Deprem Bildirim Konusu


 • Diyarbakır tarafında hareketlenme var önce 3.1 sonrada bu.


  Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.:flag_Turkey::flag_Turkey::flag_Turkey:

 • Son bir kaç aydır sallanmayan kaç ilimiz kaldı acaba , sallantılarda ciddi artış var.

  Sadece teoride yada Kağıt üstünde değil , gerçekten bir deprem ülkesiyiz , Allah yardımcımız olsun

  (Bir yandan da enerji birikimleri bu ufak depremlerle açığa çıkıp rahatlıyor mu altımız , yoksa daha büyük gerilmeler mi oluyor bi yerlerde , diye düşünmeden edemiyor insan)

 • Son bir kaç aydır sallanmayan kaç ilimiz kaldı acaba , sallantılarda ciddi artış var.

  Sadece teoride yada Kağıt üstünde değil , gerçekten bir deprem ülkesiyiz , Allah yardımcımız olsun

  (Bir yandan da enerji birikimleri bu ufak depremlerle açığa çıkıp rahatlıyor mu altımız , yoksa daha büyük gerilmeler mi oluyor bi yerlerde , diye düşünmeden edemiyor insan)

  Bir yandan depremler biz yandan yangınlar gerçekten Allah hepimizin yardımcısı olsun🙏

 • Bu aralar çok deprem oluyor hayırlısı artık. Ama böyle ara ara hafif olamsı iyi enerji açığa çıkıyor birikmiyor.

  Küçük depremlerin enerjiyi alması veya azaltması gibi bir durum söz konusu değil ve halk tarafından öyle sanılan bir yanlış.Meydana gelen küçük depremler enerjiyi almanın aksine fayın diri ve aktif olduğunun göstergesi her an daha büyük bir deprem meydana gelebilir.

 • Bir yandan depremler biz yandan yangınlar gerçekten Allah hepimizin yardımcısı olsun🙏

  Evet yakında biz bir Yangın Ülkesiyiz de deriz

  Ya bir ülkede siyasi/terör nedenli yangın çıkarmak mı olur? Oldu işte yaşadık

  Villa dikmek için yakan hayvandan tut, piknikte mangal unutana , izmarit atandan tut , anızotu yangını çıkarana , neler var neler, bilinç seviyesi diplerde

  Ha bir de güya turizm için gelen Türkiye düşmanı bazı ajanlardan şüpheleniyorum

  Adam tatilinin son gününde Gelibolu’dan yada Bodrum ormanlarından geçerken bir izmarit atabilir bizden nefret eden bir ırkçıysa(ülke ırk farketmez , ırkçı ırkçıdır)

 • daha once konuda paylasmistim bulursam tekrar paylasirim, depremlerin aciga cikardiklari enerji miktarlari, ustel bir fonksiyon, dolayisiyla kucuk depremlerin enerji bosalimina sebep olup buyuk depremi engellemesi mumkun degil dostlar, PergamoN da dedigi gibi halkin yanlis bildigi bir olay bu..

  İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır

 • Orman Bakanlığı açıklamasıdır ;

  1996 yılından bu güne kadar orman yangınlarıyla mücadele hizmetlerinde, helikopter ve yangın söndürme uçağı kiralanması sayı ve türleri değişmekle birlikte, yüklenicilerden bedelleri karşılığında her yıl yapılmaktadır.

  BİR UÇAĞIN KİRALAMA BEDELİ 3 HELİKOPTERE BEDEL

  2019 yılında 1 yıl süre ile 5 adet günümüz şartlarına uygun teknolojiye sahip yangın söndürme uçağı kiralanması için ihaleye çıkılmış olup, bu ihaleye Türk Hava Kurumu dahil hiç bir katılım olmamıştır. Bunun üzerine kurumumuz farklı bir tarihte pazarlık usulü ile tekrar ihaleye çıkmıştır. Bu ihaleye sadece Türk Hava Kurumu teklif vermiştir. Türk Hava Kurumu'nun bir adet yangın söndürme uçağı için teklif ettiği birim fiyat, aynı yıl ihale edilen helikopterin birim fiyatının 3 katından daha fazla olup, piyasa fiyatının da çok üzerindedir. Türk Hava Kurumunun sadece 5 adet uçak için vermiş olduğu toplam teklif miktarı, kiralanması gereken helikopter sayısının yarısından daha fazla bir maliyete tekabül etmektedir.

