Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1,8 1,9 2,5 luk deperemleri paylaşmanın anlamı nedir anlamadım, sana denk geldi arkadaşım ama çankırı da 1,9 deprem olmuş. kamyon geçse 1 büyüklüğünde deprem oluyor tabiri caizse, biraz daha sağlıklı ilerlenmesi taraftarıyım. Aksi durumda ne okduğumu bile anlamıyorum.

Kesinlijle katılıyorum

• Marmara'da 7 gün içerisinde olan tüm depremler, dostlar ;

Büyüklük:

Mavi : 5 ve 6 arası

Yeşil: 4 ve 5 arası

Turuncu: 3 ve 4 arası

Beyaz: 1 ve 2 arası

47ea62c.png

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• şu ekilde dusunmek gerekiyor. Yanal atilimli fay ana sok oncesinde tum fay yuzeyini purussuzlestirme eyliminde olur. Ve biriken enerji geri kanlan tum yuzeyi kirabilecegi saffaya ulastigi anda tum fay hareket eder. Kucuk kirilmalar fayin kirilmasini engelliyen dayanak noktarini ortadan kaldirma gibi yorumlana bilir. Ama bunun suresi hicbir zaman tahmin edilemez.

• Pendik ten Çınarcık a bakınca deniz üzerinde 50 metrelik bir sis tabakası onun üzerinde 100 metrelik berraklık onun da üzerinde yine sis tabakası, enterasan bir hava var.

Açıkçası, bu tür havalar insanı korkutuyor depremle alakası olmasada, bulunduğum konumumda'da mevsim normallerinin baya üzerinde sıcaklıklar hakim.Önümüzdeki günlerdede değişmeyecek gibi.

Einmal editiert, zuletzt von Murat4510 ()

• Pendik ten Çınarcık a bakınca deniz üzerinde 50 metrelik bir sis tabakası onun üzerinde 100 metrelik berraklık onun da üzerinde yine sis tabakası, enterasan bir hava var.

Katılıyorum, Pendik sahildeyim bende. Karşıya bakınca sanki denizden duman çıkıyor gibi denizle birleşik şekilde.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Bu deprem Silivri açıklarında olduğu için İstanbul depremi deniyor

Aslında bu tam olarak bir Marmara depremi

Hatta İstanbulun nüfus yoğunluğu için en uzak noktalardan biri

Depremden önce faylanmalar üzerinde bir nokta seç dense çoğumuz burayı seçerdi belki de

Yalova , Adalar , Kumburgaz vb noktalara göre biraz daha tercih edilebilir

Dileğim o ki 6.5 ve üstü deprem olursa bu noktanın biraz daha güneybatısında olursa zarar minimum olabilir

Ha 7 ve üzeri için Marmara denizindeki her nokta epey zarar verir

Yine de deniz dibinde olup şehre 100 km uzaktaki depremin Adalar’a göre çok daha makul olacağı kesindir

Sallantı yine en fazla 15 saniye olursa zarar daha da düşebilir

• Yalnız bu arada Silivri açıklarında olan 5.8 den sonra olan tüm 4 üstü olanlar doğusunda olmuş, ve deprem çokluluğu doğuda

6823774f3d410a15335844dcd.png

Birde bu 5.8 olan deprem 2 gün öncesi olan 4.6 nin hemen yanı;

edac8fb1932c1a1b240de0423.png

• Biz ne kadar güzel bir aileyiz değerli Hava Foruma üye olan dostlarım, acaba kimler takip ediyordur Marmara'da olan her atçıyı ve o artçının nedenlerini acaba yine kim biliyordur şuan rüzgarın kaç km hızla estiğini veya nem seviyesini, doğa olaylarını dört bir yandan takip ediyoruz ve yorumluyoruz. Neredeyse her gün modelleri yorumlayıp paylaşıyoruz . Her açıdan dünya üzerinde olan tüm doğa olaylarını takip ediyoruz. Bu ne kadar gurur verici desem azdır herkes adına.:)

