Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Depremin ilk olduğu saatlerde hükümet karar çıkartıp “özel sektöre ait tüm iş makinelerini ve film ekiplerinin aydınlatma ekipmanlarını” toplatıp gemilerle deprem bölgesine taşımalıydı.

• Offizieller Beitrag

Depremin büyüklüğü 7.8 şeklinde kalacaktır arkadaşlar burada gördüğünüz büyük salınımların 2 sebebi var, 1 zemin 2 depremin yüzeye yakınlığı. KAF ta bu deprem olduğu zaman 12-18 km de deprem episentrları olurken bu deprem için 7 km derinlik verildi. Bu ciddi bir deprem ve yüzeye çok yakın , zaten oluşan ivmelerden anlayabilirsiniz bazı yerlerde 1 gal i geçen yerler var ki bölgede yapılan teorik hesaplar 0.6 gal e kadar gerisini siz düşünün..

• Ciddi misin hocam? Niye bu kadar düşük açıklanıyor o halde? Kimliği tespit edilemediği için istatistiğe bile girmiyorlar mı?

Sadece ülkem için demiyorum bu çirkinlik devletlerde politika haline gelmiş.2008 Çin Siçuan depremi ,2010 Şili depremi ,2011 Japonya Tahoku depremi bunlar çok büyük depremler biraz araştırma yapanlar görecektir ki ölüm sayıları açıklanandan çok daha fazla bu depremlerde de.

• Depremin büyüklüğü 7.8 şeklinde kalacaktır arkadaşlar burada gördüğünüz büyük salınımların 2 sebebi var, 1 zemin 2 depremin yüzeye yakınlığı. KAF ta bu deprem olduğu zaman 12-18 km de deprem episentrları olurken bu deprem için 7 km derinlik verildi. Bu ciddi bir deprem ve yüzeye çok yakın , zaten oluşan ivmelerden anlayabilirsiniz bazı yerlerde 1 gal i geçen yerler var ki bölgede yapılan teorik hesaplar 0.6 gal e kadar gerisini siz düşünün..

Hocam mesela olası Marmara Depreminin beklendiği fay hattında derinliğin ne kadar olduğu biliniyor mu ? Bu konuda bir bilgi var mı ? Mesela olursa kaç km derinlikte olur ?

• Aynen öyle. Benim 83-84 te sahilinden balığa çıktığım değirmendere komple denizin içindeydi. :(

o dönem biz Körfez Yarımcada yaşıyorduk. ben dünyada henüz yoktum. Deprem sonrası Tüpraş çalışanları haliyle tedirginlik can havliyle fabrikaya gitmediler, oluşan bu kriz ortamında Tüpraş Patlayacak, Kaçın, Canınızı Kurtarın, Terkedin Şehri diye Anonslar yapıldı. İnsanlar bir yandan neye uğradıklarını şaşırmış, enkazların başında canlarını kurtarmaya çalışıyor, Tabi arabası olanlar hemen kaçtılar güvenli bölgelere İlimtepe Hereke gibi bölgelere sığındılar. Fakat koskoca bir şehri tahliye etmek kolay mı? kaçış patikaları yapıldı Yarımcadan ilimtepeye. Dağlarda toprak yollar mevcut deprem döneminden kalan. İnsanların en kısa yoldan tepelere çıkabilmeleri için.

• Offizieller Beitrag

Hocam mesela olası Marmara Depreminin beklendiği fay hattında derinliğin ne kadar olduğu biliniyor mu ? Bu konuda bir bilgi var mı ? Mesela olursa kaç km derinlikte olur ?

hocam az çok 12-18 arasında olacaktır. KAF depremleri bu derinlikte oluyor. İzmit depreminin ve düzce depreminin derinlikleri 17 km. Tahminen beklenen marmara depremininde derinliği bu şekilde olması olasıdır..

• 7.9.. küsürat olduğunu iddaa eden yabancı bir bilimci vardı diye hatırlıyorum abi. Ben de bilmiyorum ama özellikle ilk depremin daha büyük olduğunu düşünüyorum.