  BU YIL 34 HELİKOPTER İLE YANGINLARA MÜDAHALE EDİLİYOR

  Bunun üzerine Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılı için daha fazla sayıda helikopterlerle yangın söndürme faaliyetlerine devam edilmesi kararı verilmiştir. Önceki yıllardan sözleşmeleri devam eden farklı iki yükleniciden 16 adet helikoptere ek olarak, 1 yıl süreli 18 adet helikopter kiralanması ile ilgili yapılan ihaleye Türk Hava Kurumu da davet edilmiş ve katılım sağlamıştır. Bu ihaleye teklif sunan Türk Hava Kurumunun, teklif ettiği tutarın yüksek olması nedeni ile ihale mevzuatı gereği en düşük teklif sunan diğer farklı istekliye ihale edilmiş ve sözleşme imzalanmıştır. Son 3 yıldır 24 helikopter ile yürütülen yangın söndürme faaliyetleri bu yıl toplamda 34 adet helikopter ile yürütülmektedir. İddia edildiği şekilde orman yangınlarına müdahalede hava gücümüz yetersiz olduğu doğru değildir.

  TÜM DÜNYADA OLDUĞU GİBİ GARANTİ UÇUŞ SAATİ UYGULANIYOR

  Bazı haber kaynaklarında yer aldığı gibi hava araçları için " Ne kadar yanarsa o kadar öderiz.'' iddiası kesinlikle doğru olmayıp, böylesi bir uygulama söz konusu değildir.

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yangın söndürme uçağı ve helikopter kiralanmasında, önceden belirlenen garanti uçuş saati uygulamaları yapılmaktadır. Önceki yıllarda olduğu gibi Türk Hava Kurumu dahil diğer tüm yüklenicilerle yapılan yangın söndürme uçağı ve helikopter kiralanması hizmet alım sözleşmelerinde de bu usul aynı şekilde yer almaktadır.

  HELİKOPTERLER YANGINLARDA DAHA ETKİN KULLANILIYOR

  Türk Hava Kurumu' na ait mevcut yangın söndürme uçaklarının, fiili su taşıma kapasitesi iddia edildiği gibi helikopterin 4-5 katı olmayıp, helikopterin 2 katı kadar bile değildir. Helikopterin hareket kabiliyetinin yüksek olması sebebiyle, orman yangınları ile mücadelede eğimli ve kırık arazilerde daha etkili olduğu bilinmektedir. Mevcut uçaklar teknik olarak sadece deniz, büyük gölet ve barajlardan su ikmali yapabilmektedir. Dünyada yeni nesil yangın söndürme uçakları daha kısa mesafeli su kaynaklarından da ikmal yapabildiği bilinmektedir. Helikopterler ise; deniz, büyük gölet ve barajların yanında, orman yangınlarına hassas bölgelerde idaremiz tarafından inşa edilen ve sayıları 3.600'ü geçen havuz ve göletlerden de su ikmali yapabilme kabiliyeti ile orman yangınları ile mücadele idaremiz tarafından daha etkin kullanılmaktadır.

  YANGIN UÇAKLARINDA GECE UÇUŞU UYGULAMASI YOK

  Diğer yandan iddiaların aksine havadan söndürme operasyonlarında ne Türk Hava Kurumu uçakları tarafından ne de diğer hava araçlarınca bugüne kadar orman yangınlarında gece uçuşu icra edilmemiştir. Gündüz şartlarında bile çok riskli ve zor şartlarda yapılan havadan yangın söndürme operasyonlarının gece şartlarında yapılması hususu tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çok yakından takip edilmektedir. Dünya genelinde pilot uygulamalar dışında henüz orman yangınlarıyla mücadelede hava araçlarının gece uçuşu mevcut değildir.

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarına müdahalede helikopterler etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Helikopter pervanelerinin yangınları körüklediği ve alevlendirdiği iddiası son derece gülünç, kasıtlı ve yangın koşullarından bihaber kişilerin çıkarabileceği bir söylentidir.


