İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar bence en çok şu 10'nu sisteminde beklenilenden kötü ilerlemesi dikkat çekici ve bana göre üzücü. Eğer 10 nu sistemi daha iyi derli toplu olsaydı 12 si sistemi de daha sağlam olurdur. Zaten Cuma günü gelecek olan soğuk hava dalgası piyangodan çıktı ve sinerji ile gelmeye çalışıyor. Devasal izlandaya rağmen modellerdeki görüntüler hiç kötü değil. Cold.EFso ne dersin? Ben mi biraz fazla Polyanacılık oynuyorum yoksa. Tepemizdeki İzlandaya rağmen soğuk iniyor üstüne bir de bence en önemlisi 500 dğerlerinde tüm modellerde belirgin bir iyileşme var. Bir tık daha iyi olursa 24 saat İstanbul'un Kuzeyi ve Doğusu güzel kar alır. Bu sene zaten uzun süreli kalkmayan kar beklemek fazla iyimser olur. 1-2 günlük hızlı ve öfkeli ardından sağlam Lodosla eriyecek kar yağışı alma potansiyeli daha yüksek.

• Eline sağlık hocam senin analizlerine bayılıyorum.

• Hocam dese ne olacak ki benim kızdığım modele bile bakmıyor smilasyon diyorki 3.5 cm kar oda TV ye çıkıp aktarıyor kendisi söylemiyor ki

Çok garantici bir model olduğu için ben teyit almak için izliyorum

Buradaki model değişikliklerinde bizim psikolojimiz bile sürekli değişirken GFS falan 6 saatte bir dansöz gibi davranırken, Bünyamin Sürmeli gibi göz önündeki insanların daha temkinli konuşması bence doğal . Muhtemelen ellerindeki model daha gelişmiştir ne diyelim 🤷

Bu arada iş sebebiyle sabah erken saatte kocaeliye yolum düşmüştü ve burası İstanbul'dan daha soğuk diyebilirim haha

• ECM1-48.GIF?00ECM1-120.GIF?08-12

Mantık olarak çok benzer iki sistem bu sistemde ne olduysa benzerini beklemek mümkün

hocam 21 aralıkta karadeniz üzerinde kuzeydeki ab etkisinde izobar dizilimi var, kuzey doğu semtler için dek şartları daha uygun. Aşağıdaki dizilimde azorun ayağı üzerimizde. Bu şekilde gelirse ornek verdiğiniz sisteme benzemek yerine güneye inme ihtimali daha yüksek olan ama batıya gittikçe yağış ihtimalinin neredeyse yok olduğu, daha kuru ve daha yer seviyesi soğuğu (yb) kökenli bir dizilim var

• Yazık ya...Iskandinavya üzerindeki alçak basınç yüzünden efsane olabilecek sistemi kaçırıyoruz.Soğuma var fakat kısa süreli ve yağış az..Detaylar yüzünden neler kaçırıyoruz.Inşallah bir iki gün içinde az da olsa olumlu gelişmeler olur.

• hocam 21 aralıkta karadeniz üzerinde kuzeydeki ab etkisinde izobar dizilimi var, kuzey doğu semtler için dek şartları daha uygun. Aşağıdaki dizilimde azorun ayağı üzerimizde. Bu şekilde gelirse ornek verdiğiniz sisteme benzemek yerine güneye inme ihtimali daha yüksek olan ama batıya gittikçe yağış ihtimalinin neredeyse yok olduğu, daha kuru ve daha yer seviyesi soğuğu (yb) kökenli bir dizilim var

Doğru 21 Aralık bundan da iyiymiş :(

• Yazık ya...Iskandinavya üzerindeki alçak basınç yüzünden efsane olabilecek sistemi kaçırıyoruz.Soğuma var fakat kısa süreli ve yağış az..Detaylar yüzünden neler kaçırıyoruz.Inşallah bir iki gün içinde az da olsa olumlu gelişmeler olur.

2007 kışı da böyleydi 30 dk kar sonra hava acıp şişli puslu günler vardı...

• Sistem buradan da kolay kolay dönmez. Yıllardır değişmez kuraldır çoğu sistem için. Yaklaştığında dört gün vadeden hatta üç gün vadeden bozar bir daha düzelmez. Bugün akşam güncellemeleri ile de sabah ki görüntüyü verirse mis gibi kuru soğuk çekeceğiz.

• Sistem buradan da kolay kolay dönmez. Yıllardır değişmez kuraldır çoğu sistem için. Yaklaştığında dört gün vadeden hatta üç gün vadeden bozar bir daha düzelmez. Bugün akşam güncellemeleri ile de sabah ki görüntüyü verirse mis gibi kuru soğuk çekeceğiz.

Neyse böyle havalarda çay iyi gider çay içeriz. Hesaplar Yigit61 den :hfyeni (18): Maksat içimiz ısınsın😄