Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 4.7 ‘nin 4-4.5 civarı artçıları olmaz mı ?

Yada bunun olma ihtimali hakkında fikri olan var mı?

Öncüyse zaten sorumu geri çekiyorun

Hocam;

Bir deprem meydana geldikten sonra, o büyüklükten Richter skalasına göre bir küçük deprem (leri) artçı depremler olarak kabul edebiliriz.

Aynı bölgede ( yaklaşık) 4,6 büyüklüğündeki bir depremde artçıdır, 0,9 büyüklüğünde de.

Bu deprem hareketlerinde o bakımdan sorun yok.

Öncü deprem veya depremler midir? sorularına ise, şu anda kimse doğru cevap veremez. Daha doğrusu cevap veremez.

Orası tam bir muamma.

Biraz işlerim var, bitirdiğimde deprem - fay sistemleri konusunda inanmadığım bazı şeyleri yazmayı düşünüyorum.

Sadece şunu söylemek isterim, işin afet ve analiz kısmında Mikdat Kadıoğlu Hoca'nın söyledikleri çok daha akla yatkın

gelmekte.

Kolay gelsin.

• Teşekkürler ilker.gunebakan hocam değerli yorumlarınız için

Tabiki 1.5 da artçıdır ama ana depreme yakın büyüklükte artçı olur bazen hatta genellikle , 4.7 ye an yakın 3.4 olmuş , ben 4 / 4.2 / 4.3 skalasında artçı niye yok diyorum ve bunun olmamasını önemli bir durum olarak görüyorum kendi adıma

• Genelde artçılar ana depremin 1 derece altı civarında olur, 3.7-4.0 aralığı gibi mesela, bu depremlerin öncü olup olmadığı ise ucu açık sorudur bunların cevabı yok ancak bu depremden sonra ana deprem olursa bunlara öncü tanımı verilecektir. Açıkçası orta marmarada normal bir deprem bu, ancak bu bize o bölgede yatan canavarı küçümseme yanılgısını vermez..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Teşekkürler ilker.gunebakan hocam değerli yorumlarınız için

Tabiki 1.5 da artçıdır ama ana depreme yakın büyüklükte artçı olur bazen hatta genellikle , 4.7 ye an yakın 3.4 olmuş , ben 4 / 4.2 / 4.3 skalasında artçı niye yok diyorum ve bunun olmamasını önemli bir durum olarak görüyorum kendi adıma

Yani kural değil olması. ardı ardına ana depremin büyüklüğünde depremlerde olabilir.

Ama kırılmanın tipi, derinlik, kayaçların yapısı ve bir çok parametresi var sistemin.

Uzun süre çok küçük depremcikler olup, ileri ki zamanlarda da bahsettiğiniz büyüklükte artçılar meydana

gelebilir.

Ya da 4,7 dahil, tüm deprem sislsilesi, büyük bir depremin öncüleri bile olabilir. Ama bilemeyiz tabi, "sadece olasılıklar teoremi der ki" adlı söylemin malzemesi olabilirler :)

selamlarımla

• Demek istediğinizi anlayabiliyorum ancak azot dioksit çıkışının sanayi kuruluşlarından dolayı gerçekleştiğine inanıyorum çünkü haritadan sanayisi gelişmiş ülkelere ve kentlere bakarsanız anlayabilirsiniz özellikle Çin kıpkırmızı halde ki zaten havası en kirli ülke olarak da biliniyor..

Sanayi kaynaklı olduğu kesin, ama buna ilave başka bir kaynakta olduğuna inanıyorum. Ne Yalova ne Adalar da büyük bir sanayi yok, belki Yalovada ki çiçekçilikte kullanılan gübreler den olursa olur. İzmit, Gebze ve cıvarındaki sanayi den yükselen gazlar çöküyor da olabilir.

İkinci senaryo bu gaz çıkışı her zaman oluyor da, rüzgarın dağıtması hat izlerini siliyordur, bugün rüzgar esmiyor gibi olunca zaten ağır olan gaz dağılmıyordur. Böyle ise orta Marmara sırtı üzerindeki nispeten daha temiz havanın sebebini nasıl açıklayacağız.