  Burada ? olan ihalelerle orman yangınlarına müdahale edilmesidir.Devletimiz istese 30-40 milyon usd den ihtiyacımız kadar uçak alabilir ve ihale dönemini sonlandırabilir...

 • tr.wikipedia.org/wiki/Richter_%C3%B6l%C3%A7e%C4%9Fi


  bu linkte depremlerin enerjileriyle ilgili tablo var, tabloya baktığımızda 5-5.9 şiddetinde bir depremin enerjisi 10 üzeri 15 değerinde, yıkıcı deprem dediğimiz 7-7.9 ise 10 üzeri 18 değerinde. yani aralarında 1000 kat var,buda şu demek 1000 tane 5.9 olursa ancak bir 7.0 lık depremi karşılar. Üstelik bide 5-5.9 şiddetindeki depremi seçtim ki olasılığı çok yüksek olmayan depremler en azından küçük deprem diyemeyiz 3-4.9 şiddetinde depremin enerjisi ise 10 üzeri 12 yani 7.0 lık bir depremle arasından 1 milyon kat fark var buda 1 milyon tane ufak deprem olacak ki 7.0 lık bir depremin üreteceği enerjiye karşılık gelsin. Velhasıl küçük depremler sadece fayın aktif olduğunu gösterir büyük depremlerin şiddetini ve gucunu azaltmaz

  İnsan iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır

  Edited once, last by Narsil ().

 • Hocam Meksika'daki deprem hareketlerinden bahsediyordunuz.5.6'lık bir deprem olmuş.Neredeyse tüm Meksika hissetmiş depremi. @4 Şubat


  Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.:flag_Turkey::flag_Turkey::flag_Turkey:

 • Küçük depremlerin enerjiyi alması veya azaltması gibi bir durum söz konusu değil ve halk tarafından öyle sanılan bir yanlış.Meydana gelen küçük depremler enerjiyi almanın aksine fayın diri ve aktif olduğunun göstergesi her an daha büyük bir deprem meydana gelebilir.

  Çok teşekkürler hocam doğrusunu açıkladığınız için sağolun

What's Happening in the Forum?

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar 14k

   • Samet
  2. Replies
   14k
   Views
   831k
   14k
  3. icelandicLow #

  1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 3.8k

   • Samet
  2. Replies
   3.8k
   Views
   195k
   3.8k
  3. Osman Akkaya

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 8.2k

   • Vintersaga
  2. Replies
   8.2k
   Views
   828k
   8.2k
  3. KARamsar

  1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 12k

   • KarTutkusu03
  2. Replies
   12k
   Views
   805k
   12k
  3. Vela1907

  1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 6.7k

   • Interstellar
  2. Replies
   6.7k
   Views
   233k
   6.7k
  3. Fease

  1. Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar 3.6k

   • Samet
  2. Replies
   3.6k
   Views
   149k
   3.6k
  3. Ercan Mert

En Çok İfade Gönderilenler

  1. Topic
  2. Replies
  3. Last Reply
  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 8 (23.01.2021)

   • Samet
  2. Replies
   0
   Views
   385
  1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 8 (23.01.2021) Genel Yorumlama 11

   • Samet
  2. Replies
   11
   Views
   460
   11
  3. Samet

  1. Batı Karadeniz Bölgesi Raporlar-Yorumlar 633

   • Narsil
  2. Replies
   633
   Views
   26k
   633
  3. Ahmet Aslan

  1. Marmara Bölgesi Raporlar-Yorumlar 1.5k

   • Narsil
  2. Replies
   1.5k
   Views
   85k
   1.5k
  3. HidrojeNci

  1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 8.2k

   • Vintersaga
  2. Replies
   8.2k
   Views
   828k
   8.2k
  3. KARamsar

  1. Angmagssalik sistemi (İSTANBUL ÖZEL) 88

   • wildleo1907
  2. Replies
   88
   Views
   16k
   88
  3. KaanA

  1. 15-21 Ocak Sert Soğuklar ve Kar 85

   • Storm Chaser
  2. Replies
   85
   Views
   19k
   85
  3. divane