Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Semih hocam Coğrafyamızın üzerinde takılı kalan Yb'nin en etkin etkenlerinden birisi Karadenizin yazın yüksek sıcaklık(Deniz suyu yani) değerlerinin sonbaharda ani şekilde düşmeleri olabilir mi ?

• Semih hocam Coğrafyamızın üzerinde takılı kalan Yb'nin en etkin etkenlerinden birisi Karadenizin yazın yüksek sıcaklık(Deniz suyu yani) değerlerinin sonbaharda ani şekilde düşmeleri olabilir mi ?

Soeunu tam anlamadim. Anladigim kadariyla denizin sicakliginin dusmesi yb yi etkin kilmiyor.

• Bu sene efsane kokusu aliyorum, 2 senenin ustune bide boyle kurak ve yagisibaz bir sonbahar uzerine bu olay bir yerde patlayacak. Aklima gelen ilk sistemde 1929 1 subat sistemi o tarz bir sistem efsanesi bekliyorum. Tarihimide daha once yazmistim ocak son hafta, efsaneden oncede aralikta guzel bir sistem aliriz oda yilbasi tarihleri..

Tarih sallamasyonunu gectim ancak ciddi ciddi efsane sistem kokusu geliyor burnuma busene o sene bence.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bu sene efsane kokusu aliyorum, 2 senenin ustune bide boyle kurak ve yagisibaz bir sonbahar uzerine bu olay bir yerde patlayacak. Aklima gelen ilk sistemde 1929 1 subat sistemi o tarz bir sistem efsanesi bekliyorum. Tarihimide daha once yazmistim ocak son hafta, efsaneden oncede aralikta guzel bir sistem aliriz oda yilbasi tarihleri..

Tarih sallamasyonunu gectim ancak ciddi ciddi efsane sistem kokusu geliyor burnuma busene o sene bence.

Bu kışla ilgili düşüncemi ifade etmişsiniz

-15 girsin , 1 metre kar yağsın , hatta iki defa yağsın, varsın şu zorlu günleri de yaşamış olalım

• Bu kışla ilgili düşüncemi ifade etmişsiniz

-15 girsin , 1 metre kar yağsın , hatta iki defa yağsın, varsın şu zorlu günleri de yaşamış olalım

hocam atmosferin bu dönemini genelde ocak son-şubat arasında geçirerek kışı kapattık 2 senedir. Bu sene varsın kasım ayını hatta aralık ortasına kadar kapatalım, döngü bir yerde kırılacak atmosferin ısrarınında bir süresi var ve biz bu berbat süreyi kışa girmeden atlatıyoruz diye düşünüyorum. Yazarlarımız ve sizde dahil olmak üzere bilgili arkadaşların beklentisi aralık sonunda döngünün değişeceği yönünde, işte o tarihten itibaren zaten Türkiyenin kışı başlar boşuna atalarımız "zemheri" dememişler..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• hocam atmosferin bu dönemini genelde ocak son-şubat arasında geçirerek kışı kapattık 2 senedir. Bu sene varsın kasım ayını hatta aralık ortasına kadar kapatalım, döngü bir yerde kırılacak atmosferin ısrarınında bir süresi var ve biz bu berbat süreyi kışa girmeden atlatıyoruz diye düşünüyorum. Yazarlarımız ve sizde dahil olmak üzere bilgili arkadaşların beklentisi aralık sonunda döngünün değişeceği yönünde, işte o tarihten itibaren zaten Türkiyenin kışı başlar boşuna atalarımız "zemheri" dememişler..

