Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eee 85' i yaşayan varmı aranızda ben hariç 😄😄😄😄

İlkokul yıllarımın ilk zamanları, 1985 kışı yanlış hatırlamıyorsam bir Şubat efsanesi, nerden hatırlıyorum okulların tatil edilmesinden 20 güne yakın okula gidememiştik. Tabi şehir merkezlerini bilmiyorum köydeydim toplu okurduk 1 odada 1. 2. 3. 4. 5. Sınıf hepimiz bir arada. Gündüz bile gece oluşan buzların erimediği hatta dedemin pilli radsundan ajansları dinlerdik. Akdeniz bölgesinde bile kar yağışlarının yerde tuttuğu, doğuda -40 ların görüldüğü bir yıl. uzays3271653126 uzays3271653126 uzays3271653126 Ne güzel yıllardı. :31582

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Güncel :)

• Keremcim eline sağlık başarıların daim olsun.

• 8 Modelin Kasım ayından kış güncellemesi için ortalama görüntüsü bu şekilde. Bazı modeller pek iyi olmasada bazıları iyi görüntü vermiş. İngilizleri'de yanımıza çektik Ecmwf'yide çekiyoruz. Aralık ayındaki güncellemede görüşmek üzere :)

wk1-wk2-20221109-z500.png"

convert-image-gorax-green-002-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-jfo40l.png"

• AO, NAO, PNA yorumlama konusu var mı bilmiyorum o yüzden burada yorumlayacağım.

AO yani Arctic Oscillation türkçe adıyla Arktik Salınım. Bu endeks bize sistemin rotası için yol gösterebilir ancak kendisi tek başına yetersizdir. Negatif fazında Azor YB'si üzerimize pide şeklinde uzanır ve sistemler Avrupaya kaçar. Pozitif fazında ise sistemler doğuya kaçar. Türkiye tam bir nötr ülkesi. Genellikle endekslerin nötr hali işimize geliyor. Ülkemizin batı kısmı için nötr/hafif negatif, doğu kısmı için nötr/hafif pozitif AO işimize gelir. Yukarıdaki diyagramda ay sonu sistemi için negatif değerde gözüküyor. Bu da sistemin Avrupaya kaçması anlamına gelir. Dediğim gibi bu başlı başına yeterli bir endeks değil o yüzden sadece AO bakıp bu böyle şu şöyle diyemeyiz.

İkinci olarak benim en çok sevdiğim endeks olan NAO'ya bakalım. NAO yani North Atlantic Oscillation türkçe adıyla Kuzey Pasifik Salınımı. Bu endeks de aynı AO gibidir. Negatif fazında sistemler Avrupaya, pozitif fazında doğuya kaçar. Ülkemiz için bu endeksin de nötr ve civarında olması gerekir. Yukarıdaki diyagramda ay sonu negatif değer vermiş sistem Avrupada demiş. Tek bir salınım gözükmüyor, önümüzdeki günler adına da yağışlı bir sistem öngörmüş. Gelmesi halinde ülkemizin büyük bir kısmı istediği yağışlara kavuşacak gibi.

Son olarak PNA yani Pasific-North America Oscillation türkçe adıyla Pasifik-Kuzey Amerika Salınımı. Bu endeks ABD'deki ve Alaska'nın Aleut adaları civarındaki basınç dizilimi hakkında bize ipucu veriyor. Doğu ABD'de YB olması ve Aleut adalarında YB olması bizim işimize gelir ve bu negatif PNA oluyor. Pozitif fazı ise tam tersi Aleut'ta AB ve Doğu ABD'de AB anlamına gelir bu da bizi zora sokar. Dediğim gibi ülkemiz nötr ve civarını seviyor. O yüzden yine bu endeksde de nötr ve civarına bakmamız gerekir. Yukarıdaki diyagramda ay sonu PNA negatif endekse geçip -1,-2 arasında değer almış. Bu bizim aleyhimize bir durum. Çünkü PNA'nın fazla negatif hali Aleut'taki YB'nin konumunun değişmesine ve ferrel cell sirkülasyonuyla coriolis etkisiyle birlikte bizim işimize yaramaz.

Arkadaşlar kısa bir şekilde diyagramları yorumlayıp neyin ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Anlamadığınız yer olursa danışabilirsiniz. İyi forumlar...

• Eline sağlık hocam

• Ay sonu sistemini NAM (North Annuler Mode) endeksi de görmüş. Bu endeks negatif fazında yani kırmızı olduğunda kutupsal rüzgarlar yavaşlar ve güney enlemlere soğuk akışı olur. Pozitif fazında ise yani mavi olduğunda kutupsal rüzgarlar kuvvetlidir ve güney enlemlere soğuk akışı olmaz. Ay sonuna doğru NAM endeksi negatif değer vermiş...