Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok komplike sistemler ,artçı deprem aktivitesinden ne getireceğini bilmek mümkün değil.Çözümlemeye göre artçı deprem olma ihtimali yüksek.

Hocam ama profesörler şu konuda hemfikirdi 5.8 'lik depremde 4.5 üstü artçı değildir demişlerdi konuşma programında celal şengör vs. ne oldu da bu değişti bana mantıklı gelmiyor bu artçı olayı bence tali bir fay ama bu fay dizilimi 26 Eylül gibi örneğin 26 Eylül'den 2 gün önce 4.5 büyüklüğünde bir deprem olmuştu 2 gün sonra ana şok meydana geldi bence bu da öyle.

• Tekirdağ Açıklarındaki mikrodeprem aktivitesi hız kesmeden devam ederken, Silivri'deki M4.8'lik hareketin hemen ardından gelen M2.0 dışında hiç bir artçısı olmadı. Dikkatle takip edelim.

2 gün sonra Kumburgaz açıklarındaki fayı çat diye kırıyormuş birde. Olur mu olur belli olmaz.

• Hocam ama profesörler şu konuda hemfikirdi 5.8 'lik depremde 4.5 üstü artçı değildir demişlerdi konuşma programında celal şengör vs. ne oldu da bu değişti bana mantıklı gelmiyor bu artçı olayı bence tali bir fay ama bu fay dizilimi 26 Eylül gibi örneğin 26 Eylül'den 2 gün önce 4.5 büyüklüğünde bir deprem olmuştu 2 gün sonra ana şok meydana geldi bence bu da öyle.

Artçıdır,artçı değildir tartışmaları öncüdür,öncü değildir tartışmaları 4.7'den sonra gelen 5.8'lik depremin çözümü sonra oluştu. Ters fay çözümü 2'ye böldü araştırıcıları ama dışodak merkezleri baz alınırsa 5.8'lik depremin ters fay olup diğer fay çözümlerinde ters fay bulgusu olmaması, ters fay çözümünün hatalı olduğu yönündeydi ,bugün ki deprem sonrası hatalı olduğu kesinleşti bana göre.

KB/GD uzanımlı sağ yanal doğrultu atımlı fay/faylarda meydana geliyor depremler. Çözümler aynı olduğu için 4.7'lik ilk deprem öncü 5.8'lik deprem anaşok 5.8'den küçük diğer depremler artçı kabul edilir şu aşamada bugün ki deprem dahil ,çözümleme aynı lokasyonda çok yakın bu deprem artçı bir deprem büyük ihtimal.

• Artçi veya degil. Anafayda - tali fayda. Hangisi oldugu kisa surede netlesicektir ama Marmara da son birkac ayda aktivite artisi bariz. Artik marmara ben bu yuku tasimakta zorlaniyorum daha fazla dayanamiyacagim diyor bize. Malesef artik kentsel donusumun buyuk depreme veya depremlere kadar tamamlanamayacagi asikar o yuzden herkesin bu deprem icin sahsi olarak hazirlanmasi gerekiyor. Konutlarinin durumundan suphe edenlerin bir an once daha iyi yapilara tasinmasi, kendince onlem almasi şart.

• Şu öncü artçı tartışmasını yapmamak lazım, gerek burada gerek sanal alemde veya tvlerde hocalara sorulan sorularda saçma oluyor. Bir depremin öncü yada artçı olduğunu ancak ve ancak ana şok geldikten sonra anlayabiliriz. Yani ana deprem olacak bizde ona göre konuşacağız. Şuanda Marmara denizi içerisinde çok kompakt bir durum söz konusu birden çok bağımsız fay olduğu gibi KAFın uzantılarıda bulunmakta, dolayısıyla böyle orta şiddette ya da bir tık altındaki depremler sürekli polemik konusu yapılıyor. İş basit ana deprem için tespit edilen faylarda artık enerji boşaltabileceği kadar birikmiş ya da birikmek üzere, dolayısıyla bu faylara tali fayların hepsinde kırılmalar olacağı aşikar, bunu 24-26 eylül 2019 da gördük, bu tür depremlerin yanı sıra zaman zaman özellikle ana fayların uçlarında küme depremler oluşmakta buda fayların diri ve saatli bomba gibi olduğunu göstermekte.. Artık deprem ne zaman olacak tartışmasını kapatıp herkesin önlem alması gerekiyor.

