Deprem Bildirim Konusu

 • çöküntü depremi diyip gecistirmemek gerekiyormus demekki. Geçmiş olsun Izmir

  Çöküntü depremi diyip geçmedik ki :) . Pazar günkü olan 3.1 Bayraklı depremi çöküntü depremiydi. Bu sabahki deprem tektonikti. Pazar günkü depremden beri de oluşan mikro depremlere bakarak İzmir'in risk faktörünü konuştuk.

 • PergamoN eline sağlık cümlelerle toparlayıp anlatmaya çalıştığımızı görsel olarak ve güzel bir anlatımla tamamlamışsın, görünen bence de kırılan bozkurt boyunca uzanan fay ve bunun devamında yine 5.5-5.8 arasında bir ana deprem bekleyebiliriz, bunun zamanını tahmin zor, oradaki fay ne kadar süredir enerji biriktiriyor bilmiyoruz, eğer kırılmadıysa bencede 1. derecede kırılacak yer bu hattır yani acıgölün hemen kuzey batısı boyunca paralel uzanan fayda hareketlilik beklemek en muhtemel, dinar içinse bence çok fazla inceleme yapmak lazım fay boyları ve hatlarının yönü başka ayrıca mesafe olarak ta çok yakın değiller.

  Benim kafamda nedense hala ? İşaretleri var içim rahat değil umarım ilk ve son depremdir ,burdur/tefenni’deki deprem fırtınası normal değildi ve bana kalırsa bugün ki depremin habercisiydi deprem fırtınalarının yaşandığı bölgeden ziyade komşu bölgelerde büyük depremler meydana geliyor.

  Geçmiş örnekleri inceliyorum çoğunda birden fazla deprem meydana gelmiş 1965 salihli deprem fırtınası(şubat) takip eden 5 yılda 3 mart 1965 salihli 5.5m , 4 yıl sonra 28 mart 1969 ‘da alaşehir 6.5m ,25 mart 1969’da demirci 6.1m depremleri arasında sadece 3 gün var .1 yıl sonrada aynı gün 28 mart 1970 kütahya/gediz depremi mevcut 7.0m

  Bu depremlerde birbirinden bağımsız faylarda meydana gelmiş.

  Lvb26J.png


  aynı şekilde denizli deprem fırtınası (2000) mevcut;

  Denizli deprem dizisi, 24 Şubat 2000'de küçük depremlerle başlamış, 21 Nisan 2000 günü M=5.2 büyüklüğünde bir deprem olmuştur. 24 Şubat - 5 Ekim 2000 tarihleri arasında Denizli yöresinde toplam 219 deprem meydana gelmiştir. Denizli ve yakın civarında olan depremler, Denizli Havzasının KD'sundan geçen Kaleköy Fayı, Karakova Fayı ve Pamukkale Fayları üzerinde meydana gelmiştir.

  24 Şubat 2000'de küçük depremlerle başlamış ve 21 Nisan 2000 günü M=5.2 büyüklüğünde bir deprem olmuştur. Denizli ve yakın civarında olan depremler, Denizli Havzasının KD'sundan geçen Kaleköy Fayı, Karakova Fayı ve Pamukkale Fayları üzerinde meydana gelmiştir. Bu depremden sonra, biraz uzak bir bölgede 15 Aralık 2000 Akşehir (Ml=5.8), 03 Şubat 2002 Eber-Çay (M=6.1) depremleri olmuştur.


  Sonuç olarak önümüzdeki gün, ay ve yıllarda dinar dahil daire içine aldığım alanlar benim için 1.derece risk bölgesidir Bunlara antalya/elmalı ve muğla/fethiye dahil..

  Kandilli’ye göre dinar fayının kuzeyi denizli/çivril ,Dinar fayına biraz yaklaşmış afyonkarahisar/basmakçı depremleri mevcut..

  GZ9EM7.jpg

 • Deprem arsivi varmi ? Mesela 1999 ocak-aràlik arasi depremleri gorebilecegim bir site.

  O şekilde var mı bilemiyorum ancak önemli depremler listesi mevcut. Belirttiğiniz yılın önemli depremleri;


  21 Ekim 1999 Perşembe MD=4.4  ADALAR-İSTANBUL
  05 Ekim 1999 Salı MD=5.2  MARMARİS-MUĞLA
  21 Eylül 1999 Salı MD=5.0  TEKİRDAĞ
  17 Ağustos 1999 Salı MW=7.4 MARMARA ( KOCAELİ ) DEPREMİ
  25 Temmuz 1999 Pazar MD=4.5  SAVAŞTEPE-BALIKESİR   Ve yine bu önemli depremlerin hasarlı bina ve can kayıpları listesi de mevcut yıllara göre.

  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

 • Deprem arsivi varmi ? Mesela 1999 ocak-aràlik arasi depremleri gorebilecegim bir site.

