Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • valla yalova merkezde 6.katta oturuyorum.hic bir sey hissetmedik..allah korusun.17 agustos 99 depreminde yine yalovadaydim.16 yasinda.kelimeler tamamen kifayetsiz.sadece allah korusun diyebilirim.

Hocam ufak deprem olduğunda zaten kolayına insan hissetmiyor yada artık deprem bölgesinde yaşayıp çok deprem yaşadığımız içinmi bilmiyorum tepki verilmiyor kısacası artçı depremlere. Bende 99 depreminde Kocaelideydim 9-10 yaşındaydım o yaşta olmama rağmen dün gibi hatırlarım. Perdeyi kaldırıp baktığımda dışarıya havada güneş tarzı kıpkırmızı yansımadan tut hemen 1km yakınında bulunan ve yıkılan binanın altından sesler gelmesine kadar. Allah bir daha yaşatmasın zaten beklenen marmara depremi yine öyle bir şiddetle olursa oturduğumuz binalarında dayanacağınıda sanmıyorum. Nekadarda mühendisler az hasarlı deselerde Allaha emanet yaşıyoruz.

• Ayberk

Çınarcık çukuru-Havzası-Platosu da denilen yer, karada olan bir coğrafi pozisyonun, deniz altında kalan durumu :)

şimdi, Çınarcık cukurunu başka nasıl açıklayayım :)

Ha şu da var tabi, KAF hattının Marmara denizi içinde geçtiği lokasyonlardan biri de diyebiliriz.

Çınarcık çukuru diye ürküp, çekindiğimiz yer, buradan geçen fayın kırılmasının yarattığı korku.

Molozların dökülmesine gelince, Hacimsel olarak hiç bir anlam taşımaz. Sadece bölgede bulunan deniz canlılarının yuvalarının yok olmasına sebep olur.

jeoloji bilimi açısından bir önem teşkil etmez ( tabi benim görüşüm) sakıncaları farklı konularda incelenmeli.

• ;)konu neydi peki cogragya dersindeki..yani hangi baslik altinda anlatildi cinarcik cukuruna avrasya tubeli pisliginin dokuldugu;)valla guluyoruz burda arkadasimla.ayrica elestiriye acik olun bence.guzeldir.kisiligine elesiri degil bu

• Nosnowyessun  Chronic53  Narsil  ilker.gunebakan Cevaplar süper elinize emeğinize sağlık. Keyifle okudum. Arada sorularla sizi yorabilirim. :)

Hatta hemen bir tane sorayım, KAF fayinin doğudan batıya enerjisini boşalttığından bahsedilmişti ve Marmarada ki fayların belli periyotlarla(250,500 yıl gibi) araliklarla enerjisini boşalttığını da biliyoruz. Peki bu fayın artık durması yani tamamen pasif hale gelmesi mümkün mü? Yani bu fay x sene sonra ölecek tarzında birşeyden bahsedebilir miyiz?

Bara döda fiskar följer strömmen...

• ;)konu neydi peki cogragya dersindeki..yani hangi baslik altinda anlatildi cinarcik cukuruna avrasya tubeli pisliginin dokuldugu;)valla guluyoruz burda arkadasimla.ayrica elestiriye acik olun bence.guzeldir.kisiligine elesiri degil bu

Sen o konuyumu diyorsun ? O ayrı konu ben onu internette okudum bir sitede makale tarzı bir yazıydı. Ben regresyondan bahsettim

• Nosnowyessun  Chronic53  Narsil  ilker.gunebakan Cevaplar süper elinizi emeğinize sağlık. Keyifle okudum. Arada sorularla sizi yorabilirim. :)

Hatta hemen bir tane sorayım, KAF fayinin doğudan batıya enerjisini boşalttığından bahsedilmişti ve Marmarada ki fayların belli periyotlarla(250,500 yıl gibi) araliklarla enerjisini boşalttığını da biliyoruz. Peki bu fayın artık durması yani tamamen pasif hale gelmesi mümkün mü? Yani bu fay x sene sonra ölecek tarzında birşeyden bahsedebilir miyiz?

