Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Açıkçası bu sefer korkuyorum.

En son 23.09'da yine deprem olmuş o bölgede. Naci hocanın açıklaması da çok rahatsız etti beni.

Japonlar 9 şiddetinde bir depremde bile ne seviyede kalıyorlar. Bu konuda ilerleyemedik çok. Gerçekten üzgünüm. Fay hattı dibimizde ve bu felaket olur. Gölcük depremi hiç kalır yanında. Çok endişeli ve gerginim. Bu kadarı bana normal gelmiyor. Normal olmayan bir hareketlilik var.

• VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Cenk YALTIRAK;

Marmara'da tüm faylar kırılma eşiğine gelmiş durumda. Herhangi biri kırılabilir, tarihsel çerçeveye göre 1509 öncelikli fakat bu böyle olacak diye bir şey yok. En fazla 1500 yıl geriye sağlıklı bakılabiliyor. Şu anda her biri büyük deprem üretecek durumda.

Bu sabah gerçekleşen Mw 4.7 lik depremin olduğu fay ile Marmara Kuzey Sınır Fayı arasındaki bloğun üzerinde artçılar olmaya devam ediyor

e16338633505c58e13.png

Marmara'da ana faylar, üzerlerinde oluşan birikimle çevresindeki küçük fayları aktive edip, deformasyonu depreme dönüştürüyor. Kapı kırılmadan çerçevesi çatırdıyor diyebiliriz.

Bu yazıların amacı yuvarlak laflar yerine somut olanı bilimsel olarak açıklamak. Olan, kırılması beklenen fayların yakın çevresinde görülen deformasyonların devam ettiğini görmemiz

Gece saatlerinde gerçekleşen depremlerin lokasyonları afad ile kandillinin farklı kandillide artçı depremler olarak görülürken afad’da daha güneyde dağılım gösteriyor. Kandilli’de o civarda 1 deprem kaydetmiş ,farklı bir tali fay üzerinde meydana geliyorsa eumetsat_delisi ’nin dediği gibi yeni bir depremin belirtisi olabilir.

299db4cf0.png

• 4.6 tam kafin uzeri degil dime ? Kollarinda olmus sanki

Değil cenk yaltırak’ın bahsettiği fay büyük ihtimal çözümlemeyle uyuşuyor.En doğru ve geçerli haritada onları hazırladığı harita gibi duruyor.

Söz konusu faylar 2002 yılında 6500km sismik kesitle çizilip yayınlandı,daha sonra bu verinin üzerine 26500 km kesit daha eklendi ve yukarıdaki haritaya gelindi kendi açıklaması

• Prof.Dr.Naci GÖRÜR twitterda açıklama yaptı.