Aslında daha evvel söylemiştim 17 ağustos 1999 depremi izmit için felaket marmara denizine kıyısı olan diğer şehirler için şanstı çünkü bize o kırılma dedi ki bak ben geliyorum, artık bundan sonraki durağım siz olacaksınız ayağını ona göre denk alın.. Biz ne yaptık? herşey ortada.. Bunları çokça konuştuk dahada yazmanın anlamı yok, herkes Evren arkadaşımızın dediği gibi bireysel önlemini alsın bu vakitten sonra her an büyük depremi yaşayabiliriz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Şu öncü artçı tartışmasını yapmamak lazım, gerek burada gerek sanal alemde veya tvlerde hocalara sorulan sorularda saçma oluyor. Bir depremin öncü yada artçı olduğunu ancak ve ancak ana şok geldikten sonra anlayabiliriz. Yani ana deprem olacak bizde ona göre konuşacağız. Şuanda Marmara denizi içerisinde çok kompakt bir durum söz konusu birden çok bağımsız fay olduğu gibi KAFın uzantılarıda bulunmakta, dolayısıyla böyle orta şiddette ya da bir tık altındaki depremler sürekli polemik konusu yapılıyor. İş basit ana deprem için tespit edilen faylarda artık enerji boşaltabileceği kadar birikmiş ya da birikmek üzere, dolayısıyla bu faylara tali fayların hepsinde kırılmalar olacağı aşikar, bunu 24-26 eylül 2019 da gördük, bu tür depremlerin yanı sıra zaman zaman özellikle ana fayların uçlarında küme depremler oluşmakta buda fayların diri ve saatli bomba gibi olduğunu göstermekte.. Artık deprem ne zaman olacak tartışmasını kapatıp herkesin önlem alması gerekiyor.

Aslında daha evvel söylemiştim 17 ağustos 1999 depremi izmit için felaket marmara denizine kıyısı olan diğer şehirler için şanstı çünkü bize o kırılma dedi ki bak ben geliyorum, artık bundan sonraki durağım siz olacaksınız ayağını ona göre denk alın.. Biz ne yaptık? herşey ortada.. Bunları çokça konuştuk dahada yazmanın anlamı yok, herkes Evren arkadaşımızın dediği gibi bireysel önlemini alsın bu vakitten sonra her an büyük depremi yaşayabiliriz..

Söylediklerinize katılarak şu ilaveyi yapmak istiyorum.

Bu süreçte kesinlikle ortaya çıkan bir kaç gerçek var.

1-) İstanbul başta, hiç bir yerleşimin %100 güvenebileceğimiz zemin haritaları yok.

2-) Elimizdeki fay haritaları güncel değil.

Bu durumda ;

a-) En büyük hasar her tür durumda denizin doldurulduğu alanlarda olacak.

b-) İç bölgelerde de, bataklık, çöp, genelde dolgu arazileri 2. risk faktörünü oluşturacak çünkü

bu alanlar planlamaları yapılmadan doldurulmuş durumda.

Dikkat ederseniz, o kadar yazdık ki ne konut stoğundan ne alt ve üst yapıdan ne eğitimden, ne toplanma alanlarından

bahsetmek zerre kadar içimden gelmiyor.

Arkadaş, riskli bölgelerde yaşayanlar bu alanları terkedecek ( konutları da sorunlu ise)

herkes, afet ve afet sonrası planlarını yapacak.

Ben anladım ki, ne merkezi yönetim ne de yerel yönetimlerden bize fayda yok.

Herkes başının çaresine bakacak.

Not : Fırsat bulursam Kanal İstanbul içinde bir analizimi bir kaç gün içinde yapmayı düşünüyorum.

Daha doğrusu bunu hiç kimse okumasa bile vicdani bir sorumluluk olarak düşünüyorum.