ilker.gunebakan ve Narsil hocam konuya daha hakim. Ben yüzeysel biliyorum. Ancak ufak bir yorum yapabilirim. Dinamik fay olduklarini biliyorum falanca zamanda sonlanir mi bilemiycem hocam

• Nosnowyessun  Chronic53  Narsil  ilker.gunebakan Cevaplar süper elinizi emeğinize sağlık. Keyifle okudum. Arada sorularla sizi yorabilirim. :)

Şuan için öyle bir şey yok afrika kıtası avrasyayı sıkıştırdığı sürece bu fay hattı aktif kalacak, ayrıca çok uzun yıllar sonra marmara denizinde ve marmara bölgesinin coğrafyasında değişiklikler olacağını söyleyebiliriz. Karadenizde dağ yükseltilerinin artmasını bekleyebiliriz vs. Enerji boşalım işi sıraya göre gidiyor olabilir ancak unutmamak gerekir ki KAF ile güney doğu anadolu fayının birleştiği yerler fay zonu açısından çok hareketli dolayısıyla batıdan beklerken bir bakmışssın doğudan deprem haberi gelmiş olabilir. Ayrıca 17 ağustostan sadece 3 ay sonra olan düzce depremide bunun sıraya göre olmayacağını işaret ediyor olabilir

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Vintersaga

Tabi, aktif bir fay, belli bir zaman içinde "ölü-pasif-durağan" hale gelebilir.

Mesela KAF. Arabistan yarımadası , Anadolu platosunun altına giriyor diyoruz. O girme hareketi, bir dönem sonra, kayaçlar, magma, hareketin yönü ve şiddeti daha bir çok parametre altında farklı bir seyir izleyebilir. Ama şu kadar yıl sonra diye bir cevabı yok. hareketin yılda bir kaç santim ile ifade edildiğini düşünürseniz eğer,mesel KAF için 3 milyon yıl sonra pasif bir hat olabilir diyebiliriz. :)

Sonuç;

Teorik olarak mümkün, pratikte zor ve uzun :))

• Şuan için öyle bir şey yok afrika kıtası avrasyayı sıkıştırdığı sürece bu fay hattı aktif kalacak, ayrıca çok uzun yıllar sonra marmara denizinde ve marmara bölgesinin coğrafyasında değişiklikler olacağını söyleyebiliriz. Karadenizde dağ yükseltilerinin artmasını bekleyebiliriz vs. Enerji boşalım işi sıraya göre gidiyor olabilir ancak unutmamak gerekir ki KAF ile güney doğu anadolu fayının birleştiği yerler fay zonu açısından çok hareketli dolayısıyla batıdan beklerken bir bakmışssın doğudan deprem haberi gelmiş olabilir. Ayrıca 17 ağustostan sadece 3 ay sonra olan düzce depremide bunun sıraya göre olmayacağını işaret ediyor olabilir

Narsil hocam Karadeniz dağlarının yükseklikleri fena değil hani diyorum şöyle olsa bi şansımız Silivri'den Kocaeli'ye +500 MT. koyabilsek İstanbul üzerine sıkıştıra sıkıştıra :hfyeni (18):

• Vintersaga

Tek kelime ile cevap veriyorum. Evet :)

Sadece biz değil tabi. Siyasiler özellikle, yerel yönetimler, Milli Eğitim herkes ama herkes öğrenmeli.

Sizinle mesela benim çok iyi öğrenip, daha sonra televizyonda dizi izlemeye dalmamız bir şey ifade etmiyor. :)

Bildiklerimizi de anlatıp, katkı sağlamamamız gerekiyor :)

Sadece şunu söyleyip bitirmek istiyorum işin vahameti açısında.

Türkiye'de belediye meclis kararı ile yeri değiştirilen fay hattı var. :)

Selamlarımla