GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Kasım 2018)


 • berbat modellerde istikrar 0 sabah başka akşam başka bu gidişle 10 11 aralıkta yalan olmaz insallah

 • her kafadan bir ses çıkıyor. bakın arkadaşlar, model başlangıç verileri nasıl girilirse model öyle devam eder. bir kalıp üzerinden gider ancak; başlangıç verileri önemlidir. dipnot olarak belirtmem gerekir ki; ana çıktı çözünürlüğü en iyi olan senaryodur. mutlaka dikkate alınmalı, çöp diyip kulak arkası edilmemelidir.

 • Anlamadığım nokta şu sürekli takip ettiğim için o kadar çabuk farkediliyor ki.Bazı arkadaşlar Gfs yada Ecmwf farketmiyor bariz kötü geçsin güncelleme çıkan yorumlar şunlar;

  "Aralık ilk yarısını kapattı."

  "İzlanda baskısı başladı inşallah geçen sene gibi olmaz."

  "Modeller bir şeyi tutturamıyor 10-11 de yalan olacak gibi."

  Bu ve benzeri mesajlar yazılıyor.Aynı arkadaşlara bakıyorum modeller her zaman kötü vermiyor ya ilk defa izlanda baskısını öne çıkarmışlar diğer çalışmalarda azor bir şekilde koridor bulup işlevini görmüş öyle yada böyle memleketin bir köşesine sistemi vermiş.Bu sefer bu arkadaşlar da ses yok.Demek istediğim olumsuzluk belirtmek için olumsuz çıktı kovalayan üyeler var.Olumsuz olduğunu bizde görüyoruz bu kadar süredir gece gündüz model takibindeyiz biz de bir şeylerin farkındayız ama bana ilk çıkan olumsuzluğa yay yüklü insanlar gibi atlamak hemen o kötü havayı yaymak doğru gelmiyor.Tek güncellemeyle "tek" aralık ayını bitiren,beklenen sistemi öldüren,geçen seneye benzeten ne ararsan var.Şimdi sadece okuyan bilgi sahibi olmak isteyen kişinin kafası allak bullak oldu bile.Bu arkadaşların mesajını siliyoruz yada konudan yasaklıyoruz hemen sohbetten sorular gelmeye başlıyor. "Ben neden yasaklandım" "Benim mesajım neden silindi." Cinayet işlemişiz gibi sorular,tavırlar geliyor.Size kimse olanı söylemeyin demiyor.Olumsuzluğu kovalamayın olumlu şeyleri de yazın.Dışarıdan gözükmüyor zannetmeyin kimin ne yapmak istediği o kadar çok belli ki artık alıştık.