İyi akşamlar

• 20:06'daki M0.9'luk Tekirdağ açıkları mikrodepreminin ardından Marmara duruldu. Keşke hep sessiz kalsa diyor insan.

az önce genelde büyük deprem olan yerlere baktım da genel olarak büyük depremler bir anda sinyal vermeden patlıyor. örneğin normal bir günde hiç 3.0'lık bile bir deprem olmadan direkt 6'lık bir deprem oluyor o yüzden susması mı iyi konuşup rahatlaması mı iyi bilemedim.

• az önce genelde büyük deprem olan yerlere baktım da genel olarak büyük depremler bir anda sinyal vermeden patlıyor. örneğin normal bir günde hiç 3.0'lık bile bir deprem olmadan direkt 6'lık bir deprem oluyor o yüzden susması mı iyi konuşup rahatlaması mı iyi bilemedim.

Susması derken, sonsuza kadar sussa keşke demek istedim aslında :D

• Ekim ayında yıllar sonra artçı olarak gelen 6 küsurluk Şili depreminde bile artçının artçıları yaşanmıştı. Bu depremdeki sessizlik öncü olma ihtimalini yükseltiyor ve ayrıca o depremden sonra max 4.5 artçı olabilir denmişti iyi hatırlıyorum. aynı tali faydan yine 5-6 aralığında deprem gelebilir kişisel görüşümdür.

• Ekim ayında yıllar sonra artçı olarak gelen 6 küsurluk Şili depreminde bile artçının artçıları yaşanmıştı. Bu depremdeki sessizlik öncü olma ihtimalini yükseltiyor ve ayrıca o depremden sonra max 4.5 artçı olabilir denmişti iyi hatırlıyorum. aynı tali faydan yine 5-6 aralığında deprem gelebilir kişisel görüşümdür.

Aynen hocam biraz üstte de aynısını bende dedim.

• Ramazan Hocanın yapmış olduğu bir paylaşım var.

1:
    Dünya'da önceden bilinen tek deprem olarak tarihe geçen 4 Şubat 1975
    #Haicheng (Çin) #depremi (M 7.2) konusunda kısa kısa bilgiler vereceğim.

1975 deprem kestirimi ŞANS'mıydı? 242 bin kişinin ölümüne yol açan 28 Temmuz 1976 Tangshan (M7.8) depremi neden önceden bilinemedi?

2:
    90 bin nüfusu olan Haicheng'i kapsayan Liaoning eyaletinde yaklaşık 1milyon insan depremden etkilendi

#Depremde 2041 kişi öldü, 25bin kişi yaralandı.
    Uyarı ve tahliye yapılmasaydı ölü sayısının 150bin kişiye ulaşacağını belirtmektedirler.2000'den daha fazla köprü hasar gördü.

3:
    13Ocak 1975'te yapılan toplantıda, Liaoning eyaletinde çok yakında (6 ay içinde) büyük bir
    #deprem beklendiği ifade edildi. Bu haber, 28 Ocak'ta ilçe düzeyinde yerel makamlara iletildi ve büyük bir depremin yaklaştığı, ancak tam olarak yeri ve zamanının bilinemediği bildirildi.

4:
    2 Şubat'ta
    #öncüdepremler olmaya başladı. 3 Şubat akşamı saat 6:00'dan itibaren öncü depremlerin sayısı ve büyüklükleri arttı. 4 Şubat'ta anaşoktan yaklaşık 12 saat önce sabah 7:51'de M4.7 en büyük öncü deprem oldu. Öğlene kadar çok sayıda küçük deprem oldu.

5:
    4 Şubat öğleden sonra
    #deprem sayısı iyice azaldı. 4 Şubat gece 12:00 ile öğle 12:00 arasında 527 öncü deprem oldu. Akşam 7:36'da M7.3 büyüklüğündeki anaşok meydana geldi. 31 Mart'a kadar en büyüğü M5.5 olan 63bin #artçıdeprem meydana geldi.

