Deprem Bildirim Konusu

• Dileyen Kızılay’a 10 TL bağış yapmak için Deprem yazıp 2868’e SMS yollayabilir.

Çok cüzi miktar az çok demeden bağış yapabilen yapsın. Bu zor dönemleri birlikte aşmalıyız.

• sura16 Kızılay bir stk'dır, devlete verilen vergiyle ne ilgisi var?

Ben o vergiyi Kızılay için demiyorum. Ülke stoğu için. Yarın öbür gün büyük Marmara depremi gerçekleşse stok durumu nedir deprem vergileri noldu? Çadır stoğu yeterli mi? Stoklarımız çok yetersiz bende biliyorum Kızılay'ın sivil toplum kuruluşu olduğunu. Yazmak isteğimi yanlış nakletmişim sizlere.

• Ben o vergiyi Kızılay için demiyorum. Ülke stoğu için. Yarın öbür gün büyük Marmara depremi gerçekleşse stok durumu nedir deprem vergileri noldu? Çadır stoğu yeterli mi? Stoklarımız çok yetersiz bende biliyorum Kızılay'ın sivil toplum kuruluşu olduğunu. Yazmak isteğimi yanlış nakletmişim sizlere.

İlk mesajınızda öyle anlaşılmıyordu, sanki kızılayı eleştiriyor gibiydi mesajınız. Geri kalanına ben de katılıyorum.

• Sosyal medyada kızılay yardım çağrısı yaptı diye linç başlamış. Yardım illa parayla yapılacak bir durum değil. O bölgeye yakınsan, evdeki çadırını, battaniyeni piknik tüpünü, çaydanlığını götür.

Sen o depremi yaşamış birine para versende otelde zaten kalmaz.

• Bizim gibi deprem ülkesine bu şekilde bir şey lazım . Ülkede deprem seferberliği ilan edilip büyük önlemler alınmalıdır. Hem Batı'da hem Doğu'da tarihsel dönemlerini tamamlamış yeterli enerji biriktirmiş +7 büyüklüğünde potansiyeli olan yıkıcı depremler yapacak faylar var. Yıllardır deprem vergisi ödeniyor. Ülkenin çadır, yeme, içme,ilk yardım stokları arttırılmalı. Halk bilinçlendirilmeli. Olası Marmara depreminde ülke ekonomisi ve nüfusu alt üst olur. Doğu'da Ramazan Demirtaş hocanın haritasına bakarsanız tarihsel döngüsünü tamamlamış fayları göreceksiniz.

• 1-Bu depremin olduğu yerde 1874 yılında 7.1, 1875’de 6.7 büyüklükte iki deprem olmuş. 2-Bu depremden sonra Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir. Naci Hocadan...

Yani kısa aralıkta tekrar olabilme ihtimali var...

• Şaban Çilesiz önemli olan kentsel dönüşüm projesini sağlıklı şekilde tamamlamak hocam . Sürekli deprem yaşıyoruz fakat bu depremler deprem ülkesi olduğumuzu hala ogretememiş gibi . Deprem olduktan , can kaybı olduktan sonra yardım değil de deprem olmadan önce tedbirli olmak ve ciddi bir şekilde halkı bilinclendirme prjoesi yürütülmesi çok çok daha önemli . İstanbul yaklaşık 18 milyon nüfusu olan bir şehir 7 ve üzeri derecelerde ki bir depremin büyük sayılar da can kaybına ve büyük sayılar da mal zararına yol açacağı orta da . Elazığ da aynı şekilde ciddi deprem potansiyeline sahip olan bir şehir ancak gördük ki özellikle inşaat bakımından orda da sağlıklı bir proje yürütülmemiş .

• Afad Elazığ’da gerek konteyner gerekse diğer malzeme bakımından stok gerçekten var kendim gördüm yardım konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum ama yinede Rabbim bizi her türlü afetten korusun