Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2016.11.02 15:02:52 40.7635 34.3015 1.7 -.- 3.9 4.1 YALAK-ISKILIP (CORUM)

2016.11.02 14:57:41 40.7532 34.3140 5.0 -.- 4.7 -.- AHLATCIK-ISKILIP (CORUM)

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Bakan'dan korkutan İstanbul depremi açıklaması
    Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bilim adamlarına göre İstanbul'da 10 yıl içerisinde en az 7 şiddetinde deprem olacağı belirterek, "Bizim en az 25-30 milyonu ilgilendirecek kadar bir hızla 3-5 sene içerisinde bu kentsel dönüşümü yapmamız icap ediyor" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bilim adamlarına göre İstanbul'da 10 yıl içerisinde en az 7 şiddetinde deprem olacağı belirterek, "Bizim en az 25-30 milyonu ilgilendirecek kadar bir hızla 3-5 sene içerisinde bu kentsel dönüşümü yapmamız icap ediyor" diye konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRMALIYIZ"
    Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm 2012 yılında yürürlüğe girdiğini söyleyerek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle İstanbul için tehlikeli sinyaller çalmasından sonra büyük bir dikkat ve hassasiyetle, büyük bir öngörü ile ortaya koymuş olduğu bir çaba. O konuda da ısrarla üzerinde duruyor. Geldiğimiz nokta itibariyle 49 vilayette kentsel dönüşüm ile ilgili bizim riskli alan ilanlarımız var. Ayrıca 20 vilayette bir başka türlü çalışmamız var. Ama toplamda baktığınız zaman o günkü çıkan yasalarla bugün 420 bin civarında binayı dönüştürdüğümüzü görüyoruz. 3 - 4 milyon nüfusa hitap eden bir alanda kentsel dönüşüm yapabildiğimizi görüyoruz. Bunu yeterli görmüyoruz şu anda. Bizim en az 25 - 30 milyonu ilgilendirecek kadar bir hızla 3-5 sene içerisinde bu kentsel dönüşümü yapmamız icap ediyor" dedi.

"İSTANBUL'DA EN GEÇ 10 SENE İÇİNDE DEPREM VAR"
    15 milyon nüfusun yaşadığı İstanbul'da bir sıkıntı olduğunda bir sürü insan toprak altında kaldığı gibi, ekonominin de çökeceğini kaydeden Bakan Mehmet Özhaseki, " Anadolu'da menzil olarak depremler olduğunda gidip hep beraber yaralarını sarabiliriz, koşup hep beraber yaralarını sarabiliriz. Bunu Erzincan'da da, Adapazarı'nda da yaşadık. Koştuk, dertlerine derman olduk devlet olarak. Ama İstanbul'da Allah korusun, bilim adamlarının dediği gibi gerçekleşecek olursa ki bilim adamları söylüyor bunu, bir felaket senaryosu var. Onların söylediği şeyler ben özetle şunu çıkardım. 10 sene içerisinde bir deprem var en geç. Bu yarın sabahta olabilir, 9.5 sene sonra da olabilir. Onların söylediğinden bir başka sonuç daha çıkardım. En az 7 şiddetinde gözüküyor. Böyle olduğu zaman binlerce yapı bir anda yerle bir olacak. Türkiye'de 20 milyon civarında yapı stokumuz var. Tüm Türkiye'yi kast ediyorum. 99 depreminde sonra yapılan yapı stokunun 5 milyon civarında. 99 depremi sonrası yönetmeliklerde daha sağlamlık arz eden bir yapı var. 99'dan sonra yapılan yapılar, daha sağlıklı görebiliriz. Ama öncesinde yapılanların en az yüzde 50'si risk taşıyor. Yani 7 - 7.5 milyon konut Türkiye'de şuanda riskli yapı vaziyetinde" diye belirtti.