6:
    Anaşoktan 24 saat önce çok yoğun öncü depremler olması nedeniye çok yakında olması beklenen büyük
    #depremin yeri belirginleşmekle birlikte, depremin zamanı konusunda hiç bir şey söylenemedi. Hatta büyüklüğünün 5.5, 6.0 olacağı belirtildi.

7:
    1970 yılında Çin Sismoloji Bürosu Liaoning eyaletini
    #deprem riski yüksek bölge olarak belirledi. Liaoning Eyaleti Deprem Dairesi anaşokun 125km KB'sında, Jinzhou'da 1973 Eylül'den itibaren su seviyesi, suda radongazı ve sismisite gibi kısa-süreli haberci anomaliler kayıt etti.

8:
    527 öncü
    #depremlerin olduğu, anaşoktan önceki üç günde, inek, at, kedi, köpek,domuz gibi hayvanlarda artan derecede anormal davranışlar gözlenmiş, toprak sıcaklığında belirgin artış olmuş, en olağanüstü davranış kış uykusunda olan yılanlar yüzeye çıkmış ve donarak ölmüşlerdir.

9:
    3 Şubat'ta öncü şokların sayısının çok artması ve 12 saat önce, sabah 7.51'de M4.7'lik
    #deprem olduktan sonra Eyalet Devrim Komitesi uyarılmış, 4 Şubat saat 14'de, "iki gün içinde büyük bir deprem olabilir"uyarısı yapılmış, 5 buçuk saat sonra 19:36'da M7.3'lük deprem olmuştur.

10:
    Anaşoktan 3 gün önce başlayan 527 öncü
    #deprem, kış uykusundan çıkarak yüzeyde donarak ölen sürüngen mezarlığı, su seviyesi, tilt, radon, gibi habercilerden 1975 Haicheng depremini şans eseri bilen (zamanı?) Çinliler depremleri önceden bildiklerini dünyaya duyurdular.

11:
    1975 Haicheng depreminden 1.5yıl sonra, yaklaşık 350km GB'sında,hiç bir öncü deprem ve haberci-anomali olmadan 28 Temmuz 1976 Tansghan depremi (M7.8 ve 7.1) oldu,242bin kişi hayatını yitirdi.

"DEPREMLERİ ÖNCEDEN KESTİRİM"amacıyla kullanılacak güvenilir bir yöntem maalesef yok.

• aykit barka 99 depreminden sonra duzce cevresinde 7.1-7.2 lik deprem olacagini soyledi. Canli yayinda soyledi. Tam tarih vernedi tabi. Nitekim 1 2 ay icinde de oldu.

• PergamoN  Ilker Gunebakan Hocalarım bir şey sormak isterim. Şimdi 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden yaklaşık 2-3 ay sonra Düzce depremi oluyor. Yani Gölcük depreminin tetiklemesi ile Düzce depremi gerçekleşiyor. Şimdi Marmara depremi için beklenen 3 segmentte tek bir seferde kırılma ihtimali var. Diyelim Orta Marmara Çukuru segmentinde büyük deprem gerçekleşti ve kırılma oldu diğer fayları aynı bu şekilde tetikleme ihtimali var değil mi? Mesela Orta Marmara Çukuru segmetinde büyük deprem gerçekleşti onun tetiklemesi ile 2-3 belki 4-5 ay sonra diğer segmentlerde tetiklenme sonucu kırılabilir. İşimiz çok zor gerçekten. Aynı bina,zemin ne kadar sağlam olsada 3 kere +7 büyüklüğüne dayanabilir mi ki?

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• PergamoN  Ilker Gunebakan Hocalarım bir şey sormak isterim. Şimdi 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden yaklaşık 2-3 ay sonra Düzce depremi oluyor. Yani Gölcük depreminin tetiklemesi ile Düzce depremi gerçekleşiyor. Şimdi Marmara depremi için beklenen 3 segmentte tek bir seferde kırılma ihtimali var. Diyelim Orta Marmara Çukuru segmentinde büyük deprem gerçekleşti ve kırılma oldu diğer fayları aynı bu şekilde tetikleme ihtimali var değil mi? Mesela Orta Marmara Çukuru segmetinde büyük deprem gerçekleşti onun tetiklemesi ile 2-3 belki 4-5 ay sonra diğer segmentlerde tetiklenme sonucu kırılabilir. İşimiz çok zor gerçekten. Aynı bina,zemin ne kadar sağlam olsada 3 kere +7 büyüklüğüne dayanabilir mi ki?

