Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen sen kıyı bölgeler için söylüyorum, ferrari görünümlü, şahindi. Bakalım bu sene nasıl olacak, benimde artık neredeyse bu kışın sinoptiği yavaş yavaş kafama oturmaya başladı kasım başı gibi kendi konum üzerinden paylaşırım şahsi görünümü kış adına.

Bu arada Cold.EFso üstat benimde bu sene Şahin görünümlü, Ferarri bir kış beklentim var, kasım başı konuşmaya başlarız veriler dahada belirginleşince.

Herkese iyi akşamlar,

Selamlarımla.:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bu sene accuweather benzeri tahminler ters köşe olacağa benziyor. Geçen sene sayfalar dolusu efsane kış ile ilgili veri ve paylaşım vardı ve oldukça vasat geçti. Bu kış ile ilgili ne kadar olumsuz yorum duysam tersi olacağı için artık seviniyorum :) Sizin tahmininize yakın bir kış geçireceğimizi gönülden inanıyorum.

• Bildiğim birşey bu yılı çözmek çok zor

İsabet etsem de belki şansa isabet edeceğim , tamam Bilgi çok kullandım ama sonuçta yorumlarımı ve hislerimi kattım , kaldı ki hangi sezonluk tahminde his olmaz ki

En güvendiğim model forever HİSSO 😊

• Nötr Yılları bir hatırlayalım

Bana göre -0,6 ile + 0,6 yıllar arasındaki hepsi zayıf nino ve nina karakteri olduğu İçin Nötre yakın yıllar gibi bakılabilir

29f6867cc293c8959bed.png

Şunları da eklemek istiyorum
    QBO’yu Kelvin Pozitif yönde , Rossby negatif yönde (doğuluya meyil) etkiler. Kelvin Dalgaları MJO’nun temel etkenidir. Gwo , Mjo döngüsü sonucu ortaya çıkarEl nino La Nina şartları MJO’yu doğururMJO ve Kelvin Atlantik üzerinde ikisi birlikte tesir ederler

Kelvin : Dünyanın dönüşü ve Ekvatoral yapıdan doğan dalgalardır

Rossby : Yerçekimi etkisiyle oluşan atmosferik ve okyanusal dalgalarıdır.

Kuzey Atlantik birçok okyanusal veriye ilaveten Kelvin Dalgalarından da etkilenir. Kuzey Atlantik’te dünya ekonomisinin merkezlerini (Avrupa ve Amerika’yı) etkileyen NAO en önemli parametredir bundan dolayı en çok para NAO araştırmalarına harcanmaktadır , yani biz kadar hatta bizden çok Batı dünyası NAO’yu takip etmektedir

NAO , çok büyük araştırmalara rağmen gizemini korumaya devam ediyor.Hatta NAO lehimizeyken bile çırak çıktığımız oluyor, Bizim sistem almamıza en az yüzde 50 etkisi olan NAO ve etkileyen şartlar üzerinde daha fazla kafa yormak gerekiyor

QBO , MJO , ENSO, NAO , PNA ve birçok teleconnection elemanını doğrudan ve dolaylı etkileyen temel unsurlardan biri Kelvin dalgalarıdır

Meteoroloji Camiası Kelvin üzerine daha fazla araştırmalar yapıyor ve hatta Mjo tablosu gibi Kelvin tablosu da model veri girişlerinde kullanılmaktadır. Çünkü 200 hPa ile 850 hPA bölgesi arasındaki ilişkide Kelvin analizleri başarılı sonuçlar vermektedir

b83449f2546b.png1824fa7b96a92f8efd1be.png

3685156d14c50d1.jpg

• Joker yine piyasaya çıkmış

Bilen bilir benim ekşın sembolümdür

Ekim ayındaki bu üzücü durgunluk pes ettiremeyecek beklentilerimi

Kuraklık had safhada ve çok üzülüyorum

Allah kurtarsın

Sadede gelirsek İlk Joker çıktığında Batman filminde (jack Nicholson) harika bir performans göstermişti (89/90)

30 yıl sonra çıkan Joker de fena değil ve Robert De Niro filme destek vermiş

1989/90-2019/20 nerden nereye

89/90 Nötr yılı takip ettiğim, birçok verisi benzerlik gösteriyor ilginçtir , Döngü verileri dahil , bakalım 80’lerden bir numune görecek miyiz

Dediğim gibi Azorun cimriliğine çok muhtaç olmadığımız sinoptikler olası

e9beded0dbc5564.jpg345dc8d.jpg

68cd536eb7dd579404f7057.pngfa71d1ebb986231fb.gif32c11aa69aa.png2b86918a41.png

Not : Atmosfer ne Accu’yu Takar ne Ecm’yi ne efso’yu nede Basto’yu , sadece bildiğini okur , ona buna şuna inat da davranmaz

Gerekirse hiç bir veriyi de dinlemez yine bildiğini okur

Ne tahmini tutan kahramandır ne de tutmayan günahkar

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• 0 h verilerini önemserim

Şimdi son GFS çıktısına göre yorum yapalım

t(0) anında 850 anomalimiz berbat ve 8/10 derece daha yüksek normallerden

Ama yine t(0) anında 2 m anomalimiz sadece 2/4 derece yüksek normallerden

7e20f6b5e4e59f1c92e74a3e.jpg5e44db60312e63d.jpg

Yorum ve Sonuç , toprak bu sene İstanbul ve çevresinde 850 soğuğunu fazlasıyla hissederken , 850 ısınmasını daha az hissediyor , Eylül’den beri gözlemim bu ve bu yıl karakteri açısından 1/2 derecelerle efsane kaçırdığımız sistemleri hatırlayınca çok işimize yarayacağını düşünüyorum bu trend devam ederse

