İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • berkeeldek eline sağlık hocam.

O sistemde keşke gitseydik hakikatten. Son anda sabahleyin bir fikir değişikliligi olmuştu. İyi bir kar birikimi kaçırdık ne yazık ki.

1. Kısımda bahsettiğin Çatalca içinde İstanbul il sınırı içinde olan 472 rakıma sahip olan tepeyi bir çok kişi bilmiyor dahi olabilir dediğin gibi Aydos'tan sonra İstanbul ilinin en yüksek rakımı bu noktada.

Binkılıç bölgesinde dahi rakım fark epey var. 220-280m'ler de olan köyler bir anda Binkılıç kalesinin arkasında 380m yüksekliğinde bir tepenin olması çok iyi. Bu sistem anında karşılaştırmalar açısından bizler adına çok yararlı olacak. Çatalca radar sahasının sıcaklığı ile hemen hemen aynı değerleri göz önünde bulundurabiliriz. Dediğin gibi modellerde 1 derece kadar düşük değerler düşünebiliriz.

217452-0a7d73bbbf-png

Bu değerli çalışman ve bilgiler için teşekkürler hocam. Eline emeğine sağlık. :hfyeni (25):

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Hocam buraların bilirkişisi olarak söylüyorum tüm Batı İstanbulu geziyorum sürekli bu saatten sonra oralara 4x4 offroad aracınız yoksa gitmenizi tavsiye etmem. 1 Ayda 250 kgg yağış düşünce bir de havalar soğuyunca ormanın iç yolları komple bataklık olmuş durumda. 4x4 araç şaseden fazla suya gömülür çoğu yerde. Her yıldan farklı olarak Doğu ve Orta Trakyada bu sene her yer batak içinde her yer çamur. Bir de kar yağarsa düşünemiyorum kaldı ki kar küreme araçları devriliyor Binkılıç taraflarında sürekli.

• Hocam buraların bilirkişisi olarak söylüyorum tüm Batı İstanbulu geziyorum sürekli bu saatten sonra oralara 4x4 offroad aracınız yoksa gitmenizi tavsiye etmem. 1 Ayda 250 kgg yağış düşünce bir de havalar soğuyunca ormanın iç yolları komple bataklık olmuş durumda. 4x4 araç şaseden fazla suya gömülür çoğu yerde. Her yıldan farklı olarak Doğu ve Orta Trakyada bu sene her yer batak içinde her yer çamur. Bir de kar yağarsa düşünemiyorum kaldı ki kar küreme araçları devriliyor Binkılıç taraflarında sürekli.

Haklısın. Bataklığa dönüyor olması çok muhtemel o bölgenin. SUV araç bile kurtarmaz ne yazık ki 2x önden çekişli. :(3232 Minimum 4x4 offroad gerekli dediğin gibi.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

dediğiniz gibi oraların bilirkişisi sizsiniz hocam :) bizim planımız sırasıyla çatalca radara uğramak (ana yoldan sonra 4-5km'lik bozuk bir asfaltımsı taş yol varmış) sonrasında binkılıç köyüne asfalt yoldan ulaşmak ve son olarak da köyün hemen 200-300m arkasında kalan binkılıç kalesine yayan olarak gitmekti. Sabah buluşma saatinde radar görüntüsünün kısmen boşluğu ve o gün arızalı olan Çatalca radar istasyonunun 1.5 derece görünmesiyle vazgeçmiştik.

Bahsettiğiniz bozuk yollar Aydosun toprak yolunda da vardı ancak 10-15cm'lik kar örtüsü bir çok geçişi yumuşatmıştı. Bunun bir benzeri çatalca radar için geçerli olabilir ama o bahsettiğiniz suya gömülür yollarla işimiz yok elbette :)

Bir sonraki benzer şartlarda bölgeyi eğer biliyorsanız rehber olarak, bilmiyorsanız da keşfetmek adına sizi de aramızda görmek isteriz hocam :)