Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Görülmeyen, daha doğrusu üzerinde durulmayan büyük risk.

Kesinlikle gündeme getirilmeli ve konuşulmalı.

Bölgenin sivil ve kamu yapı stoğu ağlanacak durumda kesinlikle;

• Anlamadım hocam deprem nerede bekleniyor yada olacak mı ne demeye çalışmış siz özetleyebilir misiniz rica etsem teşekkürler.

• Estate

Evet yapılarımıza maalesef güvenmiyoruz yinede panik yapmamak önemli bu gibi durumlarda

Geçen günki 5.8 lik İstanbul depreminde kendi kuzenim 1. Katın balkonun dan atlamış ben bu durumu bugün öğrendim neyse ki bir şey olmamış kısacası çevremize dahi bu gibi durumlarda panik ten uzak durmayı anlatmamız bilinçlendirmemiz gerekiyor

• Şili de Deprem Sırasında Rahatlık konulu tüm arkadaşlara cevaben ;

Tabi çoğrafya depremselliği çok yüksek bir yer olduğu için, yapı teknikleri ve denetim

süreci ona uygun olduğundan insanlar da bir rahatlık var.

Ama bizim buralar ile bir kaç fark daha var.

Bizde Fay sistemleri yanal atımlı - doğrusal atımlı gbi özelliklerde olan depremler.

Nispeten yüzeye yakın, kısa süreli ama yıkıcı etkisi daha büyük faylar.

Ama Şili de, genelde dalma - batma zonları şeklinde fay yapıları mevcut.

Kırılan kayaçlar sanki birbirlerinin üzerinden kayarak, yavaş yavaş

yerleştikleri için büyüklüğü yüksek, süresi daha uzun, derinliği bize oranla çok daha derinde , yıkıcı etkisi

nispeten az olan depremler. Onun için mesela Şili 6,8 depreminde hissedilen

bizim burada 5,8'de hissettiğimizden daha şiddetli değildir.

Yoksa biz onlardan daha cesuruz :)

• hocam ne olursa olsun,6.8 o sekilde olmaz..merkezinden uzakta bir yerdedir fikrimce.6.8 ike 5.8 arasinsa cook fark var.kiyase bile edilemez fikrimce.

Aslında onu söylemeye çalışıyorum Hocam.

Bizde olan depremler oralara göre nispeten yüzeysel orada ise çok derinlerde ve genelde karalara

mesafesi olan denizler de oluyor.

Kuvvet ve şiddet arasında ki ilişki :)

• o depremlerin mekanizmasi cercevesinde en buyuk sorun tsunami, o yuzden genelde buyul yikim ve olumler tsunami ile...

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• İstanbul üniversitesinde okuyan bir arkadaş avcılar kampüsünde yapıların iyi durumda olmadığından bahsetmişti. Kimdi bulamadım ama cerrahpaşada diş hekimliği fakültesinin tahliye edilmesine karar verilmiş. 7 adet bina varmış fakülteye ait ve boşaltılacakmış.

Bu bina tahliyeleri ilk bakışta can sıkıcı görünüyor olsa da umut verici aslında. Kamu yapılarına bugüne kadar detaylı inceleme yapılmamış demek ki.. Açıklamada yazana göre deprem sebepli hasardan önce deniz kumu kullanıldığı vs yüzünden boşaltılıyormuş binalar.

Her şerde bir hayır varmış, bu deprem sonucunda da sonunda deprem bilinci oluşmaya başladı sanki şehrimizde? Kamu yapılarında başlayan ve sonrasında da tüm yapılara yayılan inceleme ve uygun yenilemeler olur inşallah bu işin sonu.

• İstanbul üniversitesinde okuyan bir arkadaş avcılar kampüsünde yapıların iyi durumda olmadığından bahsetmişti. Kimdi bulamadım ama cerrahpaşada diş hekimliği fakültesinin tahliye edilmesine karar verilmiş. 7 adet bina varmış fakülteye ait ve boşaltılacakmış.

Bu bina tahliyeleri ilk bakışta can sıkıcı görünüyor olsa da umut verici aslında. Kamu yapılarına bugüne kadar detaylı inceleme yapılmamış demek ki.. Açıklamada yazana göre deprem sebepli hasardan önce deniz kumu kullanıldığı vs yüzünden boşaltılıyormuş binalar.