• umarım tersi bir durum söz konusu olmaz 850 hpada -12 girerken 2m de +3+4 ler gibi

• umarım tersi bir durum söz konusu olmaz 850 hpada -12 girerken 2m de +3+4 ler gibi

O dediğiniz zor

850’de -9 bile çoğu sistemde yeter bu gidişle

Bu Notlar buralarda kalacak ve hatırlayacağız ölmezsek

Şu anda 850 17 derece girişi var

Şehir ise 15/19 derecelerde takılıyor

Dediğim gibi uzun zamandır böyle bu sene , yağış az ama toprak soğumak İçin adeta bahane arıyor (rüzgar çoğunlukla kuzeyli olduğu İçin)

• Bünyamin Sürmeli son videosunda bu kıştan ümidinizi kesmeyin.Kayıp bir kış beklemiyorum dedi.Ay sonu kışla ilgili görüşlerini paylaşacakmış bu arada.

Ümit kesen yok çok şükür

Forumu takip ettiği için teşekkürler

Biz de onun görüşlerini bekleyeceğiz

Her ne kadar referans verilerini açıklamasa da :))

• Kışın ilk yarısı İçin anomali tahminim şekillendi gibi

Bu arada bazı tahminlerin olumsuz beklentiyi yumuşattığını görmek sevindirdi , ben aynı görüşümü Yani olumlu beklentimi koruyorum

Ekim ikinci yarı kötü başlayıp hayal kırıklığı yaşatsa da ben tahminlerimde 1/10 güne değil 10/40 günlük verilere ve 1000/1500 km gelişmelere değil 5000/10000 km gelişmelere odaklanıyorum (30S-30N)

QBO analogu ile Mjo/Gwo korelasyonu ile tropik kuşağın gidişatını Anomali teorimle yorumladım

Dilerim isabet eder

Ama önce katkı vermek isteyenlerin mümkünse çizim halinde sinoptik beklentilerini yada tavsiyelerini görmek isterim

Tahminler genelde Ekim son hafta sisteminden sonra yapılır ama ben ona bakmayacağım , bu 45 gün fikirlerimi baya oturttu diyebilirim , önümüzdeki birkaç hafta değişim olursa arz ederim

• ilker.gunebakan değerli Hocam teşekkür ederim, bu oldukça orijinal ama uygulanması olanaksız bir teklif 😀

Forum içi paylaşımı ve fikir alış verişini bi yere kadar tolere edebiliriz (en güzelini bazı arkadaşlar kaynak vererek atıf yaparak yerine getiriyor sağolsunlar ,örneğin ben zayıf olduğum deprem konusunda sizin gibi daha iyi bilenlere atıf yapıyorum öğreniyorum )

Ancak forum dışı bariz fikir kolpacılığı yapanlar var ne yazık ki ve bunlara yapacak pek bişey yok

Bence hırsızlık hırsızlıktır

Yabancı kaynakların bile adı verilmelidir fikir çalıntıysa

Ama biz 1950’lerde QBO’yu keşfeden Ukmet çalışanlarına da teşekkür ve atıf yapacak değiliz her tahminde , daha spesifik veri kopyalarında atıf yapılmalı

Mesela Ventrice’den SSW sinyali alıp kendi görüşü gibi sunmayı ayıp sayarım.

• Tabi Hocam, mümkün olmadığının bende farkındayım ama, tesadüfen karşılaştığım bazı "esinlenmeler" bende

"aaaaa" efekti yarattığı için nazire yapayım dedim.

Başka anlamı yok.

Sevgi ve selamlarımla

• Kışın ilk yarısı İçin anomali tahminim şekillendi gibi

Bu arada bazı tahminlerin olumsuz beklentiyi yumuşattığını görmek sevindirdi , ben aynı görüşümü Yani olumlu beklentimi koruyorum

QBO analogu ile Mjo/Gwo korelasyonu ile tropik kuşağın gidişatını Anomali teorimle yorumladım

Dilerim isabet eder

Ama önce katkı vermek isteyenlerin mümkünse çizim halinde sinoptik beklentilerini yada tavsiyelerini görmek isterim

pek topa girmek isteyen yok galiba

Ben yine de beklerim

Belki bir Michael amca Smooth’u birazcık sinerji katar 😀

• pek topa girmek isteyen yok galiba

Ben yine de beklerim

Belki bir Michael amca Smooth’u birazcık sinerji katar 😀

Üstadım topa girerim girmesine de, birincisi bilgim yok, ikincisi tecrübem az, son olarak da biraz farklı fikirdeyim🤔 biraz 2018 biraz 2019 karışımı bir kış bekliyorum. Yükseğin Karadeniz e set çektiği, efsane sinoptiklerin sinir bozucu biçimde Kırım'dan doğuya kaydığı bir kış. Çok mu karamsarım üstad.