Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ayasofya için karar günü. Saat 16:30 da Danıştay 10.Dairesi 1934 yıli bakanlar kurulu kararinin iptali yada devami konusunda aciklama yapacak.

Fatih Sultan Mehmet Han'nın aziz hatirasina sahip çıkmak adına şuan da Sultanahmette, Ayasofya'nın oradayım. Bu arada inanilmaz bir sekilde toplanma meydana geldi. Destek sloganları atılıyor.

• Ayasofya'nın camii olması doğru karar ama zamanlama çok yanlış. Siyasi bir çıkarım söz konusu oldu. Şimdi yabancı yatırımcılar uzak duracak. Dolar artabilir. Yabancı turist sayısında düşüş yaşanabilir. Zaten yorgun ve hasarı yüksek bir yapı. Önce sağlam bir restorasyon gerekiyor. Namaz kılınması ve gezinilmesi şuan uygun da değil. Hayırlısı olsun.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Ayasofya'nın camii olması doğru karar ama zamanlama çok yanlış. Siyasi bir çıkarım söz konusu oldu. Şimdi yabancı yatırımcılar uzak duracak. Dolar artabilir. Yabancı turist sayısında düşüş yaşanabilir. Zaten yorgun ve hasarı yüksek bir yapı. Önce sağlam bir restorasyon gerekiyor. Namaz kılınması ve gezinilmesi şuan uygun da değil. Hayırlısı olsun.

bencede müze olması lazımdı, 1500 yıllık bir binada yüzlerce kişinin aynı anda bulunması biraz ürkütücü geliyor.

• Keşke müze olarak kalsaydı turistlerin çokca uğradığı bir mekan.Cami sayısı yeterli geliyor bana.Cami'ye dönüştürülmesi turist sayısında olumsuz bir gelişmeye sebep olabilir.

edit:Onca problem ve gündem varken bunların son dakika olarak konuşulması da saçma geliyor bana.

• Cami olması yanlış bir karar müze olarak devam etmeliydi kilise de olsa aynı şeyi söylerdim ekonomi zaten kotu yabancılar daha cok yüklenecek,zaten ekonominin konuşulmasını engellemek amaç!

• Ayasofyanın manevi değerini anlamayanlar ''müze olarak kalmalı, yeterince cami yok muydu'' gibi cümleler kurar DÜnya niye bize burayı açma diye diretiyor Yunanistan neden sürekli bizi tehdit ediyor diye düşünmek yok.

• Ayasofyanın manevi değerini anlamayanlar ''müze olarak kalmalı, yeterince cami yok muydu'' gibi cümleler kurar DÜnya niye bize burayı açma diye diretiyor Yunanistan neden sürekli bizi tehdit ediyor diye düşünmek yok.

Manevi değerini biliyoruz merak etme.Yunanistan'a karşı alınan bir karar bu konuda mutluyuz bu konuya değil eleştirimiz.Ancak turist sayısını da olumsuz etkiler.Keşke Yunanistan'ın asker çıkarttığı adalarla da bu kadar ilgilenilse..

Kardesim sımdi onlara da hak geçti onlarda kendi ülkelerindeki camileri kapatsalar ne olacak hiçbirşey diyemeyiz bugün o ülkelerin eline koz verdik, ustelik cok eski bir bina risk taşıyor bunları da düşünmek lazim ben yaptım oldu ya geldi iş!

• Ayasofya kararını İsrail emsal olarak gösterip Mescid-i Aksa'yı sinagoga çevrilebilir.

Bir yandan açılması iyi oldu niye derseniz bazı ülkeler resmen iç işlerimize karışır hale gelmişti açmayın diyerekten bir yandan da kötü oldu.Ayasofya çok iyi döviz getirisi oluyordu hem bilet parasıyla hemde etrafındaki turistik marketler, yemek yerleri vs vs.Sadece Ayasofya için İstanbul'a gelen turist sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Avrupa yine 2 yüzlülük yapıyor, İspanya'daki Kurtuba Camii'ni kilise olarak kullanıyorlar.