Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Bu güzel, göze hoş gelen diziliş kış boyunca etkili olabilir. Tahminler enso' ya göre şekilleniyor. Görselin bozulmasına şuan için bir engel yok.

• Hocam 98 ve 16 süper el nino' nun etkili olduğu yıllar, yaklaşık iki yıldır la nina etkisindeyiz. Atmosfer dinamikleri farklı olabilir,

örnek yıllar 12 -06 - 85 - 72. Olarak gösterebiliriz

98-99 16-17 dersem daha iyi anlaşılacak sanırım. Anlık derken 98 sonbaharını kastetmek istedim

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Bu güzel, göze hoş gelen diziliş kış boyunca etkili olabilir. Tahminler enso' ya göre şekilleniyor. Görselin bozulmasına şuan için bir engel yok.

hocam bu alaska rusya boğazının orası soğuk olduğu yıllar türkiye de soğuk oluyor bu sene orası soğuk gözüküyor bu güzel

• ExcuseMe ecmwf paralel ve şu anki operasyonel çalışmada bir salınım konusunda mutabıklar, asıl inen yer italya olsada ucundan etkilenicez gibi

İnşallah bol yağışıyla gelir.

Not: Bünyamin Sürmeli son videosunda yağış konusunda sıkıntı sürüyor, ege bölgesi ise daha da kötü etkilenecek gibi görünüyor dedi inşallah değişir.

• ExcuseMe ecmwf paralel ve şu anki operasyonel çalışmada bir salınım konusunda mutabıklar, asıl inen yer italya olsada ucundan etkilenicez gibi

İnşallah bol yağışıyla gelir.

Not: Bünyamin Sürmeli son videosunda yağış konusunda sıkıntı sürüyor, ege bölgesi ise daha da kötü etkilenecek gibi görünüyor dedi inşallah değişir.

Ayın 9-11 arası netleşirse 12-18 arasıda sistemin yönü az çok belli olur takip edeceğiz. Şuanlık gidişat Cfsv2 modelinin gösterdiği gibi kurak gidiyor malesef ama daha 2buçuk haftalık zaman var. Bünyamin beyde ona dayanarak söylüyor umarızki model yanılır.

• :gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Ekim ve Kasım için ECMWF tahminleri yağış açısından iyi gözükmüyor. Sayfayı görsele boğmadan meraklısı için linki altta veriyorum.

Son Dakika: Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde "Üzerimde bomba var" diyen kişi vurularak etkisiz hale getirildi - Haberler
    Son dakika: Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde "Üzerimde bomba var" diye bağıran ve polisin ikazlarına rağmen uzaklaşmayarak "Lailahe illallah" diyen şahıs…
    www.haberler.com

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Hiçte fena değil normalde DJF olarak bizi hep sıcak tarafta bırakıyordu Eylül ayındaki tahminini ve bu aykini aşşağıya bırakıyorum farklar bariz ortada en azından turunculuğu üstümüzden almış. Bu kış Pozitif endeks beklentileri yok gibi anlaşılan.

cfoJH.png

Eylül tahmini [önceki]

cfsky.png

Günceli Ekim tahmini

cfi4D.png

• @4 Şubat üstad, biliyorum, yoğunsun bu aralar ama talebe çok çalıştı beceremedi yine, 19 ekim uygun mudur, yoksa 3-5 gün esnetelim mi ;)

Sonbaharda günlere takılmayın derim. Önemli olan ana fikirde mutabıkmıyız?

Ural blokajı paterni değiştirecek. Modellere yansır bir süre sonra. Fikir antrenmanı yapacaklar için aşağıdaki haritayı atıyorum. Googledan sudan alçağını bir araştırın derim. [/attach]

Ve patern değişmeye başlar /scatisma2::341

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• @4 Şubat hocam iyi günler şu anda ural blokajı ne alemde bazı meteorologlar ural blokajı sonucu ssw batı avrupa için erken kış ihtimalini tartışmaya başlamış

Ben katılmıyorum şahsen. Spv recovery dönemine girmeye başlıyacak aşağı sarkan soğuk ataklar nispeten azalacakama . Spvnin güçlenmesi bize yarayan sinoptiklerin oluşmasını sağlayacakKasımla birlikte tekrar döngü tersine işlemeye başlayabilir. Kasımda kartlar yeniden dağıtıldığında tekrar konuşuruz

• Ben katılmıyorum şahsen. Spv recovery dönemine girmeye başlıyacak aşağı sarkan soğuk ataklar nispeten azalacakama . Spvnin güçlenmesi bize yarayan sinoptiklerin oluşmasını sağlayacakKasımla birlikte tekrar döngü tersine işlemeye başlayabilir. Kasımda kartlar yeniden dağıtıldığında tekrar konuşuruz

@4 Şubat hocam bu sayfaya birşeyler yazıp karalıyorsa eğer, tartışmaya/yoruma kapalıdır. Sadece imza atılır

• @4 Şubat hocam bu sayfaya birşeyler yazıp karalıyorsa eğer, tartışmaya/yoruma kapalıdır. Sadece imza atılır

Estağfurullah. Tam tersi olmasını istemişimdir. Tartışalım yorumlayalım hep birlikte. Tek bir kişi kurum veriye bağlı kalırsak o zaman meteorolojik hastalığa kapılmış oluruz...

• Ben katılmıyorum şahsen. Spv recovery dönemine girmeye başlıyacak aşağı sarkan soğuk ataklar nispeten azalacakama . Spvnin güçlenmesi bize yarayan sinoptiklerin oluşmasını sağlayacakKasımla birlikte tekrar döngü tersine işlemeye başlayabilir. Kasımda kartlar yeniden dağıtıldığında tekrar konuşuruz

Hocam U. Blokajı batıdan doğuya doğru hareket eden bütün akışı kutba yönlendirdi. Bu arada mucizevi bir biçimde güney kolu bize hep serinlik pompaladı. Şimdi sorun şu, ekim sonuna doğru vortekste biriken soğuk güneye inerken ya yine U. Blokajı hortlarsa ;)

• Hocam U. Blokajı batıdan doğuya doğru hareket eden bütün akışı kutba yönlendirdi. Bu arada mucizevi bir biçimde güney kolu bize hep serinlik pompaladı. Şimdi sorun şu, ekim sonuna doğru vortekste biriken soğuk güneye inerken ya yine U. Blokajı hortlarsa ;)

hocam cahilliğime verin bu Ural blokajı tam olarak nasıl anlarız modelden batıdan doğuya dediğiniz nedir mesela bu U blokajı olunca genelde yağışsız günler geçirmiyor muyduk halen U blokajı etkili mi? yoksa bitti mi?

Einmal editiert, zuletzt von SnowManN ()