"YENİ YÖNETMELİKLERİ HAZIRLIYORUZ"
    Özhaseki, vatandaşları da uyararak, her şeyi devletten beklemelerini kaydederek, "Gücü yeten insanlar lütfen binalarını ölçtürsünler. İçlerinde canları var, malları var. En kıymetli şeyleri var. Gücü yetiyorsa insan dışarıda o kadar çok lüzumsuz israf ettiğimiz, para harcadığımız yerler var ki. Birde yaşadığı evlere lütfen baktırsınlar. Onun dışında devletin, bizim yapmamız gereken, hükümet olarak yapmamız gereken şu anda hazırlıyoruz. Yeni yönetmelikler hazırlıyoruz, yeni yasalar hazırlıyoruz. Bunu çok daha hızlandıracağız. Vatandaşı özendireceğiz, bu hızlı bir şekilde dönüşüme girecek yasalar inşallah 2017 içerisinde gelecek. Biz bununla 2023'e kadar, 100'üncü yılımıza kadar Cumhuriyetimizin sağlıksız, kimliksiz yapı kalmasın diye çırpınacağız. İnşallah önümüzdeki yıla kadar bunu yapacağız" dedi.

kaynak : yeniakit.com

• yok 10 sene yok 5 sene vs, Bunlar boş iş. Sen heryere bina dikersen Doğanın dengesiyle oynarsan şimdide olabilir 100 yıl sonrada. Kuzey anadolu fay hattının yanındayız Her an olabilir bunun senesi günü yok. Şu gün şu saat olucak diyip milleti kandırmasınlar. Herkes yeterli önlemleri alırlarsa Allah korusun olucak bi depremde en az can ve mal kaybıyla atlatırız.

• yok 10 sene yok 5 sene vs, Bunlar boş iş. Sen heryere bina dikersen Doğanın dengesiyle oynarsan şimdide olabilir 100 yıl sonrada. Kuzey anadolu fay hattının yanındayız Her an olabilir bunun senesi günü yok. Şu gün şu saat olucak diyip milleti kandırmasınlar. Herkes yeterli önlemleri alırlarsa Allah korusun olucak bi depremde en az can ve mal kaybıyla atlatırız.

önlem için kentsel dönüşüm diyor zaten sayın bakan en azından eski binalar ortadan kalkar .. eski binalarda neyin ne olduğunu bilen yok Allah korusun 7 üstü bi deprem olsa çoğu gider gerçi yeni binalar nasıl onuda pek bildiğim söylenemez ama en azından şu zamanda denetlemeler biraz daha sıkıdır diye düşünüyorum . . .

• önlem için kentsel dönüşüm diyor zaten sayın bakan en azından eski binalar ortadan kalkar .. eski binalarda neyin ne olduğunu bilen yok Allah korusun 7 üstü bi deprem olsa çoğu gider gerçi yeni binalar nasıl onuda pek bildiğim söylenemez ama en azından şu zamanda denetlemeler biraz daha sıkıdır diye düşünüyorum . . .

yeni yapılan binalarda afedersin biyerime benziyor, Şuan oturdugumuz binada duvara vursam sokağa sesi gidiyor. Allah korusun deprem olsa ilk gidicek binalardan birinde oturuyorum. Bina eskide değil 5 yıllık bina. Müteahhitleri adam etsinler önce. Malzemeden kıscaz diye saçma sapan ev yapıyorlar. Böyle yapcaklarsa hiç yapmasınlar eski evler daha dayanıklı.

• @RulingSnow dediğin olay yeni binaların çoğunda var sanki yan taraftakilerle aynı odadaymışın gibi duyuyorsun hemde ne konuşurlarsa duyuyorsun yeni aldığım eve bakmaya gidiyorum bazen 1-2 saat oturuyorum içinde Allahtan yan tarafta asansör boşluğu var yanlarla sorun yok alt katım boş ama üst katı duyabiliyorum :)
    ses yaltımı olmadığı için böyle yeni binaların çoğunda böyle hemde . . . aslında ses yalıtımını da zorunlu yapmalılar