Evet onu bende görmüştüm yine gözüme çarpanda facebookta görmüştüm Yunan sayfası 8.0 olarak paylaşmıştı depremi.Tabi ivmeler yüzey yakınlığı koşulları değiştiren etkenler Narsil hocamda bu işlerden anlıyor yorumu cevap niteliğinde olmuş teşekkür ederiz

• o dönem biz Körfez Yarımcada yaşıyorduk. ben dünyada henüz yoktum. Deprem sonrası Tüpraş çalışanları haliyle tedirginlik can havliyle fabrikaya gitmediler, oluşan bu kriz ortamında Tüpraş Patlayacak, Kaçın, Canınızı Kurtarın, Terkedin Şehri diye Anonslar yapıldı. İnsanlar bir yandan neye uğradıklarını şaşırmış, enkazların başında canlarını kurtarmaya çalışıyor, Tabi arabası olanlar hemen kaçtılar güvenli bölgelere İlimtepe Hereke gibi bölgelere sığındılar. Fakat koskoca bir şehri tahliye etmek kolay mı? kaçış patikaları yapıldı Yarımcadan ilimtepeye. Dağlarda toprak yollar mevcut deprem döneminden kalan. İnsanların en kısa yoldan tepelere çıkabilmeleri için.

zaten tem otoyolunda izmit adapazarı arasında üst köprüler çöktü. bi kaç gün tem otoyolu kullanılamadı. o yüzden ilk başlarda tahliye işi sıkıntılı olmuştu. :(

• hocam az çok 12-18 arasında olacaktır. KAF depremleri bu derinlikte oluyor. İzmit depreminin ve düzce depreminin derinlikleri 17 km. Tahminen beklenen marmara depremininde derinliği bu şekilde olması olasıdır..

Peki yıkım ve hasar açısından çok fark oluyor mu hocam?

• Offizieller Beitrag

Peki yıkım ve hasar açısından çok fark oluyor mu hocam?

elbette yüzeye yakın depremlerde ivme artışı söz konusu, binalarımız için en önemli parametre ivme, artması demek binanın maruz kaldığı kuvvetin artması demek, buda hasar için en önemli kriter..

• Prof. Dr. Cenk YALTIRAK hocam o kadar güzel açıklamalar yaptı ki dinleyen izleyen herkes kök nedeni anlamıştır diye umuyorum.

Doğayla inatlaşma...

Marmara depremine ilişkin de 7.1 ile 7.6 arası 4 deprem beklendiği gibi bir sözü geçti arada . Hepsi bir anda da olabileceği bir gün arayla da olabileceği gibi bir cümlesi oldu. Böyle değerli bilim insanlarına artık kulak verelim gerçekten.

• hocam az çok 12-18 arasında olacaktır. KAF depremleri bu derinlikte oluyor. İzmit depreminin ve düzce depreminin derinlikleri 17 km. Tahminen beklenen marmara depremininde derinliği bu şekilde olması olasıdır..

Hocam yine de çok yabana atılacak derinlikte değil bence. Ayrıca bana kalırsa depremin beklendiği fay hattının karadan geçmemesi çok büyük şans. Bu fay hattı İstanbul'da karadan geçseydi olacakları tahmin bile etmek istemezdim. Bu arada hocam olası deprem olduğunda maksimum dalga boyu kaç metre olur ?

• zaten tem otoyolunda izmit adapazarı arasında üst köprüler çöktü. bi kaç gün tem otoyolu kullanılamadı. o yüzden ilk başlarda tahliye işi sıkıntılı olmuştu. :(

hocam şöyle bir detayı da ekleyelim telefonlar yaygın değil internet yok yaşanan kaosu bir de o açıdan düşünelim. Tabii ki karşılaştırma yapalım demiyorum ama insanların çaresizliği açısından.. Bir musibet bin nasihattan iyidir ya ders alabildik mi ona bakacağız..

