Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Deprem 10 buyuk ili 15 milyon kisiyi etkiledi, alan cok buyuk ama uzman personelimizin az oldugu yetersiz oldugu cok acik, ulkemiz deprem ulkesi buyuk depremler yasadik ama hala akillanmadik, ne bir onlem ne bir calisma var hic mi birsey yapamiyorsun koordineli ol bari ya, yig oraya insanlari, is makinesi ve gerekli ekipmanlar.. insanlar can cekiserek oluyor enkaz altindan sesler geliyor inleyerek yardim bekliyorlar . Cok aci cok buyuk aci .. oncelikle Enkaz altindakilere ve sonrada butun depremzedelere Allah yardim etsin ..

• Biz insanlar Allah'a yonelmedikce tövbe etmedikçe malesef bunlar olacak.sadece doğa olayı deyip geçmeyiz.kendimize gelmeliyiz Allah bizi uyarıyor.

Japonya’da her yerde cami var zaten

BİLİM BİLİM BİLİM

Yönelmemiz gereken tek şey bilim

Din bireyseldir,bireyleri ilgilendirir

Toplumsal olayları dine bağlayamayız

Bilim ise toplumsaldır bu yüzden toplumlar din ile değil bilim ile yönetilmelidir

• Deprem 10 buyuk ili 15 milyon kisiyi etkiledi, alan cok buyuk ama uzman personelimizin az oldugu yetersiz oldugu cok acik, ulkemiz deprem ulkesi buyuk depremler yasadik ama hala akillanmadik, ne bir onlem ne bir calisma var hic mi birsey yapamiyorsun koordineli ol bari ya, yig oraya insanlari, is makinesi ve gerekli ekipmanlar.. insanlar can cekiserek oluyor enkaz altindan sesler geliyor inleyerek yardim bekliyorlar . Cok aci cok buyuk aci .. oncelikle Enkaz altindakilere ve sonrada butun depremzedelere Allah yardim etsin ..

Evet alan büyük hocam bunda herkes aynı fikirde

Mesela merakimdan soruyorum hatay a helikopter ile zonguldakli madenci abiler indirilemezmiydi hiç olmazsa arkadan ekip gelene kadar cikarabildiklerj insanlari ölü veya diri cikartamazlarmiydi.

Arkadaşım meksikada depremin 1.saatinden beri meksika kurtarma ekibi göndermek istiyor DAHA 3 saat önce onay verdiler ve şuan ülkemize geliyorlar.

Herşeyde olduğu gibi türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına yalan söylüyorlar.

• Bu kadar büyük bir doğal afette dışardan mutlaka üst düzeyde yardım alınmalı kesinlikle. Adıyaman şehir merkezi dahil diğer 10 şehrin ilçeleri ve köyleri dahil maalesef çok çok çok cüzi iletişim sağlanıyor. Adıyaman'da şehir dışına kaçabilme fırsatı olanlar kaçtı. Diğerleri maalesef kaderine terk edildi. Bu kriz derinleşmeden ülkece bence hepimiz bir şekilde maddi, manevi, ulaşım, konaklama gibi birçok alanda ortak bir oluşum kurmalıyız. (tabi devlet nezdinde) Mesela AFAD tüm ülke birimleri, jandarmanın helikopterleri, ulaşım araçları, itfaiye birimleri toplanıp bölgeye hızlıca intikal edilmeli. Ekip yetersiz diye ilçe ve köyleri kaderlerine terk edemeyiz. Ölüm ile yaşam arasında kalan her bir can için ülkenin neresinde olursa olsun gerekirse ülkece tüm kurumları seferber etmeliyiz. Bir de kesinlikle bu tür durumlar için geniş çaplı tatbikatlar, vatandaşların eğitimi konusunda artık bir zorunlu eğitim süreçleri uygulanmalı.

• Bu kadar sert bir şekilde cevap yazmanıza gerek yok. Evet yazılanlarda hatalı kısımlar var. Allah'a yönelsek de böyle olaylar devam edecek. Ama böyle olaylarda inançlı insanlar acizliğini hatırlayıp duaya yönelebilir. Kızmanız gerekmiyor.