Evet Hocam katılıyorum

Umudumda gram azalma yok

Ama günler boş geçtikçe yıpranıyoruz

Tarım ve barajlar zil çalıyor

Kasım sonu -3 -5 girişi alırız diye baya umutlanmıştım

Modeller göstermedikçe üzülüyor insan

Neyse ki sinerjimiz ve umudumuz yüksek AOŞ için

Ama ben böyle bir sonbahar görmedim

Çok uç dönemlerden geçiyoruz

• kesinlikle hocam son yıllardaki en kurak sonbaharlardan biri, ancak kışın ocak-şubat mart dönemi ve bahar başlangıçları yağışımızı alır barajları doldururuz inşaallah, ben açıkçası uzun zamandır ne model bakıyorum nede başka bir veri, o yüzden kendimide yıpratmadım, kışa sakladım, bu sene ekim ortasındaki veriler kasımı hatta aralık 15 e kadar böyle geçirebileceğimizle ilgili olasılık verince dedim tamam aralığa kadar fazla bakma keyfini kaçırma:)

• Bu yazı Google Translate tarafından otomatik olarak çevrilmiştir. Yazının orijinal linki yazının sonunda paylaşılmıştır.

Avrupa Kış Görünümü 2019-20

Avrupa'ya özgü bir tahminde bulundum; bu, Birleşik Krallık'tan Alplere ve Güney Avrupa'ya Avrupa’da hava durumu ve kar yağışı izleyen insanlara hitap ediyor.

Model Outlook

4eeca882-2129-40f7-b581-c8c53cbfac35.png

Copernicus tarafından sağlanan mevsimsel modellerin kombinasyonu bizi İngiltere için nemli / ılıman bir kış, muhtemelen Kuzey Alpler için iyi bir kar yağışı ve Güney Avrupa için kötü bir kar yağışı mevsimi getirecek + NAO senaryosuna götürür.

QBO

13bbhFZl14.png.e0ee2b264c44dc002e0800980f36c394.png

Bu sezon için +5 ila -10 arası mevcut tahminime uyan tüm yıllar boyunca 30 MB QBO değerleri, eksi güçlü Ninas ve Ninos.

Yukarıdaki 2019-20 kış için benim QBO analogum. QBO değerine uyan yıllardaki bu faktör, bu yıl tahmin ettiğim (kabaca aşağıdaki tahminlere dayanarak).

qbo_wind.jpg.47efcfaec0dc7c3478514dca3594590a.jpg

FU Berlin Üniversitesi

Gelecek yıl için QBO tahminim, bu resimdeki kırmızı çizgi.

Buna göre not edilmesi gereken ana eğilimler:

-NAO, derin Grönland yüksek.

Büyük Avrupa yalak.

Doğu ABD'nin etrafındaki derin dip

Aleut sırtında.

NAO tarafından yönlendirilen Doğu ABD modeli.

Muhtemelen kompozit tarafından gösterilebilecek en sağlam desenler değildir. Ancak İngiltere, Avrupa Alpleri ve Orta ve Güney Avrupa'nın geri kalanı için kesinlikle kar ve soğuktan etkilenebilecek bir model.

ENSO

Pasifik'teki mevcut okyanus durumumuz, aşağıda gösterildiği gibi zayıf bir Modoki El Niño'dur.

eb3a177b-7a1f-44b4-8123-3d18d48b6779.jpeg?w=768

Okyanus standardına göre desen şöyle olurdu:

64704405-4e51-458b-ad19-3a0fb96ce8ee.png

Bu nedenle, Güney Avrupa’da derin bir Avrupa yalaklığı görüyoruz, Güney Avrupa Alplerini ve Güney Avrupa’nın geri kalanını büyük kazananlar oluklarla akıllıca karıştırıyor.

Avrupa üzerindeki tipik Nino etkileri, İngiltere ve Avrupa Alpleri için artan yağışlar için iyi olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda bu bölgelere soğuk ve kar getirmeye yardımcı olabilecek -NAO kalıpları ve SSW'lerin üretilmesine de yardımcı olur. Bu etkiler en çok Nino zayıf olduğu zaman ve kışın geç saatlerinde yükselme eğilimindedir.

Atmosferik bir durumdan, şu anda negatif AAM değerlerinde son birkaç aydır GWO yörüngesindeyiz. Ekstratropikteki bu yaklaşım ayrıca bir -NAO ve Avrupa dalgalanmasını da görüyor.

