Deprem Bildirim Konusu


 • Ege açılma sistemi içinde (grabenlerde) meydana gelen orta şiddette bir deprem grabeni sınırlayan diğer normal faylar üzerinde tetiklemeye yol açıyor.Bu tetiklemeler sonucu meydana gelen depremlerin büyüklükleri tetiklenen faya bağlı olarak 1969 deprem serisi gibi büyüklüğü 6.5Mw'ye varan depremler meydana getirebilir,


  Özellikle 2017 ve 2020 deprem serilerinin yakın civarındaki ana tektonik yapıların uzunlunları ve üretebilecek maximum deprem büyüklükleri; (Haluk eyidoğan) S:doğrultu atımlı fay N:normal fay

  Meydana gelen depremlerin fay çözümleri,lokasyonları ve bölgedeki ana tektonik yapılar; (Haluk eyidoğan)

  Önümüzdeki yıl ve yıllarda Bakırçay havzası ve gediz grabeni fayları yüksek risk taşıyor.

 • Yani, 5'lik bir deprem olsa bile bu civarda gelir anca mı diyorsunuz hocam?

  5'lik deprem gelir demiyorum ,bu tür sorulardan vazgeçmelisiniz artık bunu bilebilecek bir teknoloji/bilimsel veri günümüzde mevcut değil belki daha büyüğü gelicek.Sismik etkinlikde artış olan bir bölgede %60 oranında saatler/günler/aylar sonra hissedilir bir deprem meydana geliyor.Buna karşılık hiç bir hareket olmayan bir başka bölgede çok daha büyük bir depremde meydana gelebilir.

  Özellikle ege graben sistemi içinde bu tür küçük deprem kümelenmeleri çok sık meydana geliyor belli bir süre sonra sönümlenmesi daha olası.

 • 5'lik deprem gelir demiyorum ,bu tür sorulardan vazgeçmelisiniz artık bunu bilebilecek bir teknoloji/bilimsel veri günümüzde mevcut değil belki daha büyüğü gelicek.Sismik etkinlikde artış olan bir bölgede %60 oranında saatler/günler/aylar sonra hissedilir bir deprem meydana geliyor.Buna karşılık hiç bir hareket olmayan bir başka bölgede çok daha büyük bir depremde meydana gelebilir.

  Özellikle ege graben sistemi içinde bu tür küçük deprem kümelenmeleri çok sık meydana geliyor belli bir süre sonra sönümlenmesi daha olası.

  Peki, hocam teşekkürler. :thumbup:

 • Meksika depremi erken uyarı sistemi başlangıç ve dalgaların ulaşma süresi/uzaklık;

  Meksika Sismik Uyarı Sistemi (SASMEX) 1991 yılından beri Mexico City'de faaliyet göstermektedir ve 2003’de Oaxaca'da hizmet vermeye başlamıştır.
  25 Haziran 2020 itibarıyla SASMEX 77 genel uyarı ve 98 önleyici uyarı yayınlamıştır.

 • Temmuz ve Haziran ayında aynı bölgede orta marmara çukuru civarında 18 deprem olmuş. Marmara denizinin diğer yerlerini de sayarsak sayı çok daha fazla. Sadece orta marmara çukurunda 18 deprem oldu yakın zamanda.