• Bir diger sayfada paylasilan haritaya gore sanki deprem ana kaf ta degilde onun kollarinda olmus gibi. Yani devami gelmesi biraz zor gibi. Bana inanmayin evinizi donusturun:)

• Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklamaları önemli. Yaptığı açıklamada depremin lokasyonunun kötü bir yer olduğunu sıkıntı verici olduğunu kırılması beklenen hat üzerinde olduğunu ve bu hattı etkilemesinin olası olduğunu ifade etmiş. :!:

Panik yaratmak ve insanları infiale sevketmek maksatlı değil ama sabah Cold.Efso’nun da ifade ettiği gibi belki de bu depremler fitili ateşlemiş ok yaydan çıkmış olabilir. Süreci iyi takip etmek lazım.

• Bu zelzeleden 20 milyon nüfuslu İstanbul’da anca 10 milyon kişinin haberi olmuştur, yada daha azdır bu sayı.

10 milyonda kaç kişi deprem çantası aldı , ailesiyle tatbikat benzeri güvenilir nokta tesbiti yaptı ??

On milyonda 10 bin falandır

Yani yüzde 0.01 civarıdır bence

Peki forumumuzda bu oran yüzde kaçtır

Yüzde 5’i geçsin , tamam bu iş derim ama onu da pek sanmam ( kendim de 95 teyim)

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Diğer "deprem hocalarını" bilemem ama, yaptığı araştırmaların bir kısmını bire bir bildiğim için Naci Görür Hoca, Afet ve yönetimi konularında yine çalışmalarını yakınen takip ettiğim için Mikdat Kadıoğlu Hoca benim için çok önemli ve dikkate alınası kişilerdir.

Naci Görür Hoca "risk büyük" diyorsa, emin olun risk büyüktür.

Süreci çok dikkatli takip etmekte fayda var.

iyi akşamlar

• Allah ülkemizi her türlü afetten korusun. Tüm İstanbul’lu dostlara geçmiş olsun.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz; sevindiriniz, nefret ettirmeyiniz. Hz. Muhammed (S.A.V)

• Bu seferki depremi hissetmedim nedense, bende nasıl hissetmediğime şaşırdım zaten.:)

Bu arada PergamoN hocamızı tebrik ediyorum, yaklaşık 2-3 gündür Marmara'da hareketlilik olacağını belirtiyordu.:hfyeni (25):

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Vallahi ben korktum uzun bir süre sonra olunca da pek hoş olmuyor açıkçası. Ancak bunun olabiliriliğini burada konuşuyorduk.Sarsıntı bakımından karaburun depremini andırdı.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• 7,5/8 korkusuyla hergün ızdıraptansa, 6,5/7 olsun , bir an önce olsun kurtulalım demiştim geçen hafta

Derken de biraz utanıp sıkılarak demiştim

artık çekinmeden diyorum 6.8 olsun hemen olsun , valla sıtkım sıyrıldı

Sokak lambalarından sonra şimdi avize sayıyoruz

• benide bunaltti.kac gundur aklimdaydi.yine sikintili stresli gunler bizi bekliyor.heleki gece oldumu deprem dahada rahatsizlik veriyor.ama sunada emin olun gunduz disarida yakalanilan deprem daha kotu oluyor cunku heryer sallaniyor.evde ise sadece odanin icin.hatirlayan vardir belki. 5.8 olmustu istanbulda hissedilmisti. Eylul ekim ayi 99 yilinda. oglen vakti kapinin onundeydim.yol bile dalga dalga hareket ediyordu.arabalarda amortisman sesi.kepenkler gum gum.arkadasimin catiya bak bina egiliyor demesi vs. her deprem kotu tabi.nerede yasanirsa yasansin.

• benide bunaltti.kac gundur aklimdaydi.yine sikintili stresli gunler bizi bekliyor.heleki gece oldumu deprem dahada rahatsizlik veriyor.ama sunada emin olun gunduz disarida yakalanilan deprem daha kotu oluyor cunku heryer sallaniyor.evde ise sadece odanin icin.hatirlayan vardir belki. 5.8 olmustu istanbulda hissedilmisti. Eylul ekim ayi 99 yilinda. oglen vakti kapinin onundeydim.yol bile dalga dalga hareket ediyordu.arabalarda amortisman sesi.kepenkler gum gum.arkadasimin catiya bak bina egiliyor demesi vs. her deprem kotu tabi.nerede yasanirsa yasansin.

okullarin acildigi gun olmus ve o artcidan sonra okullar yaklasik 2 ay kadar tatil edilmisti hocam

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN