Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 33 yaşındayım ve yaklaşık 8, 9 yaşımdan bu yana yaşadığımız dünyayı ve bize sunduğu hava koşullarını dikkatle takip etmeye çalışıyorum. Burada analizlerde ve öngörülerde bulunan en küçük detaylara kadar takip eden çok bilgili arkadaşlar var onlarıda dikkatle takip ediyorum. Herhangi veriye dayanmaksızın bu sene özelinde şunu söylemeliyim ki eninde sonunda gelecek olan soğuk atakların bu zamanlarda gelmemesinden memnunum. Çok soğuk sonbaharlar yaşadım, mesela 2009 8 ekimde ankara çayyolunda festivalde bulunmuştum. İnanın iliklerimize kadar donmuştuk hatta gece dönüşte nadirde olsa araç camında sulu kar gördük 5 10 dk. O sene bir daha üşümedim. Tam tersinide yaşadım, 2014 yılında Hatay kırıkhanda görev yapıyordum, kasım ayının 24 ünde yani günümüzde, mangal yaparken üstümdeki hırka terletmiş ve ben akşama kadar tişört ile oturmuştum. Aynı sene ocak 5 inden sonra herşey cok farklı olmuştu. Uzun zamandır kar görmeyen kırikhanda 2 kez örtü oluştu 1 gün kaldı kalmadı ama oluştu. Şubat 2. Haftası efsane yağmıştı. Velhasıl kelam, bir kış sever olarak ben gidişattan memnunum. Şuan k.maraşta görev yapıyorum 3.5 ay oldu yağmur görmedim diliyorum ki totemim yine tutar ve bu sene kış aylarında hem soğuk hemde bolca yağışa kavuşuruz. Geç olsun güç olmasın. :)--

Einmal editiert, zuletzt von Can46 ()

• Gecenin en düşük sıcaklıklarında Avrupa’ya yine yenildik ama ezilmedik , kırmızı turuncu ve iç kesimlerde ilk defa sarı renklerden kurtulduk , Akdeniz sahillerinde bile pencere açık uyuyanlar üşümüştür , Doğumuzdaki ufak mavi alan ise madalyamız:hfyeni (18):

• @Redfoxun dediği gibi hazaeın kuzeyinde oluşan yb kış döneminde ülkemiz adına doğu kesimler için sıkıntı yaratabilir. Bu sene Batı kışı daha makbul gibi

• O yb alanı geçen yıl da vardı.

Hatta her yıl var , ona Sibirya diyen bile çıktı geçen yıl ( Nalzer vb bir isimle Amerikalı bir herif ilk Sibirya dedi Twitter’dan sonra “Bay Pipo” isimli arkadaş model sayfasından o paylaşımla hava attı Sibirya yılı olacak diye ve rezil bir sonuç oluştu) , halbuki termik olmayan ve sadece Sibirya’nın güneybatısına yakın olan ve daha çok Hazar ile Urallar arasına sıkışan o YB sadece aleyhimize çalışacaktı ve Sibirya falan değildi , arkadaş aldığı 35 haksız beğeni ile hava atıp kaybolurken biz bilimsel ve gerçekçi itirazımızla kötü adam olmuştuk😂

Bu sene 18-22 Ekim dönemi sistemi eğer beklediğimiz gibi gelirse o YB’yi iyice doğuya ittirecek ve test olacak gibi

Bu durum sezona iyi bir başlangıç olur olsa olsa

• Cold.EFso Hocam hazarda oluşacak YB Doğu ve güneydoğuya soğuk rüzgarlara neden olacak bir oluşum değil mi?

Yukarda Bahsi geçen, geçen yıl ağırlıkla hissettiğimiz Termik olmayan gezici Hazar YB’nin soğuma ile bir ilgisi yok , bildiğimiz köstek olduğu sistemlere ve soğuğa

Ancak Hazar’a kadar inen YB karakteristik olarak Sibirya kökenli ise tabiki doğu bölgelerimize ciddi soğuklar pompalayacaktır

• Met Office Ekim ayı güncellemesini bugün yayınlamış.Ben beğenmedim,yine özellikle Akdeniz ve Ege için kurak beklentisi var.Sıcaklıklar ise mevsim normallerinde ve kuzey kesimlerde hafif altında olabilir demiş.La Nina özellikleri belirgin olacak gibi.

İncelemek isteyenler için; https://www.metoffice.gov.uk/r…c-outlooks/glob-seas-prob

Yağış açısından kuraklık bekleniyor bu sene zaten ama kuzey kıyıları için iyi bir tahmin olmuş sanki

• Gelde inan. Kolpaçino Gem iyi vermiş geçen seneki tahmini nasıldı acaba tutarlılığı hakkında bilgisi olan bilgilendirirse daha iyi olur. Şu Accuyla Jamstic tahminini göreydik iyi olacaktı.

• Met Office Ekim ayı güncellemesini bugün yayınlamış.Ben beğenmedim,yine özellikle Akdeniz ve Ege için kurak beklentisi var.Sıcaklıklar ise mevsim normallerinde ve kuzey kesimlerde hafif altında olabilir demiş.La Nina özellikleri belirgin olacak gibi.

İncelemek isteyenler için; https://www.metoffice.gov.uk/r…c-outlooks/glob-seas-prob

Ukmeti yeni gördüm bundan bir önceki yani Eylüldeki güncellemesine göre düzelmeler var siteden kıyaslayınca bariz belli oluyor. Yağış pek ilgilendirmiyor şahsen beni en azından 1 sonraki güncellemeye kadar. Şuanlık 2metre sıcaklıkları 500hpa görünümü çok daha önemli.

• Gelde inan. Kolpaçino Gem iyi vermiş geçen seneki tahmini nasıldı acaba tutarlılığı hakkında bilgisi olan bilgilendirirse daha iyi olur. Şu Accuyla Jamstic tahminini göreydik iyi olacaktı.

Hocam Twitter'da gördüğüm kadarıyla iyi deniliyor ve başarılı bulunmuş model geçen sene için.Ama ülkemizi serin verdiği için yüceltilmiş de olabilir tam bilmiyorum.Bu arada eğer tutturursa hiç fena bir tahmin değil ülkemiz adına özellikle Aralık ve Şubat'ta oldukça serin taraftayız.Accu-C3S-Jamstec ve IRI'yi bekliyorum ben de bakalım onlar ne diyecek.

• Ekim ayında kuzeyimizde -8 olması bizi yanıltmamalı bence. Bakınız 11 aralık 2013 sistemi en büyük örnek. Kışın başında iyi bi sistemdi ama o sistemden sonra o kış çok kurak geçmişti bilirsiniz 2014 kışı

• Ekim ayında kuzeyimizde -8 olması bizi yanıltmamalı bence. Bakınız 11 aralık 2013 sistemi en büyük örnek. Kışın başında iyi bi sistemdi ama o sistemden sonra o kış çok kurak geçmişti bilirsiniz 2014 kışı

Gs-Juve maçı vardı o akşam unutulmaz yarıda ertelenen karlı maç

• Kuzey Amerika Multi Model Ensemble NMME 2021 kışı yağış tahminini 2020 ile kıyaslayan yaklaşım bizim için güzel çıkmış , Avrupadaki nispi kuraklık , Güneydoğu Amerika’daki ciddi kuraklık ve Batı hintteki aşırı kuraklık genel La Nina görüntüsüne uygun görüntü , bu durumda IOD ve Kelvin verileri ile (5S-5N) daha fazla ilgileneceğimiz bir yıl olabilir