Beiträge von PiriReis

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

İyi akşamlar, tekrar burada olmak ve yazmak güzel, deprem felaketini yaşayanlara ve hala yaşamaya devam edenlere çok çok geçmiş olsun, bu travmayı atlatmak kolay değil maalesef.

Meteorolojiye dönelim, el nino etkisinde bir kış sezonu, bol yağışlı bir kış.

Bu hafta sonu bölgede yine yağışlar görülecek ve akabinde 4-6 derece kadar sıcaklık düşüşlerine neden olacak.

Aralık kar severler için güzel geçecek, öncelikle ayın 9 - 10'u gibi sistem marmaradan giriş yapacak, ilk başlarda Marmara bölgesinde ciddi soğuk ve kar yağışları olabilir. Sonraki birkaç gün içinde kar soğukları bütün yurda yayılmış olacak. Genel anlamda kar soğuk ve yağmurlu havaları seven yani kısaca kış severler için tatmin edici bir ay olacak Aralık ayı, sağlıcakla kalın

Yukarıdaki bina birkaç yıllık, ikamet ettiğim yer ile mesafe yüz metre, bu binaya üç yıl önce oturulamaz raporu verildi ve bir yıl boş kaldı, daha önce daire alan vatandaşlar oturmak için belediyeye oraya buraya giderek protesto ettiler ve sonra ne olduysa bina birden doldu, yaklaşık seksen kişi vardı deprem anında binada, sadece birkaç kişi kurtuldu burdan. Sabahın aydınlamasıyla gözlerime inanamadım koca apartmanın on onbeş metrelik molozu vardı yerde, elden bişey gelmiyordu, devlet kadar vatandaşlarımızın da bu hususta çok dikkatli olması lazım, ev alırken bütün belgelerinin olduğuna dikkat etmek gerekir, deprem ülkesiyiz her an her zaman deprem olabilir.

Ben Adıyamanda depremi yaşayan biri olarak, deprem öldürmez çürük yapı öldürür deyimini çok iyi anladım maalesef, bir iki yıllık dublex apartmanlar tuzla buz oldu, çoğu eski yapı ayakta kaldı, özellikle müstakil bir iki katlı konutlarda herhangi olumsuz bir durum yaşanmadı, ev alırken özellikle bu süslü püslü müteahhitlik eserlerine çok dikkat edin, ülkemizin başı sağulsun, Allah ölülerimize rahmet kalanlara sağlık ve selamet versin

Merhaba arkadaşlar, benim eski kullanıcı nickim Kadirwinter.

Kışın ilk etabı geçen sene ile benzer şekilde ilerliyor, ılık ve dar bir alan hariç kurak, geçen kış hatırlarsanız düşük rakımları etkileyen ilk soğuk dalga 12 ocakta yurda giriş yapmıştı ve uzun süre etkili olmuştu, konumumda totalde 57 cm kar ölçülmüştü, benim için unutulmazlar arasında zirvede yerini aldı.

Bölgemiz, coğrafyamız kolay soğuyan bir konumda değil, en şiddetli kış on gün gibi bir sürede yaşanıyor. Bir sistem gelir kışın geri kalanını unutturur. Mevsimlik modellemeler ülke için iyi göstergeler sunmuyor bize, özellikle yağış konusunda olumsuz bir tablo göze çarpıyor. Yağış olacak ancak uzun yıllar ortalamaların altında, son yıllarda bu modellerin ne kadar başarılı olduğu malumunuz.

Bu kış bir önceki gibi olmasada, yine bölgede kar yağışı ile kendini gösterebilecek bir sistem olması kaçınılmaz. Önceliğimiz yağış diyoruz herzaman, çünkü üç yıl gibi bir süredir bölge kurak,

Kuzeyimizde soğuk birikmesi güzel, olmamasından iyi, uygun hareket ile payımıza düşeni alırız.

Şu anda sistem görünmüyor, en azından bölgemiz için, sinyali aldığımızda, diğer arkadaşlar ile beraber duyurusunu yaparız.

Konuya yazmasamda takip ediyorum. Birkaç gün öncesine kadar güzel yorumlar ve çok güzel teknik analizler vardı burda, konuya girince keyif alıyorum. Birde olmazsa olmazımız Gedson Fernandezimiz var ^^

Çoğumuzun bildiği gibi Türk futbolunu ekrandaki futbol yorumcuları şekillendiriyor. Fenerin ilk golünde Erman Toroğlu denen şahsın Ankaragücü kalecisine bir küfür etmediği kaldı, basit bir örnek. TD kovup getirten yine bunlar. Futbolumuzun önce böyle insanlardan kurtulması lazım, taraftarda iz bırakmayı beceriyorlar maalesef, olay bu