Bu şekilde bir arada olabilmemizi sağlayan değerli Hava Forum yönetimine çok teşekkürler, iyi ki varsınız iyi ki bu siteyi 2010 yılında açtınız.:)

Hava Forumun tüm üyelerine selamlar olsun.:)

Hayırlı günler,

Sağlıcakla kalın.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Öncelikle bana bu konuda deneyimli olan arkadaşların şu konularda yanıt vermesini çok rica ediyorum;

1 - 1, 2, 2.5, civarında gün içinde neredeyse saatte 3, 4 veya 5 deprem oluyor ki dünden beri azaldı. Daha önce yani 1 ay önce 6 ay önce veya 1 yıl önce de marmarada bu sıklıkta bu seviyede depremler oluyor muydu? Bir gün içinde bu sarsıntıları görüyor muyduk? Ne zamandan beri bu seyirdeyiz biz?

2 - Daha önce olan depremler ne şiddette?

3 - Hangi kısımda?

Bu sorulara tahmin ettiğim şekilde bir fark ile yanıt alırsam gün içinde olan 1, 2+ ve civarı depremlerin bu forumda paylaşılmasında ben şahsen sorun görmeyeceğim. Görülmemeli de. Artık galeyana gelecek bir nokta kalmadı. Deprem kapıda ve bizler İstanbul'da yaşıyoruz. Huzursuz olmalı zaten insanlar. Olmalı ki harekete geçsin. Yoksa bu milletin en büyük özelliği çabuk unutur.

• Bu kadar sik degil ama oluyordu.

• deprem yalovada olsun demiyorum.oradaki fay kumburgaz fayina gore daha uzakta diye biliyorum. Bir deprem olacaksa istanbullular yalovayi tercih eder gibime geliyor. Yalovalilarda adalar fayina gore daha cok kumburgaz fayini tercih ederdi diye dusunuyorum.

• İstanbul Valiliği, ağır hasarlı ve az hasarlı toplam 29 okulda 30 Eylül 2019 Pazartesi günü eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu. Ayrıca öğrencilerin 1 Ekim'den itibaren hangi okullarda eğitime devam edecekleri yarın saat 14.00'e kadar duyurulacağı açıklandı.

İŞTE EĞİTİME ARA VERİLEN O OKULLARIN LİSTESİ

AĞIR HASARLI OKULLAR

1. BAHÇELİEVLER Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi

2. BAHÇELİEVLER Yenibosna Ortaokulu

3. BÜYÜKÇEKMECE Mimarsinan İlkokulu ve Ortaokulu

4. ÇATALCA Arif Nihat Asya MTAL

5. GAZİOSMANPAŞA Vefa Poyraz Anadolu Lisesi

6. GAZİOSMANPAŞA Küçükköy İHL (A Blok)

7. GAZİOSMANPAŞA 100. Yıl İlk/Ortaokulu

8. PENDİK Seyit Burhan Toprak İlkokulu

9. SANCAKTEPE Sancaktepe Rehberlik ve Araştırma Merk.

AZ HASARLI OKULLAR

1. ARNAVUTKÖY Şehit Er Tuncer Türkan Ortaokulu

2. AVCILAR Abdulkadir Uztürk Ortaokulu

3. BEYKOZ Fatinhoca İlkokulu

4. BÜYÜKÇEKMECE Güzelce Cevdet Zebure Kotan Ortaokulu

5. EYÜPSULTAN Üçşehitler İlkokulu ve Ortaokulu

9. GAZİOSMANPAŞA Karlıtepe Ortaokulu

10. GÜNGÖREN Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu

11. KÜÇÜKÇEKMECE Söğütlüçeşme Ortaokulu

12. KÜÇÜKÇEKMECE Tahsin Banguoğlu İlkokulu

13. KÜÇÜKÇEKMECE Nergiz Anaokulu

14. MALTEPE Halit Armay Anadolu Lisesi