Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Habertürk'te hem Celal Şengör'ün değerli yorumlarına hem de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun verdiği şehirle ilgili sayısal verilere ve depreme hazırlık konusundaki ifadelere erişebilirsiniz.

• Korku iyidir insanı tetikte tutar ama paranoya kötüdür insanı manyak yapar. Paranoyak olmayın arkadaşlar. Korkun ama paranoyak olmayın

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Code
    Tarih      Saat      Enlem(N)  Boylam(E) Derinlik(km)  MD   ML   Mw    Yer                                             Çözüm Niteliği
    ---------- --------  --------  -------   ----------    ------------    --------------                                  --------------
    2019.09.26 21:26:43  40.8610   28.3008        9.7      -.-  2.5  -.-   MARMARA DENIZI                                    İlksel
    2019.09.26 21:20:52  40.8655   28.2460       16.1      -.-  2.5  -.-   SILIVRI ACIKLARI-ISTANBUL (MARMARA DENIZI)        İlksel
    2019.09.26 21:02:50  40.8140   28.1645        8.0      -.-  2.5  -.-   SILIVRI ACIKLARI-ISTANBUL (MARMARA DENIZI)        İlksel

Tekrar artıyor

• Ahmet Ercan:

"İki tane kol var. Birisi doğudaki İstanbul kolu, diğeri de batıda Tekirdağ kolu. Bu her iki depremde, Tekirdağ kolunun odağında oluştu. İstanbul kolu neden suskun duruyor peki? Bunun ana nedeni buradaki yer yapısının daha tek düz olması. Trakya'yı temsil eden Ergene Havzasını simgeleyen Tekirdağ kolu ise oradaki yer yapısı daha gevrek. O nedenle o bölgedeki gerek deprem gerekse küçük orta boy depremler daha fazla duyuluyor. Yavaş atın tekmesi pek olur diye bir söz var. İstanbul kolunun suskun olması burada bir deprem olmayacağı anlamına gelmez. Burada bir kilitlenme noktası da var. Büyük depremin olabilmesi için 6 milyar gigatonluk yerin kırılma direncini kırması gerekiyor. Bu kırılma direncini kırması için depremin büyüklüğünün 7.2 çıkması gerekiyor. Diğer bir deyimle dün, bugün ve iki gün önce aynı yerde Silivri önünde olan 4.7 ve 5.8'lik depremler kabuğu kırmak için yeterli bir güç birikimini sağlamıyor. Ama diyor ki ben ‘Ben seni uyarıyorum. Daha büyük bir depremi yapacağım.' İşte bu 6 milyar gigatonluk güç şuanda yok. Bunun toplanması da hesaplarıma göre 20-25 yıl içinde toplanabilir. Ancak uyarıcı depremlerin olacağını söylemiştim. Daha büyük bir deprem olacağını söylemek zor. Çünkü yerdeki gerginlik birikiminin ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Beklentim eğer olursa 0.1 puan daha arttırabilir. Yer gergin şuan da kükrüyor. Her depremden sonra büyük deprem geliyor diyemeyiz."

• Arkadaşlar bu adam 2019 yılının başlarında bu şekilde bir makale yayınlamış Türkiye adına, ve önceden çoğu depremi tahmin etmiş. Ve bunları gezegenlerle alakalı olduğunu savunuyor şimdi tekrardan aklıma geldiği için paylaşma gereksinimde bulundum okumanızı tavsiye ederim ilginç.:/:/:/

(Sabah gazetesinden alıntıdır)

7.8 büyüklüğünde bir deprem olabilir

Son dönemde deprem tahminleri ile dikkat çeken Frank Hoogerbeets, tüm bu öngörüleri nasıl yaptığını Pazar SABAH’a anlattı. Tahminlerine göre Türkiye, 17 Ağustos’tan daha büyük bir deprem yaşayabilir

