Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • enerjinin bosalmasi icin bence gerekli.ana sok 5.8 ama artcilari cok ciliz..yani sahsi gorusum..gerci 17 agustis depremininde en buyuk artcisi 13ceylul pzts saat 17 civari olan 5.8 dir...yani cok buyuk artci uretmiyir bu fay..yinede ciliz.en azindan 5 lik bir tane artcisi olsa kendi fikrimce daha iyi olurdu

• insanoğluyuz işte hafıza-i beşeriz. Bir süre gecince yine unutacagiz. Bunun icin yapilmasi gereken en önemli unsur, okul müfredatlarına deprem konulu dersler yerlestirilmesidir. Bu dersler genclere öyle bir ders olacak ki, ailesiyle bunu tartisip konusma gereği duyacak. Ve böylelikle gecmiste bu dersleri alamayan nesil, çocuklarinin sayesinde bilinclenecek. Hatta öyle ki, verilecek dersler zorunlu ders kapsamina sokulacak. Madem ki deprem ülkesiyiz, bunu da yapmaya mecburuz.

• Peki biz artçı beklerken ilk depreme ikiz bir 5.7/6 civarı deprem olursa bu ne anlama gelir , fikri olan var mı?

depremin konumu önemli ama şuna yorarım 2 büyük plaka birbirine güç uyguluyor ve artık büyük deprem enerjisi biriktiyse fay üzerindeki gerginlik had safhaya ulaşacaktır ve zayıf olan yerlerde bu tür büyük deprem öncesi sinyal depremleri gelebilir. Eğer 2. bir 5.8-6 civarı depremi o bölgede görürsek ana depremin eli kulağındadır derim

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Evet önümüzeki günler takibe devam edilmeli diyor. İtünün deneysel bir projesi diye biliyorum bu kayaç gerginliği izlemeyi. Ama yeterli destek gelmedi herhalde ki çoğu datalar daha eski günlere ait.

İTÜ'nü "kayaç gerginlik" projesini ilk başlarda bende takip ediyordum. Ama bir süre sonra proje yönetimi ile ilgili neler olduysa, veri güncelleme, analiz ciddi

sıkıntı olmaya başladı.

Anomaliler ilk başta incelenip ayrıştırılıyordu ama sonradan öyle kaldı.

Bende takibi bıraktım. Geçen baktığımda sorunlar yine devam ediyordu.

Verilere çok dikkatli yaklaşmak lazım.

• Dün akşam Cenk hocanın dediği yok şu şiddette deprem olduğunda enerji boşalır mı vs geçin onları sadece efsaneden ibaret dedi .

Aynen birde ben bunu başka hocadan dinledim bu büyüm depremlerin enerjisi 5 büyüklüğünde olursa 900 6 olursa 300 kere olması lazımmış yoksa 2/3/4 etki etmiyormuş

• bakan kurum bugun yapilan toplantida yilda 300 bin 5 yilda 1.5 milyon konutu donusturecegiz demis. Insallah 5 yil icinde beklenen deprem olmaz diyelim.

Ayrica hala bize basvuru yapin diyor. Bina kontrolu vs icin. Donusumun pilot bolgesi zeytinburnundayim. 1 tane adam gelmedi evimi kontrol etmek icin. Siz gelip bakicaksiniz kardesim. Ben yine basvururum sorun degil. 20 yil boyunca gelip bakilmasi gerekiyordu.

• İTÜ'nü "kayaç gerginlik" projesini ilk başlarda bende takip ediyordum. Ama bir süre sonra proje yönetimi ile ilgili neler olduysa, veri güncelleme, analiz ciddi

sıkıntı olmaya başladı.

Anomaliler ilk başta incelenip ayrıştırılıyordu ama sonradan öyle kaldı.

Bende takibi bıraktım. Geçen baktığımda sorunlar yine devam ediyordu.

Verilere çok dikkatli yaklaşmak lazım.

Hocam İTÜ'nün bu projesinde sistemler nereye kurulu oluyor? Mesela sistemlerin kurulu olduğu yerde büyük bir kamyon geçti veya orada inşaat bir şey oldu sistem bunu sarsma olarak yani gerginlik olarak sisteme yansıtır mı? Çok güvenilir bir proje değil gibi geliyor bana.Üzerinde durulsa,geliştirilse belki işe yarar ama şuan çok bir faydası olacağına inanmıyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• depremin konumu önemli ama şuna yorarım 2 büyük plaka birbirine güç uyguluyor ve artık büyük deprem enerjisi biriktiyse fay üzerindeki gerginlik had safhaya ulaşacaktır ve zayıf olan yerlerde bu tür büyük deprem öncesi sinyal depremleri gelebilir. Eğer 2. bir 5.8-6 civarı depremi o bölgede görürsek ana depremin eli kulağındadır derim

Ben de bu kanaatteydim Hocam , teşekkür ederim cevabınız için

5.5/6 bandını şunun için yazdım

Ya 4.5 yada 6.5/7 konuşuluyor

Peki 5.5/6 niye konuşulmuyor

Sanırım en kötü seçeneklerden biri bu

• 4'lük Yada 5'lik Artçı Olsada Bu Büyük Deprem Olmayacak Gerçeğini Değiştirmiyor Bunu İtü Ve Kandilli Profesörleri Açıklamıştı Kırılmayan Fay Var Gözler O Fayda ama Bugün Ama Yarın

• Code
    Tarih      Saat      Enlem(N)  Boylam(E) Derinlik(km)  MD   ML   Mw    Yer                                             Çözüm Niteliği
    ---------- --------  --------  -------   ----------    ------------    --------------                                  --------------
    2019.09.27 20:21:30  37.2645   23.6752        5.2      -.-  3.7  3.6   YUNANISTAN
  • Habertürk’te deprem konusu işleniyor. Katılımcılar; Nagehan alçı, ceza hukukçusu Ersan şen, CHP eski milletvekili barış yarkadaş, hadi Özışık-internethaber.com grup başkanı ve adını bilmediğim iki kişi daha var. Bu konuklarla depremin nesini konuşacaklar merak ediyorum. Özellikle Nagehan alçı ve Ersan şenin ne özelliği var. Her konuda bunlar çıkıyor tvye. İzafiyet teorisini tartışsalar yine bu ikisi mutlaka olacak gibi. Yazık yaaa. Bu ortamda ancak siyasi tartışma çıkar ve öyle görünüyor ki az sonra birbirlerine girecekler.

Yarkadaş: depremle siyaset birbiriyle çok ilgili. Kavga yaklaşıyor :)

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

Einmal editiert, zuletzt von manik depresif ()