Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 18 ağustos 2019 da yayınlanan bir programın linkini bırakıyorum. 15. dakikadan 40. dakikaya kadar izlemenizi rica edeceğim.

Prof.Dr. Şener Üşümezsoy

Ayrıca, dikkat çektiği nokta, kumburgaz çukuru tarafındaki segment,yani dün yaşadığımız depremin oluştuğu bölüm. Buradaki fay hattınında 40km uzunluğunda 10 km derinliğinde olduğunu, bununda oluşturabileceği depremin büyüklüğünün 6,5 şiddetini geçemeyeceği.Tekrar huzurlu günler ve geceler diliyorum.

Yani Üşümezsoy baya İsabet etmiş

Gözümde zaten karizmaydı

Bu isabetle daha da saygım arttı

• İlker hocam 99 depreminde 7.4 ana şoktan sonra yanlış hatırlamıyorsam 1 saat sonra 6.5 şiddetinde artçı şok yaşadık bu son 5.8 lik depreminde sonra 4,5-5 civarı bir artçı şok olmaması mümkün mü burası kafamı karıştırıyor.

divane ve Narsil Hocalarım yazmışlar aslında ama, en büyük artçı 13 Eylül 5,8 olmuştu.

Daha sonra 12 Kasım Düzce meydana geldi 7,2

En son Silivri depremine gelirsek, Cold.EFso Hocam yazıyor artçı büyüklükleri ile ilgili ama, ne demek istediği ile ilgili jeton bende daha biraz önce düştü :)

Evet bahsettiğiniz gibi olması gereken artçı olmadı. Teoride olmaması doğal. Ama Silivri depreminin lokasyonu kaynaklı 5'ler gibi artçı olmaması risk.

Hemen başka bir durum söyleyeyim, dünkü depremin aynı büyüklüğünde bir deprem olursa bu daha da büyük bir risk olur.

O zaman dün olan Silivri depremi bağımsız bir deprem fikri yıkılır.

• benim hafizamda her sey kayitli.yukardada belirttim.en buyuk artci 5.8 olarak olculdu.13 eylul 1999 pzts gunu.okullarin acildigi tarihti ve ayni gun bu deprem oldugu icin,2 hafta egitime ara verilmisti.dedigin gibi 6.5 luk bir artci olmadi.zaten oyle bir sey olsa baya baya hasar yapar ve bizler asla boyle bir seyi unutmazdik..6.5 buyuk bir deprem cunku.

• Arkadaşlar her hangi bir acil durum için telsiz ayarlayın, deprem olduktan sonra en çok işinize yarayacak şey olacak. 5.8 de bile hatlar gittiyse büyük bir depremde düşünemiyorum, şahsen ben telsizlerimin bataryasını doldurmaya başladım ne olur ne olmaz diye, eğer enkazın altında kalırsak rahat bize ulaşabilirler. sonuçta her senaryoyu düşünmek lazım bundan sonra artık sanki birazdan deprem olacakmış gibi hazır olacağım, 5.8 de yaşadığım korku bana yetti açıkçası.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Şener Üşümezsoy gibi düşünen hoca yok denecek kadar az, bilimadamları arasında görüş ayrılıkları her zaman vardır.. Cenk Yaltırak hocanın dedikleri bana daha doğru geliyor..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Şener Üşümezsoy gibi düşünen hoca yok denecek kadar az, bilimadamları arasında görüş ayrılıkları her zaman vardır.. Cenk Yaltırak hocanın dedikleri bana daha doğru geliyor..

Hocam bana en mantıklı gelen örneği, kapıyı ittirince ilk önce menteşeler çatırdar ondan sonra kapı kırılır demesi.

• Usumezsoyu cok dinledim. Gorusunun temeli faylari cukurluklarin bolmesi. Orta marmara cukuru vs gibi. O yuzden kirilma yapsada cukurluga gelince duracak diyor. Ben boyle hatirliyorum.

• Hocam bana en mantıklı gelen örneği, kapıyı ittirince ilk önce menteşeler çatırdar ondan sonra kapı kırılır demesi.

Hoca şunu atladı sanırım. Kapının malzemesi homojen değilse, önce ana gövde dağılır ama menteşeler sağlam kalır.

Ya da iri yarı bir arkada gelir, kapıya bir dalar. Ne kapı kalır ne de menteşe.

Bu da Hocanın tezine, antitez ^^^^^^

• Usumezsoyu cok dinledim. Gorusunun temeli faylari cukurluklarin bolmesi. Orta marmara cukuru vs gibi. O yuzden kirilma yapsada cukurluga gelince duracak diyor. Ben boyle hatirliyorum.

Doğru hatırlıyorsunuz. Ama Marmara denizi Hoca'nın kuramındaki kadar da ideal ve homojen değil.

Ben şahsen söylediklerini sadece fikir olarak dinleyip, temkinli yaklaşmaya başladım.

• telsizi nerden bulucaz peki polismiyiz biz

Hayır tabğiki biz polis değiliz, bir çok yerde satılıyor örnek av mazasında yüzde 90 bulursun. Benim orada demek istediğim konu eğerki beklenen büyük deprem olduktan sonra aynı geçen günkü 5.8 deki gibi hatlar giderse ne yapacağız, ya enkazın altında kalırsan sana nasıl ulaşacaklar, burada önemli olan şey her senaryoyu düşünmek, ben şahsen telsizlerimin bataryasını doldurmaya başladım.

• Bu kadar hoca tekte kırılırsa 7.6-7.8 2 yada 3 te kırılırsa 7.2, 7.2 7.4 gibi depremlerin olabileceğini kabullenmişken kimse kusura bakmasında marmara denizinde sadece 6.5 civarı depremler olur demek bana garip geliyor

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• benim hafizamda her sey kayitli.yukardada belirttim.en buyuk artci 5.8 olarak olculdu.13 eylul 1999 pzts gunu.okullarin acildigi tarihti ve ayni gun bu deprem oldugu icin,2 hafta egitime ara verilmisti.dedigin gibi 6.5 luk bir artci olmadi.zaten oyle bir sey olsa baya baya hasar yapar ve bizler asla boyle bir seyi unutmazdik..6.5 buyuk bir deprem cunku.

evet aynen öyle oldu hatta saat 2 çıvarıydı ama duvarlarda çatlak yaptı çok iyi hatırlıyorum çünkü bizim evde ilk depremde baya kartonpierler tıkılmıştı onları tamir ettik sonra bu deprem oldu ve tekrar çatladı . Ben giriş katta oturuyordum dışarı çıkabildim ve binanın şaklamışsınız izledim

• O yüzden size telsiz önemli diyorum dostlar, varsa şimdiden hazırlayın yoksa en kısa süre içinde alın size her türlü arama kurtarma ulaşır. !!! Her senaryoyu düşünmek lazım.