, ülkemizde atmosfer ve iklim önemli bir konu ve bu konuda gereken ehemniyet verilirse herşey yapılır.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• yanlış, herşey zaten skiron tarzı modelin olmasıyla başlar yıllar sonra eksiklerini düzeltir ve geliştirirsin. Sanıyormusunuz GFS yada ECWMF pat diye global oldular? Bu mantıkla hiçbirşey üretmeye gerek kalmaz dünyada nasılsa birileri üretir deriz paramız varsada satın alırız, alışmışız hazıra konmaya tüketen toplum olmaya.. Bu mantığı yıkmak lazım bu ülkede..

Aynen öyle yapılan ürünün ilk önce yurtiçinde denenmesi lazım eğer tutarsa uluslararası arenaya açılmalıdır.Bunu ben uluslararası iktisat teorisi dersinde görüyorum.Bir ürünü üreten ülke ilk olarak kendisi yurtiçinde pazara sunar tutarsa üretimi artırır ve ihracat yapmaya başlar ve bu aşamada üretici ülke yüksek kar elde eder sonraki dönemlerde taklitçi ülkeler çıkmaya başlar onlar üretmeye başlar orada işçi maliyetler ucuz olduğu için daha ucuza üretemeye başlar.Ama ilk üreten ülke yüksel kar elde etmiş olur.Aynen katılıyorum ekmek elden su gölden misali her şeyi başka ülkelerden beklememeliyiz Yazın yaşadığımız olağanüstü Durumu bir sebebide o eğer biz ihraççı ülke olup milli gerilirimizi artırmalıyız.Siyasi bir gerilim yaşandığı an ekonomik olarak çok etkileniyoruz piyasalar ani tepki veriyor onun için milli gelirimiz yüskek olduktan sonra üreten ülke olduktan sonra siyasi krizlerde etkilemez.Bunun yoluda girişimcilerin önünü kesmemek ve her şeyi başkalarından beklememek.Yapabildiğimiz kadar kendi ürünlerimizi yazılımımızı sermayemizi kendimiz yaratmalıyız dışa bağımlı olmamalıyız.İlk olarak kendi ülkemizde modelimizi deneyip sonra orta doğu ve balkan kafkas çevresini kapsayıp sonra Avrupaya açılıp en son küresel ölçekte tahmin yapmalıyız.

• Somut bir şey yapmak için önce araştırma yapın eleştiri ile başlamak hiç bir yere getirmez özel olarak da yapılabilir veriler dışa bağlı olabilir araştırın dersinize iyice çalış sonra yetkili kişi yada kurumlara gidin belge ile

• Mgmnin olaya el atması ve devletinde destek vermesi gerek. Cumhurbaşkanına mektup felanmı yazsak aslında bu konuyala ilgili. O istese bu işi hertürlü bi şekilde yaptırtır.

• Üniversitesi bazında devlet desteği vr izni olması lazım

siz nasıl uğraşıyorsunuz, var mı destek alabildiğiniz birileri? demin uğraşıyordum 2 ay mola verdim demiştiniz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• siz nasıl uğraşıyorsunuz, var mı destek alabildiğiniz birileri? demin uğraşıyordum 2 ay mola verdim demiştiniz

Alt yapı çalışmaları önce araştırma yaptım destek için hiç biryere ulaşmadım tek kişilik İş değil yapılırsa dediğim gibi 72 saatlik model olur

• Bana göre 72 saat iel başlamak ve test etmek gerekir, asıl amaç ise modellerin karın ağrısı olan 168+ olmalı, çok uzun bir süreç olacaktır ama istedikten sonra olmaması için bir sebep yok.

• Bu konuyu neden açmıştık ;

Hedef koymak , Sinerji ve birşeyler öğrenmek için

En mükemmel model bile “gaybı” bilemez

O bilgi sadece herşeye “hükmedenin” katında bilinir

Modeller ve insanoğlu Sadece tahmin üretir ( ki her güncelleme 144 saat sonra bambaşka çıktı verir)

Şunu hiç düşünen var mı bilmiyorum ama bazen bir modelin birkaç güncelleme öncesi daha tutarlı sonuç verebiliyor

Yani en güncel en doğru demek anlamına gelmiyor

Bu başlığın belki şu katkısı da olabilir , yanar döner modellerin , yada sönümlenen sistemlerin üzüntüsü bizi bazen büyük strese ve gerilime sokabiliyor ( şu günlerde olduğu gibi)

O dönemlerde birbirimizi kırıp duvarları yumruklayacağımıza yeni sistem heyecanı gelene kadar yerli model girişimi üzerine kafa yorabiliriz

Görüldüğü üzere birçoğumuzun büyük umut bağladığı Ocak son hafta vasat geçiyor , dilerim en kısa zamanda düzelir ve düzelecek nasipse

Şubat bizimdir inşaallah

Ama durgun ortamlarda bazı temel meselelere kafa yorup fikir üretmek daha verimli olur kanaatindeyim