İşte -AAM kışları için bir kompozit (Avrupa'nın yoksul kesimi için üzgünüm, ama sert dalgalanmayı görebilirsiniz)

e376c075-4398-4b13-b3ac-a1d4556d9b91.png

Bu sezon GSDM modeli için elimden gelenler, bu kış, özellikle de ilk aylarda, zayıf-orta derecede-AAM devre için nötrdür. Bu kalıp Avrupa Alpleri'ne, özellikle Güney'e ve İngiltere gibi yerlere fayda sağlayan meridyonel kalıplar için iyidir.

Ancak gördüğünüz gibi, düz Modoki paterninden daha az büyütülmüş. Bu nedenle, ENSO'nun intraseosonal etkileri, ENSO'nun başından itibaren olumlu bir kalıp ve daha sonra ENSO'nun etkilerine göre daha da olumlu bir kalıp görebiliyorum.

Deniz buzu ve kar

98a3496f-2499-4dfa-a988-b2c8dd2400f8.png?w=1024

Barents-Kara Deniz Buzunun normalden biraz daha az olması beklenir, bu da bir -AO'nun İskandinav blokajının normal oranlarından daha yüksek olmasına devam etmesine yardımcı olur. Bunun Avrupa soğuk ve kar için küçük bir fayda faktörü olacaktır.

Şu anda Bering Denizi'ndeki ortalama deniz buzu anomalilerinin, kış mevsiminde devam etmesi ve kış mevsiminde devam etmesi beklenilen daha düşük bir seviyenin Aleut bölgesinde sürmeye yardım etmesi bekleniyor. Bu muhtemelen dünyanın çok fazla etkisine sahip olamayacak kadar yanlış tarafında, ancak bir şey olursa olumsuz.

8f80eb34-1418-4e3b-9aba-26252d2589b7.jpeg?w=900

Ekim ayının sonundan hemen sonra istatistik alan Sibirya kar yağışı normalden daha yüksektir ve bu durum bir -AO durumunun başlamasına ve bir SSW'nin gelişmesine yardımcı olur. Sibirya Lisesi zaten kış moduna geçiyor. Bir kırmızı bayrak yakın zamanda Güneydoğu Avrupa’ya yakın ortalama karla kaplı alanların altında kalmaktadır; bu, Avrupa’nın bu kısmı için kış başlarında olumsuz bir işaret olabilir.

Kuzey Amerika'nın kar örtüsü de normalden daha yüksektir ve bu durum Atlantik'in daha soğuk olmasına neden olur.

Güneş

fa783e26-987f-44cf-b07a-c499a1ea5a3d.png?w=768

Bu yılki güneş etkileri, bir AAO için daha yüksek bir şans olacağının göstergesi olarak, Birleşik Krallık'taki Avrupa kar yağışı ve Avrupa Alpleri dahil olmak üzere Orta / Güney Avrupa'da fayda sağlayacak.

Atlantik

Tahmin için Atlantik'in büyük bir kullanıcısı değilim, ancak İngiliz ve Avrupalı blog okuyucuları için işte başlıyoruz:

4a1fcece-07bc-4455-b593-d3f3ed9e357e.png?w=768

Kuzey Atlantik'teki soğuk “damla”, İngiltere ve Avrupa için daha soğuk bir kışa izin verebilir. Bu nedenle kar yağışı için özellikle düşüktür, ancak yağışları bir miktar azaltabilir.

Akdeniz'deki İtalya çevresindeki ılık SSTA'lar, Güney Alpler'in kar yağışı / yağışı için faydalı olabilir. Bununla birlikte, daha sıcak sıcaklıklar anlamına da gelebilir.

Stratosfer

Bu kışın stratosferik ısınma için normalden daha muhtemel bir şans gördüm. Neden?:

Azalan bir -QBO, özellikle kış aylarında, bu kıştan sonra bir SSW için şansı yardımcı olacaktır.