  2003 ocak ayından günümüzdeki depremlere kadar harita üzerinde kandilliden ulaşabilirsin haritada göster deyip görmek istediğin ay/yılı seç daha öncesi yok diye biliyorum olanlarda sağlıklı değil

 • Denizli Çardak Depremi , göstere göstere gelen ve tüm ülkeye maddi-manevi uyarı niteliği taşıyan Önemli bir depremdir

  Maddi yönler; fiziki iyileştirmeleri yapmamız , deprem tedbirlerini arttırmamız ve bunları hızlıca yapmamız gerektiğidir

  Manevi yönler ; toplumsal Birliği ve beraberliği sağlayıp , Deprem gibi bir afet anında( hatta her zaman) kardeşlik ruhuna uygun davranacak şekilde yaşamak ve Deprem bilincini 7’den 70’e herkese yayma zorunluluğudur


  Ancak şunu da ifade etmeliyim ki 6 şiddetindeki bir deprem ülkemiz için ciddi sayılacak bir depremdir

  Ama çok şükür 100 civarı hasarlı binada sadece 27 yaralı ( ki ağır yaralı haberi halen yok) ile atlattığımız için ne kadar şükretsek azdır


  Önceki yıllardaki 6 civarında olan depremlerde ciddi can kayıpları yaralanmalar ve hasarlar alırdık

  Kayıplar bu seviyede kalacaksa maşaallah oldukça ucuz atlatmışız

  Bu durum bizi rehavete kaptırmadan her an yeni bir deprem olabilecekmiş gibi konuyu 1 numaralı gündeme almalıyız milletçe ( İzmir depreminden 2 saat sonra Denizli depreminin olması her an yeni bir deprem olabileceğinin en büyük ıspatıdır , yeryüzü 10 dakika sonra da 10 yıl sonra da üretebilir depremi)

 • https://deprem.afad.gov.tr/depremkatalogu


  Hocam şuradan bilgileri girerseniz tarih aralığı gibi çıkıyor min. 4 büyüklüğüne kadar.Yerlerini enlem boylam olarak gösteriyor ve ne kadar doğrudur bilmiyorum. Efsane-Semih

  Perdeyi araladığınızda güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitler ve geride bıraktıkları vardır.

 • Öncelikle herkese geçmiş olsun.

  Öngörülemeyen bir tehlikeyi atlattık gibi görülüyor.

  Ama risk özellikle şu bir kaç gün dedecek bana kalırsa.

  Kısaca bir özet geçmek gerekirse;


  - Kıyı Ege için öngörüm değişmedi, çok büyük depremler beklemiyorum.

  Ama bölgenin yapısı gereği ve yerel faylarla 4,0 - 5,0 arası her zaman olası.

  - Denizli risk, bölgenin yapısı gereği, artçılar da ana deprem gibi olabiliyor.Hasarlı evlere kesinlikle girmemek gerekli.

  - Esas risk, Akdeniz bölgesi ve Antalya özelinde görülüyor.Dikkatle takip edilmeli.

  - Bornova depremi bir çöküntü depremiydi. Hiç bir şeyin öncüsü v tetikçisi değildi.

  - Bugünkü depremler aslında bağımsız depremler olmayabilir. Kaf ve Ganos'un bir birlerinin tetikleyicisi olma

  mekanizmasını ( teorik manada) destekleyebilecek bir hareket gibi görülüyor.  iyi akşamlar

 • 5 üstü depremlerin tarihsel sıralaması bakınca bir doğu bir batı yönünde gibi geldi. İzmir Van yada Karssa sonraki Balıkesir Erzincan Denizli Malatya gibi...

 • Deprem baklan fayı’nda değil bahsettiğim doğu/batı uzanımlı maymundağı fayı’nda meydana gelmiş kandillide doğu/batı çözümü vermiş değerlendirmesinde.

  lQO76g.png

  Seferihisar açıkları depremi ise sağ yanal doğrultu atımlı tuzla fayının denizdeki devamında meydana gelmiş artçı depremlerin muhtemel rotası karaya doğru olacaktır..

  9Ym4jo.png

 • Daha önce bu bölge 4'lük deprem üretmişti ama hemen sönümlenmişti ardından en fazla 3-5 tane artçı gelmişti. Şimdi 2 saat içinde 5 tanesi +3 büyüklüğünde olmak üzere 13 tane artçı gelmesi düşündürüyor beni. 4-5'lik yeni hareketlere hazırlıklı olalım bence. Ayrıyeten 2005 Seferihisar depremleri ile bir benzerlik söz konusu.

  İzmir depreminin artçıları halen devam ediyor. Üşenmedim saydım 6 tanesi 3'lük olmak üzere 30 tane artçı olmuş. Şahsi düşüncem bu depremin meydana geldiği bölgedeki faylar cidden çok dengesiz ne yapacakları hiç belli olmuyor. Kimse hareket beklemezken ya da artçılar biraz sönümlenmişken ana şok kadar hatta ana şoktan daha şiddetli deprem üretebilir. Bunun en kanlı canlı örneği 2005 depremlerinde var.


  Daha önce de bu bölge 4'lük depremler üretti ama 24 saat içinde en fazla 10-15 tane 1-2'lik artçılar oldu ondan sonra sönümlendi. 12 saat içinde 4.8'e göre bu kadar artçı fazla. Fayın hala gergin olduğunu düşünüyorum yeni 4-5'lik hareketler sürpriz olmayacak.