Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şu durumda bile canını ortaya koyan ekiplerin yaptığı bu iş çok büyük çok. Elleri öpülesi hiçbir ülke canını koyarak yapmaz bu işi 4.7 büyüklüğü.

Fulya Özdemir'e helal olsun.

Kaç gündür sahada.

Gözlerinin uykusuzluktan şişliği televizyondan belli oluyor.

Helal olsun gerçekten. :hfyeni (25):

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Koç, Sabancı, Doğuş, Eczacıbaşı, ve sayamadığımız büyükler, bunlar nerede??? Ve mümkünse vergiden düşülmeyecek kaydıyla yapsınlar yardımlarını.

Hocam o saydığınız şirketler alt şirketleri bazında yardımları yapıyorlar.

Kimsenin aklında soru işareti kalmasın.

• Fulya Özdemir'e helal olsun.

Kaç gündür sahada.

Gözlerinin uykusuzluktan şişliği televizyondan belli oluyor.

Helal olsun gerçekten. :hfyeni (25):

İşini biraz daha sessiz yaparsa bir o kadar daha helal olsun hak ediyor bence.

Dün adamlar enkazdan yaralı bir kızı çıkarmaya çalışıyor. Gitmiş başlarına dır dır dır susmadı 45 dakika susmadı.

• İşini biraz daha sessiz yaparsa bir o kadar daha helal olsun hak ediyor bence.

Dün adamlar enkazdan yaralı bir kızı çıkarmaya çalışıyor. Gitmiş başlarına dır dır dır susmadı 45 dakika susmadı.

Olayın, ortamın, anın, heyecanı vs...

İnsan psikolojisini etkiliyor.

Ona muhtemelen rejiden uyarı gelmiştir.

Ama saatlerce yayın yapmakta kolay değil hocam.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• İlkay hem Türk değilsin hem de şerefsizsin..

Demirala Citydeki açık arttırmada Kevin ile bi futbolcunun daha formasında yardımcı oldu lakin Instagramında gördükki o kötü dediğimiz Emre Can kadar olamadı bir yanlış tüm doğruyu götürür bu saatten sonra GURURUMUZ DEĞİLDİR.

• Birbirine karşı muhabbet ve merhamette, müminler, bir vücut gibidir. Vücudun bir yeri rahatsız olunca, bütün vücut, rahatsız, uykusuz kalıp, onun tedavisi ile meşgul olduğu gibi, müslümanlar da birbirlerine yardıma koşmalıdır!

[Buhari]

Bir müslümanın sıkıntısını gidereni veya bir mazluma yardım edeni, Allahü teâlâ affeder.

[Buhari]

Bir din kardeşinin ihtiyacını gideren, ömür boyu Allahü teâlâya ibadet etmiş gibi sevap kazanır.

[Buhari]

Allah indinde, en kıymetli amel, mümini sevindirmek, sıkıntısını gidermek, borcunu ödemek veya karnını doyurmaktır.

[Taberani]

Hayra vesile olan, hayır işlemiş gibidir. Allahü teâlâ, sıkıntıya düşene, çaresize yardım edeni sever.

[İbni Neccar]

Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe, iyilik ve hayra nail olamazsınız. Ne infak ederseniz, Allahü teâlâ, onu hakkıyla bilir ve mükafatını verir.

[Al-i İmran 92]

Rabbim depremzede kardeşlerime yapılan yardımları ve iyilikleri izzeti dergahında kabul etsin.

Edit, ayrıca

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”

Buhârî, Edeb 27; Müslim, Birr 66

İşte bunun örneğini canlı kanlı afet bölgesinde görüyoruz.