Brewer Dobson Circulation, NH ve SH subtropiklerinin ikisinde de normalden daha güçlü ve bu ay tropiklerde ortalama olacak. Kış aylarında normal BDC'den daha güçlü olmasını bekliyorum. Bu kış aylarında SPV'deki ozonu artırır.

ENSO faktörleri en azından okyanus bakış açısından destekleyicidir. GWO daha sonra kış aylarında daha destekleyici olmalıdır.

Normalden daha yüksek Sibirya Kar Örtüsü ve (biraz) düşük Barents-Kara Deniz Buz bu kış boyunca bir SSW'yi destekler.

Güneş minimum bu noktada bir -AO ve potansiyel stratosferik bozulma lehine gerçekleşiyor.

Bu, bir SSW'yi Ocak ortasından Mart ayının başlarına kadar tahmin edeceğim anlamına geliyor. Şu anki stratosferik zayıflama belirtileri orta-uzun vadeli bazı etkilerle küçük bir SSW'ye yol açabilir, ancak ana olayın daha sonra kış aylarında olacağını düşünüyorum. Bunun sonuçları İngiltere ve Güney Avrupa da dahil olmak üzere Avrupa kıtası için daha fazla kar yağışıdır.

99740525-a14d-4ea3-b8f1-58bacd165391.png?w=1024

Yukarıdaki grafikte EC, Ocak ve Şubat aylarında bir SSW'yi veya bir tür Stratosferik rahatsızlığı tercih ettiğini gösteriyor. UKMO hala ortalamanın normalden daha güçlü olacağını düşünüyor, ancak bazı topluluk üyeleri bir stratosferik rahatsızlık fikrine daha fazla ilgi duyuyorlar.

Sonuçlar

Burada benim için çeşitli faktörlerle birlikte bu benim için zor oldu. Fakat metodolojiyi kullanarak kompozitlerin ve tüm sürücülerin işletilmesi beni bu harita üzerinde sağlamlaştırdı:

a9e94fa0-1707-4e31-9bc5-55ea1ae2f136.jpeg?w=1007

1. Aralık gibi daha ortalama olması bekleniyor.

2. Ocak ve Şubat, görüntünün böyle görünmesini tanımlayan aylar, kışın en güçlü ayları olacak.

3. İskandinavya ortalama kar yağışı düşük beklemelisiniz.

4. İngiltere, IMO'nun kış aylarında ortalamasının üzerinde bir kar yağışı beklemesini bekliyor. Ocak ve Şubat aylarında en iyi düşüş görülüyor. Düşmeler dağlık bölgelerde iklimsel olarak daha az anlamlı olacaktır, ancak ekstratropik ve stratosferik zorlamanın yolumuza girdiğini varsayarsak sonuçta karlı ve soğuk bir kış olması gerekir.

5. Güney Alpler, daha ekvator koğuşlu bir jetstream'e dayanarak çok iyi bir kar yağışı mevsimi beklemelidir.

6. Kuzey Alpler'in ortalamanın üzerinde bir mevsim beklemesi gerekir.

7. Doğu Avrupa, ortalama mevsimden daha soğuk ve kar beklemeli.

8. Pirene, IMO'nun ortalamanın üstünde bir kar yağışı mevsimi beklemelidir.

Ve işte benim kar yağışı anomaliler haritam açıklama amaçlıdır.

a13ebb10-cb06-4855-bdfa-3e2abd3428e1.jpeg?w=768

Okuduğunuz için çok teşekkürler.

Mevsimsel görünümler, bu tahminlerin çok uzakta olmasından dolayı yanlılık ve hatalara sahip olma eğilimindedir. Bu yüzden bu kararları önemli kararlar vermek için kullanmayın. Bu görünümler, sezonun nasıl olacağını görmek için yardımcı olabilecek ilginç bilgilerdir.

Kaynak: https://longrangesnowcenter.ne…n-winter-outlook-2019-20/

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.