• @RulingSnow dediğin olay yeni binaların çoğunda var sanki yan taraftakilerle aynı odadaymışın gibi duyuyorsun hemde ne konuşurlarsa duyuyorsun yeni aldığım eve bakmaya gidiyorum bazen 1-2 saat oturuyorum içinde Allahtan yan tarafta asansör boşluğu var yanlarla sorun yok alt katım boş ama üst katı duyabiliyorum :)
    ses yaltımı olmadığı için böyle yeni binaların çoğunda böyle hemde . . . aslında ses yalıtımını da zorunlu yapmalılar

deprem konusu dışınada çıkmak istemiyorum ama Alt kattakilerin yaptıkları sesler sürekli odama geliyor. Bazen kötü sesler çıkartıyorlar aileme söylicem sıkıntı cıkıcak sonra hiç ugrasmıyorum taşınacağımız günü bekliyorum :D

• Tamamen bilimden uzak rant odaklı bir açıklama. En geç 10 sene içinde deprem olacak ne demek? Bunun garantisi mi var? California'da beklenen deprem 50 sene gecikti. Profesörler bile tarihi verirken tahmini olarak söylüyor. Geçen 10 senede İstanbul'a ne yaptınız ki bu dakikadan sonra yapacaksınız?

• Tamamen bilimden uzak rant odaklı bir açıklama. En geç 10 sene içinde deprem olacak ne demek? Bunun garantisi mi var? California'da beklenen deprem 50 sene gecikti. Profesörler bile tarihi verirken tahmini olarak söylüyor. Geçen 10 senede İstanbul'a ne yaptınız ki bu dakikadan sonra yapacaksınız?

kentsel dönüşümü halka çok gerekli olumlu göstermek için yapılan bi açıklama ... bakın direnmeyin kentsel dönüşüm olacak sizde destek verin evlerinizden çıkarken sorun yaratmayın yoksa evleriniz çöker diyor . . .
    kentsel dönüşümü bizde destekliyoruz evet ama bu açıklama biraz yersiz olmuş dediğiniz gibi . . .

• kentsel donusumu hizlandirmasi acisindan yapilmis bir aciklama,her aciklamada bilimsellik arayacaksak,jeofizik proflarinin sariyerde beykozda evlerinin vs olup buralar saglam yerler demesi ve insanlari buralara yonlendirmesi aciklamalarinida hatirlamak gerek..

Kentsel donusumde elestirilecek en onemli husus 1.derecede deprem bolgesinde izin verilen yuksek yapilardir.Ayrica kentsrl donusumun baska bir yararida var,bircok binanin garaji kucuk yada yok,millet arabalari sokaklara birakiyor buda buyuk sorun teskil edebiliyor,yeni yapilan evlerde bina altlarina yapiliyor garajlar. Baska bir yararida ekonomik,olmus olan insaat sektorunuvhareketlendiren bir uygulsma,Velhasil cok elestirilecek bir durum goremedim ben kendi adima.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kentsel dönüşümün en büyük amaçlarından biri yaşanacak olası bir depremde can ve mal kaybını en aza indirmek.Yeni binalar yapmak yerine yıkılacak olan binaları depreme dayanıklı olacak şekilde güçlendirseler diye düşündüğümde olmuştur.Ayrıca yeni binalarla tarım alanları, orman alanları azalıyor.Büyük şehirlerin hali ortada.Yeşil alanların yerini binalar alıyor.Eğer illa ki kentsel dönüşüm olacaksa ormanlık ,doğal ortam alanlarına ellenmemesi gerek.Çünkü ormanların canlı hayatında ki önemini herkez biliyor.

• Konunun dışına fazlasıyla çıkılmış devam edildiği takdirde gerektiği gibi konu dışı mesajlar silinecektir.Unutmayalım burası deprem bildirim konusu...

• Çorum'un Bayat ilçesinde saat 17:22'de 3,7 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem, 5.0 Km derinlikte meydana geldi.Geçmiş Olsun.