Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • tekirdağ segmentinin en batısında bir mikrodeprem var, yani ganos segmentiyle birleştiği nokta civarında..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Aslında öyle demedi, yanlış aktarılmış.

Ben ilgili videoyu izledim. Kırılması muhtemel olan fay 100 km, bu da 5.000 km kareye den geliyor, bu alanın kırılması da maksimum 7.0'lık bir deprem üretebilir dedi yanlış hatırlamıyorsam.

Benim söylediğim eski haber güncel açıklamalarının hiç birini bilmiyorum,ahmet ercan’da dahil takip ettiğim daha doğrusu dikkate aldığım söylenemez.

Ramazan demirtaş Ve ekibinin neredeyse her fayla ilgili paleosismolojik çalışmaları mevcut ve bunu yayınlıyorlar (zorunda değiller) ,aynı şekilde son yıllarda en çok makale yayınlamış,en yoğun çalışan (özellikle marmara adına)kişi cenk yaltırak olduğunu biliyorum. Bu 2 kişide büyük deprem-ler bekliyorken uzun zamandır çalışması olmayan,anlatımlarını kendi haritası olmayan eski haritalardan yapan şahıslara inanmak isteyen inanabilir,herkesin kendi özgür düşüncesi :)

Kandilli vb.’yi katmıyorum

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Aynı lokasyon’da geçmiş aylarda’da depremler mevcut 3.1/2.8/2.1 değişiyor büyüklükleri tek başına birşey ifade etmiyor şuan için devamı gelicekmi bakalım.

Kaf’ın marmara deniziyle başlayan bölümünün heryeri hareketli ganos karasallığı ve saroz körfezinin bir bölümü hariç

6befe0af7cc0c96ff.jpg

• Yalnız nasıl bir bölgede yaşıyormuşuz, hareket etme ihtimali olmayan tek bir metre karesi yok, altı karınca yuvası gibi fay kaynıyor bütün denizin.

Tabi zaten öyle bir fay grubu olmasa bugün o deniz de olmazdı muhtemelen o da işin diğer boyutu.

• Yalnız nasıl bir bölgede yaşıyormuşuz, hareket etme ihtimali olmayan tek bir metre karesi yok, altı karınca yuvası gibi fay kaynıyor bütün denizin.

Tabi zaten öyle bir fay grubu olmasa bugün o deniz de olmazdı muhtemelen o da işin diğer boyutu.

Koskoca bir Afrika kıtası altımızdan girip ittiriyor, daha ne olsun :)

• Koskoca bir Afrika kıtası altımızdan girip ittiriyor, daha ne olsun :)

İşi biraz araştırınca insan gerçekten doğanın büyüklüğü ve kendi çaresizliğini daha iyi anlıyor.

Afrika kıtasını anadolu levhasının altına girerek Avrasya levhasını itiyor ve arada bizi sıkışıtırıyor yanlış bilmiyorsam?

Avrasya levhası hareketsiz olduğu için, Anadolu levhası da süreki Avrasya levhasına doğru hareket ediyor, zaten bu temas alanı da KAf oluyor.

Ya da bende artık iyi herşey karıştı :)

• https://www.nature.com/articles/s41467-019-11016-z

son akademik calismalarin tersini soyledigi iddaa. oldukca prestijli bir akademik dergide bu sene yayinlanan makaleye gore, kuzey anadolu fay hatti 7.1 - 7.4 arasi bir deprem uretebilir. Bakın derim hocalarım Okluzyon  PergamoN

• Marmara'daki gerginliği göstermesi bakımından önemlidir. 2003 yılından günümüze(10.2019) kadar Marmara Denizi ve yakınlarında 4.4 ve üzeri büyüklüklerde meydana gelen depremlerin listesi.. Saros Körfezi ve Gökçeada açıklarındaki hareketliliğe liste de yer verilmemiştir..

