Doğa ve Kış Bağlantısı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Etkisi oluyor mu olmuyor mu bilemem ama palamuta ayvaya ağaca kuşa göre fikir edinme bana çok uzak.2 senedir ayvalar öyle bir fazlaydı ki dallar kırıldı, sonuç adam akıllı kış göremedik.Ha birde şu var nerenin ayvası bol olacak? Yan bahçede komşunun ayvalar bol bu sene, biz de de ayva yok hadi bakalım :D2

• Hava_Forum Hocam ağaçların geç sararması sonbaharda olmamıza rağmen neredeyse yaz sıcağında derecelere sahip olmamız doğanın dengesinin açıkça değiştiğinin bir göstergesi değil midir? Eğer öyleyse bizim ülkemizin veyahut dünyamızın yaz-kış dengeleri değişiyor mu?

Degisti zaten. Son 10 yildir kis ayinda bahar bahar ayinda kis yasiyoruz.

• Yanlış bilgi vermiş bazı üyeler.Palamud olsa kış soğuk olurdaki Palamut balık olan değil ağaç palamudu.

Ayrıca balık olan palamut ile sert kış hiçbir bağlantısı yok.2018 sonbaharında bol bol vardı, 2019 kıyılar için berbat bir seneydi.

• Olay şu aslında Sonbahar aylarının basınç örüntüsü kış için fikir veriyor. Özelliklere Kasım ayı basınç örüntüsü. Eğer Kasım ayında soğuklar Yb sayesinde bizim tarafa kaciyorsa bu bizim için iyi bir kış demek. Yoksa palamut, ayva, elma, armuda bakmaya gerek yok.

• Atmosfer her zaman kendini dengeler mesela bir yer sürekli sıcak tarafta da kalmaz sürekli soğuk tarafta da.Yaklaşık 4 aydır sıcak tarafta kalıyoruz ve bu illaki kırılacak nacizane fikrim kasımla beraber bu döngünün değışecegini düşünüyorum tıpkı 2018 kasım aralık gibi soguk tarafta olma ihtimalimiz yüksek.Ha tabi işin yağış kısmı daha kritik barajlarımız kurudu umarım istedigimiz yagışlara bir an önce kavuşuruz

• Olay şu aslında Sonbahar aylarının basınç örüntüsü kış için fikir veriyor. Özelliklere Kasım ayı basınç örüntüsü. Eğer Kasım ayında soğuklar Yb sayesinde bizim tarafa kaciyorsa bu bizim için iyi bir kış demek. Yoksa palamut, ayva, elma, armuda bakmaya gerek yok.

İyi bir kış için, yağışı çok olmasa da ortalamalarda bir kasım gerekiyor bence ve içinde geceleri 2-3 dereceye düşüren 1-2 soğuk sistem, ılık kasımlar genel olarak iyi bir kış için olumlu olmuyor..

• İyi bir kış için, yağışı çok olmasa da ortalamalarda bir kasım gerekiyor bence ve içinde geceleri 2-3 dereceye düşüren 1-2 soğuk sistem, ılık kasımlar genel olarak iyi bir kış için olumlu olmuyor..

Aynı şeyleri demişiz zaten. Ancak %100 korelasyon da yok. 2003 Kasım ayında tişörtle gezdiğim günleri biliyorum. Ardından gelen 2004 kışıda malum.

• Geçen Sonbahardada Böyle Bir Kuraklık Vardı.Seziyorum ki Bu Kış Geçen Kışa Yakın Bir Kış Olacaktır.Fakat Sibiryanın Erkenden Soğuması Belkide İstediğimiz Bir Kış Sunacaktır.Bana Göre En Şanslı Bölge Orta ve Doğu Karadeniz Sonra İç Anadolu Sonra Malatya,Elazığ,Maraş Yöresidir

• Palamut ve ayva son 2-3 yıldır çok bol diye haberleri çıkıyor.Ancak bakınız son kışlara hiç alakası yok.Ama bir gerçek var son 2-3 yıldır yapraklar geç dökülüyor artık.

• Palamut ve ayva son 2-3 yıldır çok bol diye haberleri çıkıyor.Ancak bakınız son kışlara hiç alakası yok.Ama bir gerçek var son 2-3 yıldır yapraklar geç dökülüyor artık.

Kesinlikle evet neredeyse kasıma girecegiz yapraklarda tek tük dökülme dışında birşey yok .

• Ayva teorisi tamamen yanlış . Senelerdir ayva bolluğu yaşıyoruz sonuç ortada . bence ne kadar çok ayva = o kadar ılıman kış.

Bu tamamen bir rastlantı bence. Ayvanın çok olduğu bir yıl kış sert geçince bu efsane de ortaya çıkmıştır.

• Bu yıl maalesef yapraklar açısından iyi gitmiyor pek hayır görmedim bu durumu. Ağustos sonuna kadar sararıp üstten dökülmeye başlayan ağaç doğru düzgün solmamış bile.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.