• o dönem biz Körfez Yarımcada yaşıyorduk. ben dünyada henüz yoktum. Deprem sonrası Tüpraş çalışanları haliyle tedirginlik can havliyle fabrikaya gitmediler, oluşan bu kriz ortamında Tüpraş Patlayacak, Kaçın, Canınızı Kurtarın, Terkedin Şehri diye Anonslar yapıldı. İnsanlar bir yandan neye uğradıklarını şaşırmış, enkazların başında canlarını kurtarmaya çalışıyor, Tabi arabası olanlar hemen kaçtılar güvenli bölgelere İlimtepe Hereke gibi bölgelere sığındılar. Fakat koskoca bir şehri tahliye etmek kolay mı? kaçış patikaları yapıldı Yarımcadan ilimtepeye. Dağlarda toprak yollar mevcut deprem döneminden kalan. İnsanların en kısa yoldan tepelere çıkabilmeleri için.

O dönem ben de tam hakim değilim neler yaşandığına fakat bu görseldeki daha çok orman yangını için emniyet şeridine benziyor, panik haliyle insanların bu kadar net ve geniş bir yol yaratabileceğini sanmıyorum, biraz abartılmış bir hikaye gibi

• Offizieller Beitrag

Hocam yine de çok yabana atılacak derinlikte değil bence. Ayrıca bana kalırsa depremin beklendiği fay hattının karadan geçmemesi çok büyük şans. Bu fay hattı İstanbul'da karadan geçseydi olacakları tahmin bile etmek istemezdim. Bu arada hocam olası deprem olduğunda maksimum dalga boyu kaç metre olur ?

hocam doğrultu atımlı faylar için genel aralıklar bunlar dolayısıyla her türlü yabana atmamak lazım. Fayın denizden geçmesi hakkında fikrimi daha önceki sayfalarda belirttim ama yinede yıkıcı olmayacağı anlamına gelmiyor o sebeple ciddi bir deprem bizi bekliyor maalesef.

Dalga derken Tsunami için diyorsunuz sanırım, konu hakkında atıp tutmayayım sonuçta uzmanı değilim ama literatüre giren bazı makalelerde özellikle deniz altında yaşanacak bir heyelanın tsunamiye sebep olabileceği belirtiliyor, ne kadar mı olur onu Allah bilir, heyelanın büyüklüğü önemli. Doğrultu atımlı faylarda tsunami daha seyrek, geçen fay dalma batma zonu olsaydı tsunamiden daha çok konuşurduk

• Narsil Hocam bir soruda ben sormak istiyorum. Bu deprem birçok yerden hissedildi Depremin büyüklüğü aynı olsa derinliği arttıkça daha geniş alanda mı hissedilecek?

Saçmaysa kusuruma bakmayın yeni öğrenmeye çalışıyorum

• Prof. Dr. Cenk YALTIRAK hocam o kadar güzel açıklamalar yaptı ki dinleyen izleyen herkes kök nedeni anlamıştır diye umuyorum.

Doğayla inatlaşma...

Marmara depremine ilişkin de 7.1 ile 7.6 arası 4 deprem beklendiği gibi bir sözü geçti arada . Hepsi bir anda da olabileceği bir gün arayla da olabileceği gibi bir cümlesi oldu. Böyle değerli bilim insanlarına artık kulak verelim gerçekten.

Hocam Marmara depremini bilim adamlari henuz tam anlamiyla çözmüş degil,bir grup bilim adami 7,1 ile 7,6 arasinda cok şiddetli ve cok yakin taihte bir deprem beklerken bir grup bilim adamida 7 den dusuk ve uzak tarihte bir deprem bekliyor ,kendi aralarında anlasamadiklari tek deprem yeri İstanbul ve Marmara bence su an için

• O dönem ben de tam hakim değilim neler yaşandığına fakat bu görseldeki daha çok orman yangını için emniyet şeridine benziyor, panik haliyle insanların bu kadar net ve geniş bir yol yaratabileceğini sanmıyorum, biraz abartılmış bir hikaye gibi

ben de yangın sebebiyle sanıyordum fakat o yangın için olanlar daha küçük şeritler halindeler ve çok daha küçükler ve belirli periyotlarla temizlenirler bu apayrı geniş bir yol genişliğinde ayrıca bu anlatılanlar abartılı geliyorsa duyacağınız diğer olaylar sizi çok üzebilir