1) 9 Haziran 2003 - ML= 4.8 BANDIRMA-BALIKESİR

2) 20 Ekim 2006 - ML= 5.2 KUŞGÖLÜ - MANYAS - BALIKESİR DEPREMİ

3) 12 Mart 2008 - ML= 4.8 ÇINARCIK-YALOVA DEPREMİ

4) 10 Temmuz 2008 - ML= 4.9 GÖNEN-BALIKESİR DEPREMİ

5) 3 Ekim 2010 - ML= 4.4 MARMARA(Ereğlisi-Silivri Açıkları) DENİZİ DEPREMİ

6) 25 Temmuz 2011 - ML= 5.2 MARMARA(Ereğlisi-Silivri Açıkları) DENİZİ DEPREMİ

7) 7 Haziran 2012 - ML= 5.1 MARMARA(Ereğlisi-Açıkları) DEPREMİ

8) 27 Kasım 2013 - ML= 4.7 MARMARA(Ereğlisi-Açıkları) DENİZİ DEPREMİ

9) 2-4 Ağustos 2014 - YALOVA(Termal) DEPREM ETKİNLİĞİ

10) 3 Temmuz 2014 - Mw= 4.5 BALIKESIR - BANDIRMA DEPREMİ

11) 28 Ekim 2015 - Mw= 4.4 MARMARA(Ereğlisi-Açıkları) DENIZI DEPREMİ

12) 20 Aralık 2018 - Mw= 4.5 YALOVA - Çınarcık(Esenköy)

13) 24 Eylül 2019 - Mw= 4.6 MARMARA(Ereğlisi-Silivri Açıkları) DENİZİ DEPREMİ

14) 26 Eylül 2019 - Mw= 5.8 MARMARA(Ereğlisi-Silivri Açıkları) DENİZİ DEPREMİ

Not: Eksik varsa belirtiniz.

• Deprem bilimi de bizim meteoroloji gibi

Herkesi ters köşe edecek şiddette , lokasyonda ve hatta zamanda deprem olur ( örneğin 6.4 Bandırma açıkları) ama yine illa biri tutturur , o da kahraman ilan edilir

Kader , ölüm ve gayb hakkında aklı aşırı zorlamak hastalığa davetiyedir

Tedbir alıp akışına bırakmak lazım diyorum ama kime diyorum (kendime bu söz , aşırı paniğe gerek yok ,olacağına varacak en nihayetinde)

• Arkadaşlar listeyi ben hazırlamadım facebook’dan aldım ama hata çok sanırım (eksik) en basitinden kuş gölü civarında bilinmemezlikler mevcuttu olan depremi inceliyim diye girdim aynı ayda ekim 2006 5.2m gemlik körfezi depremi mevcut sizden ricam bilgisayarda olup kandilli’den veri kayıtları başladığı tarihten itibaren aylara tek tek bakıp marmara denizi ve çevresindeki +4.5m depremleri günümüze kadar böyle listeleyebilirmisiniz?

Depremleri filtreliye biliyorsunuz 10-15dakikanızı almaz benim elimde bilgisayar yok şuan yoksa yapardım .

2 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Arkadaşlar listeyi ben hazırlamadım facebook’dan aldım ama hata çok sanırım (eksik) en basitinden kuş gölü civarında bilinmemezlikler mevcuttu olan depremi inceliyim diye girdim aynı ayda ekim 2006 5.2m gemlik körfezi depremi mevcut sizden ricam bilgisayarda olup kandilli’den veri kayıtları başladığı tarihten itibaren aylara tek tek bakıp marmara denizi ve çevresindeki +4.5m depremleri günümüze kadar böyle listeleyebilirmisiniz?

Depremleri filtreliye biliyorsunuz 10-15dakikanızı almaz benim elimde bilgisayar yok şuan yok yapardım .

uygun olduğum zaman tabiki hocam

Scientia potentia est

• Ağustos 2014 iran/ırak depremleri dikkatimi çekti incelerken.

6.1m ile başlayan birbirinden bağımsız 6 deprem (2gün içinde)

Ardından aynı bölgede büyük yıkıma sebep olan 2017 iran/ırak depremi 7.2m

2014 depremleri acaba habercimiydi?

74980697.png

28de446a60ac7d.png

64027c448399b9649599.png

12 Kasım 2017 tarihinde Türkiye saati ile saat 21:18.14’de Irak’ta İran sınırına yakın Sarpol-e-Zahap yerleşim yeri yakınında, büyüklüğü 7.2 olan yaklaşık 20 km derinlikte bir deprem meydana geldi. Deprem Süleymaniye ile Iran ve Türkiyenin birçok kentinde hissedildi, İran ve Irak’ta önemli yıkım ve can kaybına neden oldu. Depremde Ana şoktan sonra da birçok artçı deprem oluştu. Artçı depremlerin büyüklüğü 5.3’e kadar ölçüldü.

