Deprem Bildirim Konusu

 • Silivri'de hissetmedim depremi.

  Önceki 5.4'lük depremi de hissetmemiştim, hissetmedim dediğim de sallanmadık anlamında, yoksa hislerime bayağı güveniyorum deprem konusunda :D


  İstanbul'da bu depremlerde sallananlar oturduğu evden şüphe etsin arkadaşlar.

 • Ramazan hoca da 4.8 oldu diyor.


 • Ramazan hoca da 4.8 oldu diyor.


  Afad da çalıştığından dolayı bilgileri AFAD'dan alıyor.

 • Afad çıkıyor açıklama yapıyor deprem anında bunları yapın hayatta kaldıysanız toplanma alanlarına gidin diyor, sizi bilmiyorum ama ben sağ kalsam sokağa çıksam toplanma alanımız yok bizim burada, bir bina yıkılmasa diğeri yıkılsa, sağ çıktığım binadan değil de başka binanın altında kalacağım, hangi toplanma alanlarından bahsediyorlar ben anlamadım.

 • Bu deprem 5.3 un artcisi gibi gelmedi bana hemen ardından deprem kumelenmesi oluştu o bölgede büyüklüğü 3.5 ve 3.7 olan depremlerde bunu gosteriyor öncü olabilir izlenmesi gerekir

 • Çözümleme aynı lokasyon aynı düşmeyen bloklar düşüyor benzer birkaç daha deprem olursa şaşırmamak lazım bu 5’lik depremler 10cm’lik bir çökmeyle oluşuyor,küçük depremler normalde hasar yapmaması lazım ama yapıyor ne yazık ki.

  5.1’den sonra batı blokda birkaç depremcik meydana gelmiş daha derinde olduğu için batı bloğu doğrular nitelikde.

  Bu depremcikler ilk depremden sonrada gözlendi ama büyüklüklerinde bir artış olmamıştı bu depremden sonra yeni bir izleme süreci gerekebilir.4’lüklerde dahil depremler devam edicektir arada 1-2 tane daha 5’lik olursa şaşırmamak lazım.


  Batı blokda depremler yapısı gereği daha derinde meydana geliyor 13km uzunlukdaki artçı dağılım 5.1’den sonra kendini dahada uzatacaktır batıdaki bloktaki uzunluğa yaklaşacak ( 20km civarı)

  Kırkağaç/soma fay zonunda yapısı gereği en az 2 en fazla 4 olmak üzere 6-6,5 arası parçalı kırılma bekleniyordu,Buna soma uzantısı dahil.Şimdi akıllara gelmesi gereken soru batı blok tek başına kaç büyüklüğünde deprem üretebilir? (Bakır segmenti)

 • Deprem haritasında turuncu üstü renkte olan her yerde kerpiç ve deniz kumundan yapılan binalarla, 45 yıl üstü tarihi olan apartmanların sağlam binalarla değişmesi gerekiyor. Tabi öncelik KAF'ın batı ve doğu ucunda deprem beklenen yerlere verilmeli.