Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İzmir ve çevresindeki yüzlerce tarihi yapı , cami , han , hamam vb ile en çok da Şirince kasabası , Selçuk bölgesi ve Efes antik kenti civarlarıyla ilgili olumsuz bir haber görmedim duymadım

Özellikle hassas olan Tarihi cami minarelerinin kubbelerinin yıkılmaması iyi haberler , en azından korktuğum kadar kötü bir yıkım olmadı , başta 6.9 u duyunca hasar açısından çok endişe etmiştim

Özelikle İzmir’in bizim Avcılara ve Bağcılara benzeyen varoş yapılaşmalı bazı semtlerinin demek ki zemin açısından durumları çok kötü değilmiş

Deniz içerisinde olması da bir avantaj. Karada olsa bu deprem şuan farklı şeyleri konuşuyorduk. Deniz ile şehir merkezi arasında belli bir kilometre var. Marmara depremi içinde ben kendi ilim adına denizde olmasını daha Avantajlı görüyorum. Kocaeli depremi gibi karada olsa çok daha büyük yıkımlar olur.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Bence o Bayraklı'daki evlerin yıkılmasındaki etkenler %90 dayanıksız ev %10 zemin. Doldurma alanlar depremin en etkili olduğu kıyılarda da var ama yıkım yok. Ben yıkım olduğunu duymuştum ve tahmin ediyordum ancak meğersem hiç yıkım olmamış burada. Sadece biraz çöküntüler var ve hafif hasar. Aynı şekilde en yakın ilçe Seferihisar'da da yıkım yok.

• Sisam adasında 2 Türkiyede 12 kişi olmak üzere can kaybı sayısı 14’e yükseldi.

2020’nin en yüksek can kayıplı 2. Depremi konumuna geçti;

1-Malatya/Doğanyol 41 Kişi 6.8Mw

2-İzmir/Seferihisar açıkları 14 Kişi 7.0Mw

3-Türkiye/iran sınırı Van/Başkale 10 kişi 6.0Mw

4-Meksika/oxaca 10 kişi 7.4Mw

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Ne kadar şükretsek az

7 büyüklüğünde ciddi bir depremde sadece 15-20 binamız yıkılmış ve kayıp sayımız çok korkulacak boyutlarda değil

Yıkılan binalarda onlarca kişi olduğuna dair herhangi bir haber de yok

Pandemi döneminde evde kalmamanın ilk ve tek faydasını belki de bugün gördük

• Depremin merkez üssü ile hasar gören veya yıkılan binalar arasındaki mesafe 75-80 km.

Bir İzmirli olarak, özellikle Mavişehir ve Bayraklı herzaman tehlikeli zemine sahip olarak bildiğimiz yerler.

Depremde İzmirde değildim.

Ailem İzmirde yaşıyor. İzmirde 5,9 büyüklüğünde depremlere şahit oldular/oldum.

Bugün olan depremin etkileri çok çok büyük olmuş.

Tüm İzmirlilere ve depremi hisseden çevre illerde yaşayan kişilere geçmiş olsun diliyorum.

• 20 bina yıkıldığı söyleniyordu. 8 kat ortalama olsa her kat 4 daire ve 4 kişi hanede. 2560 kişi yarısı iş okul vs olsa 1280kişi yakalandı tahminen % 10 luk bir kısmı ilk anda kurtarsa kendini 1152 kişi kalır. Üst 3 kattakiler yaralı olsa 432 kişi kurtulur. 720 kişi kalır geriye Allah yardım etsin. Çift hanelerde kalırsa bile çok iyi haber olur dualarımız sizlerle...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Depremi uzaktan hisseden ama en cok depremi hisseden guzel Izmirimize ve halkina cok gecmis olsun, 6.9 gayette kuvvetli bir deprem, rabbim enkaz altinda olanlarin sapasaglim cikarilmasini nasip etsin. Ilk 3 gun onemli umarim kisa zamanda tum vatandaslarimiz enkaz altindan cikarilir. Tekrardan ozellikle izmirli forumdaslarimiza cok gecmis olsun. Agir hasarli evler varsa sakin girmeyin, artci buyuklugu 5.8-5.9 a kadar cikabilir ve bu artci agir hasarli binalar icin risktir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN