İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Neredeyse 14-15 Gün sonrası için Diyagram da ortolama -7,4 e kadar inmiş Bu süreç beni çok heyecanlandırıyor :hfyeni (29): :hfyeni (29):

Kasım Ayından beri kısa bir süre hariç neredeyse sürekli bol bol yağış alıyoruz. Daha 2 ay öncesine kadar barajların dibi gelmişti şimdi bu yağışlar ile %60 a dayandı bile Daha kışın ortasına yeni yaklaştığımız halde :!:

Bu bol yağışlı dönemde Diyağramın da eksili değerler de kümelenmesi gerçekten çok güzel bir sistem almamız için gün sayıyor diyebiliriz..

Kasım ayında yayınlanan Bir çok veriler de bile Aralık-Ocak ayının Yağışlı ama ılık bir zaman dilimin de olacağımızı söylüyordu. Ancak Şubat ve Mart ayın da Uzun yıllar Ortalamasının Altında ve yağışlı bir dönem geçirecegimizi gösteriyordu ve şuan bile durumun böyle olacağını gösteriyor.

Az daha sabır diyorum 2024 kışının Bol yağışlı ve güzel bir sistem aldığımız bir yıl olarak aklımız da kalacağına inanıyorum :)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Neredeyse 14-15 Gün sonrası için Diyagram da ortolama -7,4 e kadar inmiş Bu süreç beni çok heyecanlandırıyor :hfyeni (29): :hfyeni (29):

Kasım Ayından beri kısa bir süre hariç neredeyse sürekli bol bol yağış alıyoruz. Daha 2 ay öncesine kadar barajların dibi gelmişti şimdi bu yağışlar ile %60 a dayandı bile Daha kışın ortasına yeni yaklaştığımız halde :!:

Bu bol yağışlı dönemde Diyağramın da eksili değerler de kümelenmesi gerçekten çok güzel bir sistem almamız için gün sayıyor diyebiliriz..

Kasım ayında yayınlanan Bir çok veriler de bile Aralık-Ocak ayının Yağışlı ama ılık bir zaman dilimin de olacağımızı söylüyordu. Ancak Şubat ve Mart ayın da Uzun yıllar Ortalamasının Altında ve yağışlı bir dönem geçirecegimizi gösteriyordu ve şuan bile durumun böyle olacağını gösteriyor.

Az daha sabır diyorum 2024 kışının Bol yağışlı ve güzel bir sistem aldığımız bir yıl olarak aklımız da kalacağına inanıyorum :)

Geçen hafta bu hafta sonu için diyagramda ortalamanın -10 olması gerçeği :)

• Geçen hafta bu hafta sonu için diyagramda ortalamanın -10 olması gerçeği :)

Allah dan Arşiv diye birşey varda Tak diye Bulup atabiliyorum :)

Geçen haftanın diiyagramı

3 Seferdir Yanlış bilgi veriyorsunuz Artık Kasti yaptığınızı düşüneceğim. Dün de son 5 senede uzun vada de -8 olup vade kısalınca -12 -10 olan hiç sistem gördünüz mü Allah aşkına ya diyordunuz. Ve hemen size Son 5 yıla bile bakmaya gerek yok 11 ay geri geriye dönüp bakıp böyle bir sistemin olduğunu ve her yıl bir çok kez olduğunu kanıtlarıyla atmıştım.

• Kış tahminimde Ocak ve Marttaki polar ataklar için bu durumun olabileceğini söylemiştim. -10 gireceğine -8 giriyor üzücü yani

Şubat da ne olur ! Son mjo fazı canımı sıktı biraz 7 faza güclü girecekken merkeze kaçıyor 6 faz'dan 4 faza hareket ediyor karıştı 10 şubat sonrası

Bu tabloya ne diyorsun?