Deprem Arabistan’ın kuzeye ilerlemesi ve Anadolu’ya çarpması sonucu gelişen Bitlis-Zagros Dağ kuşağında (Güney Doğu Anadolu Dağ kuşağı) oluşmuştur. Arabistan Levhasının kuzey yönlü ilerlemesine devam ederek Anadolu ve İran’ı sıkıştırmayı sürdürmesi bu tür depremlerin ana nedenidir. Sıkışmadan kaynaklanan kuvvet, belirli aralıklarla dağ kuşağı boyunca serbestlenirken açığa çıkan güçlü enerji ters faylar boyunca hareketlere; yer değiştirmelere ve depremlere neden olur.

Ülkemizde geçmişte oluşmuş olan bazı önemli depremler, örneğin Lice-Diyarbakır (1975), Hakkari (1930) bu tür depremlere örnektir.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• hocam 99 depreminin birkaç sene öncesinde istanbulda hissedilen bir deprem hatırlıyorum. 97 senesi olabilir en fazla, emin değilim ama hatırladığım kadarıyla öyle olmalı. 2.sınıftaydım diye hatırlıyorum çünkü. Okula gittiğimizde depremden bahsedilmişti. Deprem anında masanın altına saklanın gibi şeyler anlatılmıştı. Eve geldiğimde annem gece koltukta otururken bi gitti geldi işte diye söylemişti. Büyüklüğü kaçtı, nerde oldu konusunda hiçbir fikrim yok. Bu depremi hatırlayan var mı bilmiyorum ama acaba 99 öncüsü de o olabilir mi mesela? O zaman bu durumda bu son depremin birkaç sene sonra başka bir depremin öncüsü olduğunu da konuşabilme olasılığımız var mı? Öncü deprem aslında hazırlık depremi mi yoksa sebep depremi mi oluyor? Kırılacak olan alanın kırılmaya başlaması mı yoksa kırılmayı tetikleyen deprem mi öncüdür yani? Bu ayrım yapılabilir mi? Çok karışık oldu sorularım galiba kusura bakmayın ama öncü deprem nediri anlamaya çalışıyorum

• PergamoN Kandilli'den arattım ancak en son geçtiğimiz günlerde yaşanılan depremleri göstermedi. 2000.01.01-Günümüz tarihleri arasındaki Marmara Bölgesi çevresindeki 4.5 ve üzerindeki depremler: (Enlem: 40-41, Boylam: 26-30)

EPUQ58.png

• hocam 99 depreminin birkaç sene öncesinde istanbulda hissedilen bir deprem hatırlıyorum. 97 senesi olabilir en fazla, emin değilim ama hatırladığım kadarıyla öyle olmalı. 2.sınıftaydım diye hatırlıyorum çünkü. Okula gittiğimizde depremden bahsedilmişti. Deprem anında masanın altına saklanın gibi şeyler anlatılmıştı. Eve geldiğimde annem gece koltukta otururken bi gitti geldi işte diye söylemişti. Büyüklüğü kaçtı, nerde oldu konusunda hiçbir fikrim yok. Bu depremi hatırlayan var mı bilmiyorum ama acaba 99 öncüsü de o olabilir mi mesela? O zaman bu durumda bu son depremin birkaç sene sonra başka bir depremin öncüsü olduğunu da konuşabilme olasılığımız var mı? Öncü deprem aslında hazırlık depremi mi yoksa sebep depremi mi oluyor? Kırılacak olan alanın kırılmaya başlaması mı yoksa kırılmayı tetikleyen deprem mi öncüdür yani? Bu ayrım yapılabilir mi? Çok karışık oldu sorularım galiba kusura bakmayın ama öncü deprem nediri anlamaya çalışıyorum

Bir yerde 1999 depreminin önceki kayıtları verilmişti hatırlamıyorum geçen sene izlemiştim bir programda öncesinde hiç deprem olmamış ki bende buna katılıyorum çünkü 1999'da deprem olduğunda biz ne oluyor demiştik ailemle bir çok kişi öyle demiş zaten.