17 agustos depreminden sonra

enerji aktarimi golcuk kiriginin batisina ve dogusuna oldu.Dogusunda fay 2 ye ayriliyor dokurcun ve duzce fayi, ancak dokurcun fayi 60 larda kirildigi icin zamani dolan duzce fayi kirildi. Ama yine sinirda olan bati kesiminde yani marmara faylarina enerji gelmesine ragmen bu faylar kirilmadi hemen, demek ki henuz buyuk deprem olacak enerji yoktu,sahsi fikrim zaman olarak one almistir cunku golxuk depremi muazzam bir enerji ortaya cikardi. 1509 fayinada enerji aktardi..

Soruna gelince bana sormamissin ama fikrimi belirteyim, suanda 4 fay var Cenk hocaya gore ve 4 u de tarihsel dongusunu tamamlamis durumda, fay uzunlugu ve biriktirdigi enerji acisindan eger 1509 fayinda beklenen deprem gerceklesirse diger 3 fayida tetikletebilir bu tetikleme sonucu faylar ayni anda kirilabilecegi gibi kisa surelerle birkac gun birkac ay gibi kirilabilir.Bunu yasayarak gorecegiz faylarin ne kadar enerji biriktirdigini bilmiyoruz ancak tarihsel dongulerini tamamaladiklarini biliyoruZ..

Binalarin saglamligi yasayacaklari buyuk depremlerle zayiflayacaktir.Ozellikle arka arkaya yasanacak +7 magnitutlu depremler yikimlari arttiracaktir

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Allah korusun okurken ürktüm hocam evim bir 7'liği kaldırır ama diğerini kaldıramaz hiç bir ev kaldıramaz bu korkunç bir senaryo inşallah tek bir fay kırılır.

Narsil Hocam gayet güzel yanıtlamış aslında sorunuzu. Ben de ilaveten bir kaç ekleme yapayım.

Fay sistemlerinin ( Marmara segmentlerinin) tarihsel depremselik süresini doldurması demek, birinin

kırılması halinde diğerlerinin de kırılmasının olası risk faktörleri içinde olduğunun göstergesidir.

Kısaca, büyük olasılıkla kırılacaklar. Mesajlarımı okuyanlar bilir, bir ara 1509 depremlerine takmış vaziyetteydim.

Ganos fayı hariç, mevcut durumumuz 1509 depremi öncesine benziyor aslında.

Tahminim 1509 yılında, tüm Marmara segmentinin kırıldığı ve bu kırılmanın Ganos fayını da tetiklediği yönünde.

Günümüze gelirsek, Ganos 1912 yılında kırılınca ve tarihsel dönüşümü 250 yıl olunca henüz kırılma durumuna gelmedi.

Ama diğer tüm sistemler kırılma periyodlarını doldurdu.

Sorun şu bence, segmentteki bir fay kırılınca diğer fayları tetikleme süresi ne olacak?

1509 depremindeki gibi, 40 gün sürecek bir periyod mj? Yoksa, dakikalar içinde olacak bir süreç mi?

Tabi bunu bilmemiz şu anda mümkün değil ama kısa zaman aralığında oluşacak bir tetikleme, bırakın istanbul'u, neredeyse tüm Marmara bölgesinde taş taş üstünde bırakmaz. Düşünsenize, 7 büyüklüğünde bir deprem sislsilesi ve yaklaşık 4-5 dakika sürüyor.

Böyle bir felaketten Allah hepimizi korusun demekten başka çare yok.

Bu depremin olma süresi biraz daha uzarsa, ne olursa olsun Ganos fayı da risk sınıfına girer. Burasının da tetiklenmesi bir kıyamet

senaryosudur.

Tabi ben bir senaryo kurguladım ama gerçekleşme olasılığı olan bir senaryo.

Umarım olmaz demekten başka da çaremiz yok.