• Allah dan Arşiv diye birşey varda Tak diye Bulup atabiliyorum :)

3 Seferdir Yanlış bilgi veriyorsunuz Artık Kasti yaptığınızı düşüneceğim. Dün de son 5 senede uzun vada de -8 olup vade kısalınca -12 -10 olan hiç sistem gördünüz mü Allah aşkına ya diyordunuz. Ve hemen size Son 5 yıla bile bakmaya gerek yok 11 ay geri geriye dönüp bakıp böyle bir sistemin olduğunu ve her yıl bir çok kez olduğunu kanıtlarıyla atmıştım.

hocam arşive nasıl bakabiliyoruz internette araştırdım ama bulamadım

• hocam arşive nasıl bakabiliyoruz internette araştırdım ama bulamadım

Merhaba hocam geçmiş Model çıktılarıiçin buradan Gün seçip bakabilirsiniz

Meteociel - Cartes du modèle numérique GFS pour l'Europe

Diyagram için Meteocielin kendi arşivi yok ancak Forum da geçmiş sayfalara veya Geçmiş Arşivlenmiş istanbul Model yorum konularından bakabilirsiniz hocam. Google dan da belli bir tarih yazıp Örnek veriyorum 20 ocak 2022 gfs istanbul diyagramı yazıp görsellere basıp oradan da bulabiirsiniz. Aynı şekilde X platformun dan da bakabilirsiz gerekli aramayı yapıp.

:gun_bandana: 2022 MART EFSANESİ :hfyeni (29):

• Beton falan hikaye. Bunu paylaşmamın sebebi soğukların kifayetsiz olması nedeniyle ortaya çıkan tablo bu demek için açıkçası. Betonla alakalı bir durum değil. 2022 worteks - 10'la heryeri kara gömdü geçti. Ama önümüzde ki 15 gün o değerler bile ufak ihtimal. - 8 bandında gözüküyor. - 8 zaten İstanbulda yeterli olan bir 850 Hpa sıcaklığı değil. İstanbul'un 87 dahil tüm efsaneleri - 12 ve altı değerlerde geldi.

Hikaye diyorsunuz da sistemler çok zayıf olsa Marmara ' da diğer şehirlere de kar yağmaz. Nedense her gelen sistem İstanbul ' un kapısından dönüyor. Peki bu ısı adası etkisi değil de nedir ? Hikaye deyip kestirip atmamak lazım buna da biraz kafa yormak gerekir...İstanbul ' a 1 saat mesafede Çorlu ' da kar nedeni ile okullar tatil ediliyorsa bu işte bir gariplik var derim.

Tekirdağ - Çorlu gibi yerlerde rakım da yüksek değil üstelik ama bu kış güzel kar aldılar.

• Allah dan Arşiv diye birşey varda Tak diye Bulup atabiliyorum :)

• 2012 1 Şubat sabahı ortalık yıkılmıştı basın Expres yolunda kar küreme aracının peşinden gidip Sefaköy sapağından eve zor ulaşmıştım

15 Ocakta başlamıştı sanırım sistem silsilesi, ortalama haftada bir sibirya uğruyordu, Şubat Ortalarında yeter bu kar kış dendiğini hatırlıyorum.. Hep 2004 2017 den bahsedilir ama son zamanların efsanesi 2012 dir aslında, karlı geçen gün sayısı ve soğuk açısından..

• 15 Ocakta başlamıştı sanırım sistem silsilesi, ortalama haftada bir sibirya uğruyordu, Şubat Ortalarında yeter bu kar kış dendiğini hatırlıyorum.. Hep 2004 2017 den bahsedilir ama son zamanların efsanesi 2012 dir aslında, karlı geçen gün sayısı ve soğuk açısından..

Boşuna mı ismi koyduk hocam

• Diyagrama bakıyorum biri Halepde biri Şamda biri de Moskova'da mjo 6 faz'dan 7 faza geçmeme ihtimali sil baştan yapıyor

Yılların tecrübesi olarak böyle başlayan havalar coğunlukla%75 böyle devam ediyor%5 çok sert kış Mart'a sarka biliyor%20 ise ; bir iki kıytırık sistemle kışa veda ediyoruz