İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

• Eskiden sistem gelmeden 1 2 hafta Semih abi konu acar cm hesaplari yapardik. Simdi sisteme 4 5 gun var. Hocaların net ve genel aciklamalarini konu acmasini bekliyorum. Yani artik modellere guvenin ne hali geldigini goruyoruz.

• Neden herkes bu kadar umutsuz anlamıyorum. Bu sistem yağış açısından çok cömert bir sistem. Fırtına sırasında biliyoruz ki sıcaklıklar hep beklenenden düşük seyrediyor. Onu bile geçsek elimizdeki -8 -9luk soğuklarla don seviyesi genel olarak 400m civarında görünüyor. Fırtınalı yağışlar sırasında çok güzel kar örtüleri oluşacağını düşünüyorum. 1 günlük bir sistemimiz yok. Soğuk 5 gün kadar üzerimizde. Rakımı yüksek olan semtler şov bile yapabilir.

Beklediğim şey kıyılardaki cıvık kar hariç şehrimizin çok büyük bir kısmı tatmin olacaktır. Yüksek semtlerde güzel birikimler olacaktır. Hatta iddia ediyorum ki Pazar günü Aydos tepesine çıkacaklar 100cm civarında bir kar ile karşılaşacaklardır :)

Biz sahilde kar topu oynamak istiyoruz da o yüzden...

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler. hava-kars323uzays3271653126

• Biz sahilde kar topu oynamak istiyoruz da o yüzden...

Hocam çekirdeği -10 zorlarsanız -12 olan Izlanda kökenli bir sistemden gündüz sahillerde sıcaklıkları 0'a düşürecek bir soğuk beklemek hayalcilik olur. Bu sistemin potansiyeli bu kadar zaten. En iyi potansiyeli zaten ECM ve UKMO'nun gösterdiği. O hali sahillerde tatmin edici kar yağışı getirir. Zaman zaman da beyazlamalar yapabilir. Ama gidip de 30cm kar yapmasini bekleyemeyiz. He çıkarsınız çamlıcaya, kayışdagina, aydosa o zaman diz boyu kar ile kardan adam da yaparsınız kartopu da oynarsınız :)

Sahiller için gercekten tatmin edilecek kar yağışı için çekirdeği 16'lik soğukları kuzeyimizde veya kuzeybatımızda beklemeliyiz. Izlanda'nın gücü bu kadar malesef.

• Kıyılarda kar tutmayan sistem tam bir sistem değildir maalesef. Daha evvel 3 kez yarım sistem aldık artık kıyılarda da kar tutması gerek ki tam sistem diyebilelim. Yine de geldiği kadarına şükrederiz seneye bakarız yapacak bir şey yok.

• Değerli üstadlarım,

şu İstanbul'umuz üzerindeki flu ortamı kaldıralım mı ?

Her kafadan ayrı bir ses çıkması kakafoniye neden oluyor.

Rica etsek İstanbul sorumlumuz önümüzdeki süreçle ilgili ayrıntılı bir değerlendirme yapabilir mi ?

Kimi arkadaşımız santim santim kar dağıtıyor, kimi arkadaşımız da bu pilav daha çok su kaldırır diyor.

Bilen de yazıyor bilmeyen de, armoni dönüşüyor kakafoniye.

GÖKHAN ABUR üstadlığıyla değerlendirme yapacak bir hocamız var mı ?

• GFS son demlerini yaşarken yeni yıldızımıza odaklansak? Günlerdir malum tarihlere güzel kar veriyor.

gfs-16-138.png?12

Ekleme: Sürpriz tarih?

Modele GFS - Carte prévisions

Ekleme 2: Malum tarihin yakın çekim hali de geldi.

Modele GFS - Carte prévisions