• Cold.EFso modellerdeki durum 144 sonrası ümit ver sonra hüsran bunun sebebi

Hata ayıklama kodu modellerin içinde veriler girilince hata ayıklama kodu da giriliyor belli saat ler içinde bunlar araştırmalarim sonucunda edindiğim bilgiler içinde

• Biz şu anda yeni bir model yapsak bile tutarlılık yönünden CMA, CPTEC, NCMRWF, BOM gibi olsa da olur olmasa da modelimsilerden pek farkımız olmaz diye düşünüyorum. Yeni model geliştirmek ve brexit yapmak yerine ortağı olduğumuz ECMWF ile yola aynen devam etmek ve güçlünün yanında yer almak daha doğru olur. Klasik modellemeler yerine istatistiksel ve analog verilerden üretilebilecek farklı bir modelleme düşünülebilir belki. Böyle bir deneme yapılabilir ama böyle bir modelin de şu anda zirveye oynayan ECMWF, UKMO, GFS gibi klasik modellerden daha başarılı olacağını zannetmiyorum. Modelleri gönlümüzden geçenlere uydurmaya çalışmaktansa biz modellerin çalışma prensibini anlayıp atmosferin kaotik yapısını kabullenebilsek ciddi bir sorun da kalmaz aslında. Çünkü yanar dönerlik atmosferin fıtratında var. Model dediğimiz şey de sanal atmosferlerdir nihayetinde. Buna rağmen olabildiğince iyi performans gösterdiklerini düşünüyorum. Bakın mesela kaç gündür koro halinde ne kadar da istikrarlı gidiyorlar bize hiç soğuk dalga yollama taraftarı değiller diyagramlar maşallah ip gibi ve öyle de oluyor. Şimdi işimize gelmeyen sinir bozucu bu gelişmeler karşısında modellere kızmaktansa makus talihimize ağlamak daha iyi bir tercih olabilir.

• Şimdi şu an için Ocak sonu için modellerin kötümser senaryoları kazanmış olabilir

Bu durum modellerin son yaşadığımız sistemlerdeki kötü performansını örtmeye yetmez

Ayrıca Şubat ilk on günü de ip gibi gösteriyorlar şimdiden , göreceğiz nasipse

Örneğin ; işte Ocak ilk hafta Ecm orta vade kar haritası

695ed69d41390a65d60.png

Görüldüğü üzere bu haritanın çeyreği bile gerçekleşemedi

Yada Ocak ikinci hafta Hızlı Gonzalez sistemine bakalım ;

Ecm sisteme sadece 48 saat kala soğukları ciddi şekilde kesti ve o sistemde hala kaç girişi olduğu konusunda Gfs ile bile ayrışıyorlar bunu paylaşmıştım

7c36035ed0f.png32dbfe924.png

Bizim derdimiz modeller neden bize sistem vermiyor değil

Zaten sistemi model değil yaradan dilerse verir

Ancak bu kış aldığımız ucu ucuna sistemleri 192/168 saate kadar göremediler

168/96 arasına kadar sistemler GGS şeklinde güçlendi hatta iki tanesi Efsane denecek noktaya geldi tatil muhabbetleri bile döndü , çünkü o derece ciddiydi

Ama 72/24 saatte sistemler iyice eridi ve sistem anı zaten hepsi kuşa döndü Yüksek semtler hariç

Yanı biz Kaderimize değil modellerin bizle dalga geçmesine , eskisi kadar atmosferi iyi çözememelerine kızıyoruz ve bunda herkes hemfikir

Artık modellere bakmak , atmosferle ilgisiz birisi karşısında bizlere bir avantaj sağlamadı bu kış hatta dezavantaj sağladı

Bu çok açık ve net olarak ortada

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Modellerin kötü olduğu dönemler mutlaka var. Bu biraz da paternle alakalı. Mesela yüksek basınç etkisinde olduğumuzda veya kuzey yarımkürede bir yerlerde güçlü bir blocking gelişmişse modellerin performansı da yükseliyor yaz mevsimi gibi kararlı hava koşullarının olduğu dönemlerde de zirveye ulaşıyor. Ancak atmosferin kararsızlaştığı alanlarda hele kutupaltı alçak basınç sistemlerinin sahaya hakim olup sistemlerin jet hızıyla hareket ettiği dönemlerde bir dibe vuruş kaçınılmaz. İyi günde kötü günde sevdiklerimizin yanında olmamız gerekir. Ne diyor şarkıda hayatta en zor olan bir insanı tanımak, kabul etmek huylarını değişmeden bir olmak. Tuttuğumuz takım kötü gidiyorsa da dur ben yeni bir takım tutayım demiyoruz mesela. Yapmamız gereken yaşanılmış tecrübeleri yanımıza alarak modelin ne şekilde değişebileceğini doğru şekilde öngörebilmek. Bunu yapamayacaksak modelin gösterdiğini peşin peşin kabul edeceksek ve hiçbir yorum katamayacaksak hele bir de tahminlerimiz tutmayınca bütün suçu modellere atacaksak eyvahlar olsun. Otomatik uygulamalardan robotlardan bir farkımız kalmaz ki. Bize de ihtiyaç yok o zaman. Yerli ve milli model düşüncesi kulağa hoş geliyor. Yunanın Skiron gibi bir modeli varken bizim de en azından benzer bir modelimiz neden olmasın elbette olabilir ama böyle bir modelin varlığı şu anda yaşadığımız sorunları asla ortadan kaldıramayacaktır. Benzer sorunları kendi yerli ve milli modelimizde de yaşamayacağımızın garantisini kimse veremez. Bunun da sebebi yukarıda da söylediğim gibi atmosferin kaotik yapısıdır.