• Arkadaşlar, herkes açıktan yardım yapacak diye bir şey yok

İlkay gündoğanı savunmak için demiyorum ama bazı ünlülere, büyük şirketlere, futbolculara fazla değer verip, fazla yük yüklüyoruz

Bazı insanlar gizli yardım etmeyi tercih edebilir

Geçenlerde de Alperen şengüne yüklenildi 200bin tl yardım etti diye

Maaşına göre düşük kalan bir yardım olabilir ama o miktar sadece ahbapa gönderdiği para

Belki başka yerlere de gönderdi, ya da zamana yaymak istedi

Mesela ben de yaptığım yardımları, bağışları gizli yaptım

Forumdaki anonimliğin verdiği rahatlıkla burada birkaç bağışımdan bahsettim ama akraba ve eş dost çevremde bahsetmedim

Böylesi daha makbul çünkü

Biz büyük resme bakalım ve kabul edelim ki milletimiz çok güzel bir imtihan verdi ve başarıyla bu imtihanı geçti. Beklenenden çok ama çok yüksek düzeyde yardımlar sel oldu yağdı deprem bölgesine

Bir de futbolcuların büyük çoğunluğunun sonradan görme olduklarını unutmayalım, bu arkadaşlardan öyle çok da erdemli hareket beklemeyelim. Boşuna kendimizi üzmeyelim.

• PergamoN hocam ilk deprem iyi kötü bekleniyordu peki 2.deprem bekleniyormuydu tetikleyen ana unsur tam olarak belli olduğu ?

Bu faylar hakkında çalışmalar çok kısıtlı son deprem tarihleri bilinmiyor ve kayma hızları daha düşük bu yüzden bu faylar hakkında bir riskden bahsedilemez çünkü elimizde yerli-yabancı bir veri yok aslında bu kesimde bir sismik boşlukmuş aletsel dönem depremselliğide çok düşük zaten ama kıta içi fayların neredeyse tamamında depremsellik çok düşük hangisi en son ne zaman deprem üretti bilinmiyor ve tekrarlanma aralıkları 1500 yıl anadolunun içlerinde tuz gölü fay zonu gibi fayların 5000 yılın üstünde olabilir.

Bu kesim zaten birkaç yıl veya birkaç on yıl içinde depremini üretecekmiş ama 7.9Mw depremiyle birlikte tetiklendi.

Yani ilk depremden hariç ,tek başına o deprem gerçekleşmiş olsaydı birileri televizyona çıkıp yine Maraş’ı uyarmıştık diyecekdi ama ne o fayla ilgili bir çalışması mevcut, nede o fay hakkında olası riskle ilgili bilgisi mevcut.

Fayların tekrarlanma aralıkları insan ömrü göz önüne alındığında KAF,DAF’da dahil (+200,250yıl) çok uzun denebilir bu yüzden çoğu uzman gibi Naci görür gibi isimler benim gözümdede antipatik konumda çünkü neredeyse her deprem sonrası büyük deprem uyarısı yapıyor özellikle twitter üzerinden yaptığı açıklamalar (işi bilenler için) akıl alır gibi değil depremlerin episantrlarını tahmini koymak mı dersin,deprem çözümlerini hiçbir zaman baz almamak mı dersin vb. şeyler daha sayabiliriz ,bir depremin çözümü olmadan depremin hangi faydan kaynaklandığı bilmen imkansız

Televizyonlara çıkan sözde uzmanlar tarafından özellikle bazıları için ciddi şüphelerim mevcut ,eskiden aldıkları eğitim nasıldı yeni teknoloji ve veriler hakkında kendilerini ne kadar geliştiriyor vb. Sorular yöneltilebilir.

DAF’ın son deprem davranışı katmıyorum bile yerli yabancı böyle bir beklenti ve bilgi mevcut değil tarihsel dönemde çok büyük deprem anlatımları mevcut ama yaşamadan anlamıyorsun fay-segmentasyon ayrımı ve kırılma davranışı şimdi yeniden komple çalışılıcak.

Yani beklenen depremde böyle birşey değildi diyebiliriz.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Geçen günlerde fox tv de izmiri uyarmıştı izmir fayı tehlikeli her an deprem potansiyeli var diye sizce dedikleri doğrumu

• Çok uzun dikkatle okunmasi gereken bir yazı ve birebir sahit olmuş biri sürece. cil durumda bu kadar bürokrasiden dolayı beklemek inanilir gibi değil.

Şimdi bende onu paylaşacaktım. Ama dikkatimi çeken bir durum var. 17 Ağustos depreminde battaniye ve isiticalara ihtiyaç yoktu ki. Belki sonraki zamanlarindan bahsediyordur.

Düzeltme belki de 12 Kasım depremini yaşamıştır