Giriş Tarihi: 31.3.2019 7.8 büyüklüğünde bir deprem olabilir

Frank Hoogerbeets yeni nesil bir deprem tahmincisi. Son dönemde Türkiye için yaptığı uyarılar ile gündeme oturdu. Öyle ki, 20 Mart'ta Denizli'de meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremi tahmin etmişti. Hemen bir gün sonra Malatya'da meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki deprem için de Türkiye'yi uyarmıştı. Biz de dünyanın konuştuğu deprem tahmincisine ulaştık, bu tahminleri nasıl yaptığını sorduk. 50 yaşındaki Frank Hoogerbeets Hollanda'nın Haarlem kentinde doğup büyüyor. Güneş sistemine, gezegenlere ve uzaya olan ilgisi küçük yaşta başlıyor. Babasının bilgisayar mühendisi olması da bu merakını destekleyici bir araç oluyor. Onun zamanında bu alanlarda bir eğitim veya herhangi bir okul bulunmadığı için kendi yöntemleri ile işe koyuluyor. Babasının da yardımı ile geliştirdiği bir yazılım sayesinde evrendeki hareketlenmeleri görüp bir tahmin yapabiliyor. Ona göre depremleri tetikleyen şey; gezegenlerin dizilimi ve Ay'ın hareketleri. Çünkü deprem ve Ay arasındaki ilişki yıllardır bir tartışma konusu. Bazı bilim insanları, yeryüzünden yayılan ışımaların, Ay'ın dolunay veya yeni ay dönemlerinde artığını belirledi. Kimisi bu ilişkiyi reddederken kimisi destekliyor. Hoogerbeets'in son tahminleri de bu ilişkiyi doğrular nitelikte.

- Deprem araştırmalarına olan ilginiz ne zaman başladı?

- 14 yaşımdayken ilk önce gezegenler ve Güneş arasında var olan ve Titius-Bode yasası (Her gezegenin Güneş'e uzaklığı, bir önceki gezegenin iki katıdır) olarak da adlandırılan bir matematik yasasını öğrendim. Geometri ve sayı teorisini incelemek için bana ilham verdi. Bu alanlarda bir eğitim olmadığından, kişisel çalışma yapmaya karar verdim. Bu bireysel çalışmanın bir parçası da, muhtemelen babamdan ilham aldığım bilgisayar programcılığıydı.

78-buyuklugunde-bir-deprem-olabilir-1554010443174.jpeg&mw=700

- Deprem konusunda çalışmaya nasıl başladınız?

- 20-22 yaşlarındayken kendime daha büyük depremlerle gezegenlerin konumu arasında bir ilişki olup olmayacağı sorusunu sordum. Fakat o sırada (1988-1990) gerekli sismik verileri elde etmek kolay değildi ve gezegensel geometriyi hesaplayacak bir yazılım yoktu. Bu yüzden o zamanki odak noktam, yazma geometrisi ve sayı teorisi yazılımı dâhil, geometriye kaydı.

- Doğru yolda olduğunuzu ilk ne zaman fark ettiniz?

- Bu soru hep aklımdaydı, 'Gezegen ve Ay konumları daha büyük depremleri tetikliyor mu?' Uzun bir süre bu soruyu göz ardı ettim. Çünkü konunun çok karmaşık olabileceğini düşündüm. Ancak 2014'te, 23 Haziran'daki bir dizi büyük depremden sonra, artık soruyu önleyemedim ve mevcut Güneş sistemi animasyon yazılımı nedeniyle daha kolay hale gelen gezegenlere bakmaya başladım. Sekiz aylık yoğun bir çalışmadan sonra, ilk deprem tahminimi 20 Nisan 2015 tarihinde Facebook'ta 22-27 Nisan tarihlerinin kritik olacağı uyarısıyla yayımladım. 25'inde Nepal'de 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. O an doğru yolda olduğumu anladım.

- Depremleri tahmin etmek için kullandığınız özel metodunuz nedir?