Her şerde bir hayır varmış, bu deprem sonucunda da sonunda deprem bilinci oluşmaya başladı sanki şehrimizde? Kamu yapılarında başlayan ve sonrasında da tüm yapılara yayılan inceleme ve uygun yenilemeler olur inşallah bu işin sonu.

Kızım Çapa Tıp'da okuyor. Deprem sonrasında kaldığı evi ve okulu da görebilmek için İstanbul'daydım.

Buraları okuyan arkadaşlar bilir, bir konu hakkında yorum yaparken, işi siyasi boyutlarına taşımam.

Yazacaklarımı yine o şekilde okumanızı rica edeceğim.

İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkeleri bildiğiniz gibi oldukça eski yapılar.

1999 depreminden sonra buraları güçlendirildi diye hep konuşuldu. Ama kısaca izlenimlerimi anlatayım.

Bırakın güçlendirmeyi, tarihi dokuya sahip binalar restore bile edilmemiş. Bol bol sıva, badana filan var ama ...

Diş Fakültesi incelemeye gerek bile kalmadan, uzaktan baktığınızda bile, demir sorunlu, kolonları patlamış,

ben yıkılacağım mesajı veren yapılar. Kızım deprem sırasında Aziz Sancar anfisindeymiş, bina resmen rezonansa girmek

üzereymiş gibi bir tasvir yaptı: Her yer tavandan kopan sıva parçaları ile dolu.

Cerrahi binasında patlayan kolonlardan demirler açığa çıkmış ama yeni değil çünkü üzerlerinde ciddi korozyon var.

Yemekhne zaten kapalıydı ve kütüphane binası da acilen tahliye edilmişti.

Samimi olmak gerekirse, kızımla biraz tartıştık bile. İş çözümleninceye kadar kaydını dondur, okul değiştir bile dedim.

Durum o kadar kötüydü arkadaşlar.

Biz Çorlu Da oturup sık sık gelebiliyoruz, ya Doğudan gelen çocukların aileleri, Adanalı aileler, Trabzon'lu çocuklar

Ben çocuğumun o binalara girmesine asla izin veremem. Daha doğrusu gönlüm elvermez. İzin verrsem vicdanım beni öldürür.

düşünün buralarda belki yatan yüzlerce hasta, poliklini hizmeti alan binler, öğrenci, uzaman, hocalar var.

Hakikaten yazık günah.

Avcılar Veterinerlik kampüsü rezalet diyorlar ki gezen resimler korkunç.

Cerrahpaşa Hastane bölümü içler acısı halde.

Söyleyecek çok sözüm var ama söylemeyeceğim.

• Şili de 6.8 insanların sakinliği

Adamlar 1960 da 9.5 gibi Dünya Tarihinde Bilinen En Büyük Depremi Yaşamış Yetmemiş 2010 da 8.8 gibi Yine Muazzam Depremi Yaşamış yine yetmemiş 2015 de 8.4 gibi Büyük bir deprem yaşamışlar onlar alışık olmalılar 6.8 ve hatta 7 küsürlü depremler onlar için pekde önemli olmasa gerek 😊

• koskoca deprem bolgesine ait sadece 1 adet deprem ani goruntusu var 17 agustosun.bu da inanilmaz.o olanda deprem anindan onceki gebzedeki fabrikanin havlayan kopegi..

Kesinlikle haklısınız. O bölgede yüzlerce sanayi tesisi, benzinlik, güvenlikli site var.

Üstelik o dönem çalıştığım fabrika da gayet gelişmiş kamera sistemleri filan da vardı.

Yani bir yerler de görüntüler olduğuna eminim ama hiç biri ortada yok.

Çok ilginç gerçekten.

• yani ilker hocam inanilmaz bir sey.20 sene oncesinden bahsediyoruz sadece..tum isletmeler kamerayla doluydu..100 sene oncesinin bile goruntuletini izleyebiliyoruz ama yakladik 25 milyonun etkilendigi deprem anina ait bir tane goruntu yok..olmaz olamaz yani...

• yani ilker hocam inanilmaz bir sey.20 sene oncesinden bahsediyoruz sadece..tum isletmeler kamerayla doluydu..100 sene oncesinin bile goruntuletini izleyebiliyoruz ama yakladik 25 milyonun etkilendigi deprem anina ait bir tane goruntu yok..olmaz olamaz yani...

Yani hocam haklısınız ama şu belgesel bile o gün yaşananları çekilen acıları şu anda yaşatıyor bu belgeseli izledikten sonra psikolojim iyice bozuldu.