Hristiyanlık bireysel olabilir. Ama İslam dini bireysel değildir. İslam dininde sadece ibadet ile alakalı hükümler yoktur.

Müslüman olmak bilimsel gerçeklerden uzak durmayı gerektirmez. Zaten hakiki müslüman bina yapımında malzemeden çalmaz. Kanunlara uyar. Çok çalışır son teknolojiye göre binalarını yapmaya çalışır.

Mesaj yazana kızmak için dine çakmanız gerekmiyor.

• Yapılamazmıydı en güzelini yapabilirdik, neden olmuyor neden yapamıyoruz anlamıyorum,. yüzlerce köy ve binlerce sokak..gönüllü kişilerle birlikte 2 uzmanı her sokağa koysan en azından bu etkili olabilirdi.. Binlerce gönüllü var.. Organizasyon yok koordine yok, yok oğlu yok bu ülkede.. 100 binlere dayanır ölümler.. köyler meralar irili ufaklı ilçeler mahallere girilmedi .. Allahım ne yazsam ne çizsem bilemiyorum.. Büyük acı buyuk afet .. Sen herkese yardım et Yarabbim ..

• Şöyle bir postla karşılaştım

Dogru 1999 depreminde konumuma çok yakın yerde Derince yenikent simdiki barışkent evlerinin yerinde askeriye konuslanmıştı sahra hastaneleri kurmuştu her yere dagılmıştı asker su ekmek vesair dagıtımı yapılırdı. Gördügüm kadarıyla çok geç kalınmış ve az personel sahada eskiye nazaran.

• 99 Gölcük depremini yaşamış biri olarak şunu ifade edeyim

TSK tüm personeli ile Gölcük donanma komutanlığından dışarı çıktı ve tüm ilde faaliyetlere katıldı

Çadırlar kurdu , arama kurtarmalara katıldı ,gece nöbet tuttu çadırların başında

Donanma komutanlığının komutanları hala anlatırlar , Allah onlardan razı olsun

• TSK Sahaya inmeli

Çekinceleri var diye düşünüyorum, o yüzden sahaya inmesini istemiyor olabilirler, zaten bu saatten sonra inse de, iş işten geçti. Metiner gibi yalakaları da buraya taşımanın sinirlerimize iyi geldiğini düşünmüyorum Vehbi kardeşim. Millet kendisine uzatılan ve uzatılmayan eli gayet iyi görüyor.

• Dogru 1999 depreminde konumuma çok yakın yerde Derince yenikent simdiki barışkent evlerinin yerinde askeriye konuslanmıştı sahra hastaneleri kurmuştu her yere dagılmıştı asker su ekmek vesair dagıtımı yapılırdı. Gördügüm kadarıyla çok geç kalınmış ve az personel sahada eskiye nazaran.

TSK'da bildiğim kadarıyla 1999 depreminden sonra DAK taburu kuruldu onlar bütün doğal afetlerde hep başrölde bu sebepten askeri yardım gönderilmiyor olabilir hocam.

• TSK'da bildiğim kadarıyla 1999 depreminden sonra DAK taburu kuruldu onlar bütün doğal afetlerde hep başrölde bu sebepten askeri yardım gönderilmiyor olabilir hocam.

Ek olarakta her ne sebepten olursa olsun ne kadarda donanımlı olunursa olunsun mutlaka sahaya çıkmalılar mutlaka.

• şimdi ntv canlı yayında elbistanla bağlantı kurdu.

Çöken binalarin yiğinlarinda neredeyse 2 karış kar var hava diyor -1 -2 ama tipi vurunca hissedilen daha zor.

Elbistanin en hareketli caddesinden yayin yapiyor.

İnsanları kaderine terk ettiler....

• TSK'da bildiğim kadarıyla 1999 depreminden sonra DAK taburu kuruldu onlar bütün doğal afetlerde hep başrölde bu sebepten askeri yardım gönderilmiyor olabilir hocam.

Valla detaylarını bilemem ama çok yanlış yapıldı. Bir sıkıntı var ama ne..