- Gezegenlerin ve ayın pozisyonlarına bakıyorum. Bu amaç için özel olarak geliştirdiğim Solpage adlı bir bilgisayar programı var. Belirlediğim geometri kritik bir hal aldığında, bir deprem saati ve uyarısı veriyorum.

78-buyuklugunde-bir-deprem-olabilir-1554010442679.jpeg&mw=700

- Peki, gezegenler ile depremin nasıl bir bağlantısı var?

- Gezegenler, Ay ve Dünya birbirleri arasında spesifik bir geometri hizasına geldiğinde bu büyük depremlerin habercisi olabiliyor. Ancak bu aynı zamanda Dünya'nın kabuğunun durumuna da bağlı. Dünya kabuğu üzerinde, yani tektonik plakalar arasında bir stres meydana geliyor. Bu da depremi tetikliyor.

- Depremin büyüklüğünü nasıl tahmin ediyorsunuz?

- İlgili gezegenlere ve Ay'ın konumuna göre bir tahmin yapılabilir.

- Depremi tam olarak ne tetikliyor?

- Şimdiye kadar yapılan gözlemler, elektromanyetik olayların gezegenler ve Ay arasındaki spesifik geometrilerin bir sonucu olarak gerçekleştiğini gösteriyor. Gök cisimlerini dinamolar olarak düşünün. Döner ve elektromanyetik dalgalar oluştururlar. Elektromanyetik olaylar meydana geldiğinde, doğrudan atomik seviyede bir etki yapar. Moleküller tektonik plakalar arasında kritik bir şekilde sıkıştırıldığında bir noktada stres meydana gelir. Dengeyi yeniden sağlamak için doğanın doğal bir tepkisi olan deprem biçiminde salınır (stres salınımı). Bu gerçekleştiğinde, genellikle Dünya yüzeyinden daha fazla miktarda elektron salınır ve sismologlar bunu bilir. Ayrıca serbest elektronları yaklaşmakta olan daha büyük bir depremin işareti olarak ölçer.

BÜYÜK SİSMİK HAREKETLER NADİR GÖRÜLÜR

- Deprem konusunda şanssız bir ülkeyiz sanırım...

- Evet, Türkiye oldukça büyük depremler geçirme olasılığını taşıyor. Örneğin kolayca 7.8 büyüklüğünde bir depreme ev sahipliği yapabilir. Ancak bu büyük sismik olaylar nadir görülür. Batı, güney ve doğu kesimi de dahil olmak üzere, Türkiye'deki diğer alanlar da deprem riski taşımaktadır.

- Depremin olacağına dair kesin bir işaretiniz var mı?

- Bu işin yüzde 100 kesinliği yok. Ancak bazı gezegenler ve Ay arasındaki geometrinin büyük bir sismik aktiviteyi tetikleyeceği öngörülebilir.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

3 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Arkadaslar Hoogerbeets kimdir necidir? Gozunuzu seveyim bu arkadasin ongorulerinin hicbirinin bilimsel dayanaklari kanitlanmadi.. Yaptigi sey falcilil suanda bana gore..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bu adamı uzun süre takip ettim geçmişte.Balon bu adam.TIRT

• Sıkı bir artçı olmadı hala 8 saattir , bu saatten sonra olursa gece saatinde çoluk çocuk hücum eder dışarı , artçı olacaksa da sabah olsun tek dileğim , gece depremi çok daha korkunç oluyor 4 şiddetinde olsa bile

Yataktayken 3’ü bile hisseder tırsar insan

• Hacı, Hoca, Astrolog falan bunlara inanmanızı önermem. 1000 tane sallarlar 1 tane tuttururlar. Ellerinde hiçbir dayanak yok. Kanıtsız, belgesiz, delilsiz sallıyorlar. Onlar insanları daha çok psikolojik olarak korkutuyorlar. Bir ara baba venga mı Bulgaristan'lı nine vardı onun kahinleri çıkıyor falan diyorlardı aynı hesap.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