• Hiç şüphesiz 240 saat ve üzeri vadede HF yazarlarının ve sinerjik üyelerinin( buna ben dahilim ve takip edenler iyi bilir) Aralık ve Ocak ilk yarısı için performansları modellerin ortalamasından çok daha iyidir ve biz sistem gelmediği için değil bizim gördüğümüzü modeller ancak 192 de gördüğü için eleştiriyoruz

Defalarca 6 sistemdeki diyagramların 240/168 değişimini paylaştım gene paylaşırım kabul etmeyen olursa

Asıl sorun dediğim gibi 72 ye kadar sistemi güçlü gösterip son 3 gün kuşa çevirmeleridir

Bu gayet açık nettir ve itiraz edecek modelleri aklamaya çalışacak bir durum yoktur

• Ben sözelciyim. Yazılımdan falan anlamam ama radyo kısmı kafama yattı. İnternet üzerinden yayın yapan bir radyo olsa hoş olurdu be :) Kendimize ait modelimiz olur mu olur neden olmasın.

Bundan on beş sene önce omuzdan fırlatmalı hava da 20 dakika kalabilen mini iha yapmıştık ama şimdi siha yapıyoruz. Saçma sapan bir model yaparız on sene sonra efsane model olur.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Bir model sistemi zayıf gösterip sonradan kuvvetlendirse de kuvvetli gösterip sonradan zayıflatsa da bütün bu kusurları örtecek olan modeli yorumlayanlardır. Model bir araçtır. Önemli olan gemiyi en kötü şartlarda bile sağ salim limana ulaştırabilmektir. Modeller ne kadar hata yaparsa yapsın son noktayı tahminci koyar ve yaptığı her doğru tahminde bunun keyfini çıkarır mutluluğunu yaşar. Hata yapmışsa da yaptığı hatadan da ders çıkarmaya çalışır ve bir daha benzer durumda aynı hataya düşmemek için uğraşır. Modellerin her gösterdiği harfiyen gerçekleşseydi veya sıfır hatayla çalışan bir model geliştirilseydi bu modelleri yorumlayan amatör veya profesyonel yorumcuların ne önemi kalırdı. Model takiplerini çekici kılan da atmosferin ve dolayısıyla modellerin yanardönerliği değil midir? Marifet modelin bilemediğini bilebilmekte, göremediğini görebilmekte. Bunu yapabildiğin oranda büyük tahmincisin. Nasıl yaparsan yap hangi yöntemi kullanırsan kullan insanlar sonuca bakar. Mazeretle pek ilgilenmez. Başarılı tahminler yapıyorsam başarılı olan benim model değil. Başarısız olmuşsam da suçlusu model değil. Benim olaya bakış açım böyle.

• Bay Hava 'ya ''Modeller ne kadar hata yaparsa yapsın son noktayı tahminci koyar'' sözüne kesinlikle katılıyorum.

Cold.EFso hocamızın isteği de bence gayet iyi hem modellerin hata oranını düşürecek bir model neden geliştirilmesin ki. Bence böyle birşey yapılabilse acayip güzel olur.

Modellerin az hata verdiği bir sistem geliştirilmesi bence tahmincilerin de işini kolaylaştıracaktır ve sonuç olarak son noktayı yine daha güvenilir bir model sistemi ile tahminciler koyacaktır.

• Bugün gerekli destek ve sermaye bulunsa bile teknolojinin yeterli seviyeye gelmesi seneler alır,ayrıca bu modelleri istenilen kalitede yorumlayabilecek meteorologta yok ülkemizde maalesef,bunun olmasını sağlayacak eğitimde yok.Beğenmediğiniz ecmwf yaklaşık 50 yıllık bir model,bu model kurulduğu günden itibaren kendini geliştiriyor,meteorologlar bu doğrultuda tahmin ve bilimsel çalışma yapıyorlar ama bizler hala başarısız buluyoruz,milli model ne kadar başarılı olur siz düşünün.Evet hayali güzel olan bir şey belki ama daha tekerleği yapmadan araba icat etmeyi düşünmekle aynı geliyor bana.