Deprem Bildirim Konusu

• Girit adasında 3 dakika arayla 9:59, 10:02'de 3.5 ve 4.8 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiş.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Girit e paralel uzanan fay akdenizi paralel olarak geciyor, bu bir dalma-batma zonudur. Buradaki depremler dogrultu atimli faylardan (ki ulkemizde ana depremlerin cogu dogrultu atimli faylardan meydana gelir) farkli davranisa sahip, en son ne zaman kirildigi arastirmam yok ancak bildigim daha buyuk bir deprem uretebilecegidir Mert_35

• Giritte teki depremlerden ne gibi yorumlar yapabiliriz?

Girit depremleri genelde volkanik bir hareketin belirtisi olurken,yakın zamanda meydana gelen depremlerin gerek derinlikleri gerekse lokasyonları afrika plakasının non-periyodik düzensiz (hız) hareketinden kaynaklı,hızının arttığının göstergesi

Depremler sadece rodos,karpathos,girit,iyon denizi civarlarında gerçekleşseydi (ki gerçekleşti) şu sıralar tüm akdeniz hareketli,volkanik bir hareket beklenebilirdi,yinede beklenebilir ama derin depremler son zamanlarda antalya körfezin’dede ciddi şekilde artış gösterdi.

Ben afrika plakasının hareketini bağlıyorum hızlanma döneminde yine büyük ihtimal.

Afrika plakasının hızının arttığı dönemlerde batı anadolu’da (daire içine aldığım alanda) karasal’da depremsellik artarken kuzey anadolu fay hattı geçici bir süre için kitlenir meydana gelen depremlerde ciddi bir düşüş yaşanır.(kaf’da)

Kaf hattı’nın kitlendiği bölgelerinde belli bir süre sonra biriken stres +4’lük depremlerle kendini açığa çıkarır son zamanlarda en büyük asismik hareketsizlik bolu/gerede ve doğusunda görülüyor. En hareketli kesim olan amasya/merzifon ve yakın civarındaki depremsellikde ise ciddi düşüş var.

• Bu arada konuyu sürekli takip edenler için önemli olabilecek bir dip not verebilirim, aktif olduğunu bildiğiniz faylarda aktiviteye bakmakta fayda var, sismik boşluk denilen bir olgu var bu sismik boşluk genelde aktivitesi olan bir fay boyunca belirli bölgedeki suskunluk yada aktivite azlığı olarak belirtilebilir. Özellikle KAF ve DAF boyunca bu sismik boşlukları dönem dönem görebilirsiniz ki eğer sismik boşluk görüyorsanız bu fayın enerjisini iyi biriktirdiğini ve artık büyük bir deprem üretmek üzere olduğunu gösterebilir, buradan şu anlaşılmasın heryer değil bir fay boyunca yada faylar boyunca bu boşluğa bakın derim..

PergamoN giritteki en son büyük deprem ne zaman bununla ilgili arşivin yada bilgin var mı?

• Baybars tarihsel dönemde 1856 depremi diye biliyorum muhtemel büyüklük 8.1-8.2 diye geçiyor ama aletsel ölçümler olmadığı için

Ne kadar doğruluk payı içeriyor bilemiyorum.

Aletsel dönemde ise on iki adalar depremi girit/rodos arası diye geçer 7.7m 1926 depremi mevcut

• AFAD sitesinden baktığımızda tarihsel depremler Girit ile başlamış.Helen fayı ve yakınındaki depremlerin tekrarlama yılları çok karışık.En az 3 yıl varken 400 yıla yakın deprem olmamış.Mesela 913'ten 1304 yılına kadar deprem yok bölgede AFAD'da yazılanlara göre.Ama bu sırada Doğu tarafı baya dikkatimi çekti.DAF,KAF ve Ölü Deniz Fayı baya hareketlenmiş o sıra.Tabi o bölgedeler de deprem periyodunu doldurmuş ve bu yüzdende depremler olmuş olabilir hocalarımız biliyorsa bilgilendirirler müsait olduklarında.AFAD'da bilgiler tam olmayabilir eksiklik olabilir.

Bölgede bilinen en şiddetli deprem ise 21 Temmuz 365 yılında olan 8.5+ büyüklüğünde depremdir.Ondan sonra 1303 yılında 8.2 ve 1856 yılında 8.2 veya 8.1 büyüklüğünde depremler olmuştur.

Gelelim yakın tarihimize.1900 yılından beri Helen Fayı ve yakın bölgesinde 6 ve üstü olan depremler.1900 yılından beri 6 ve üstü tekrarlama periyodu en az aynı yıl içinde olan depremler varken(1969 yılında 6.2 ve 6.0 gibi) en çok 8 yıla kadar çıkmış(1984 6.2-1992 6.0).1900 yılından sonra en şiddetli deprem Mora ile Girit arasında 1903 yılında olmuş 7.9 büyüklüğünde.En son 7 ve üstü depremde 7.1 büyüklüğünde 25 Nisan 1957 yılında Fethiye-Rodos Depremi.

Ayrıntılı bir görsel bulamayınca AFAD'dan bakarak kendim hazırladım.Eksiklik varsa özür dilerim şimdiden.

• Dalma batma oldugu icin 8-8.5 lari rahat gorebilir ancak bu hattin ozellikle italyadaki volkanlarla baglantilari mevcut yani etna ve vezuv gibi yanardaglar aktifken bu hattan buyuk deprem beklememek gerek,bu volkanlarin suskun oldugu donemler onemli, ben acikcasi antalya bolgesinden daha cok cekinirim.Zaten girit bolgesinde olusacak buyuk deprem sarsintidan cok tsunami tarzi bir etkiyle gelecektir

• zG0N0j.png

Biraz geç olacak üstünden 4 gün geçti ama aklıma takıldı. Bu şiddet haritalarını kimler hazırlıyor bilen var mı ? Her seferinde olduğundan düşük gösteriyor :) . Merkezi doğru gösteriyor belki ama çevresini düşük verdiğine eminim. İzmir'de 3 şiddetinde hissedilmiş. Bu depremde uykumdan uyandım onu geçtim bina resmen ileri geri gidip geldi yatağımda gondola binmiş gibi oldum, arkadaşım 7. katta ayakta zor durduğunu söyledi yani rahat 4 şiddetinde hissettik kime göre neye göre 3 ?

• Hocam bu harita aletsel şiddet haritası. Aletsel şiddet hesaplamasının bazı formülleri ve parametreleri var. Mesela çoğumuzun kullandığı EMSC nin deprem takip uygulaması ve uygulamada ki bu depremi hissettim bilgisi bu parametrelerin bir kısmını toplamak içindir. Kandilli de bu tür bir uygulama için çalışıyordu. Kullanıma açıldı mı bilmiyorum ama açılmadıysa da yakında açılacaktır.

Aletsel şiddet ile ilgili aşağıda ki linke göz atarsanız epey bilgi verilmiş.

http://kisi.deu.edu.tr/elcin.gok/Hafta_6.pdf