İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İç egedeki yağışların saf dek mekanizmasıyla alakası yok modellerde sığ bir çukur gözüküyor düşük seviyeli nem ve ilginç bir şekilde 50-125Jkg 0-3km cape mevcut üst seviyedeki aşırı soğukdan kaynaklanıyor olabilir , yerel olarak karadada konvektif kütleler gelişecekdir tabi bu hücrelerin soğuk üst seviye yüzünden tepe enverziyonları düşük olduğu için fazla yükselemeyecekler.

• Uşak 30 u Kütahya 20 yi devirecek gibi Afyon özüne döndü bu şekilde 10 mm i geçemeyiz Antalya’da inşallah olumsuzluklar yaşanmaz harika bi aksiyon olmuş ve halen yağış devam ediyor

• kepez bir saattir güncellenmiyor bu arada

büyük ihtimalle 150 mmye ulaşmıştır

BORN IN WINTER

• Kütleler beydağları ile körfezin batısına sıkışık gibi yağmur asla durmuyor asla yavaşlamıyor

Saatlerdir turuncu ve ara ara kırmızı vuruyor Antalya merkezi

Allah muhafaza etsin inşallah

BORN IN WINTER

• İç egedeki yağışların saf dek mekanizmasıyla alakası yok modellerde sığ bir çukur gözüküyor düşük seviyeli nem ve ilginç bir şekilde 50-125Jkg 0-3km cape mevcut üst seviyedeki aşırı soğukdan kaynaklanıyor olabilir , yerel olarak karadada konvektif kütleler gelişecekdir tabi bu hücrelerin soğuk üst seviye yüzünden tepe enverziyonları düşük olduğu için fazla yükselemeyecekler.

Teşekkürler hocam çok bilimsel bi açıklama getirmişsiniz :thumbup: Dek olacak diyen arkadaş neye dayandırarak o kanıya vardı bilmiyorum ama dek olması imkansız. İç ege Karadenize 400 km. O kadar mesafeyi karada kateden bi dek bantı hatırlamıyorum.

• Uşak 30 u Kütahya 20 yi devirecek gibi Afyon özüne döndü bu şekilde 10 mm i geçemeyiz Antalya’da inşallah olumsuzluklar yaşanmaz harika bi aksiyon olmuş ve halen yağış devam ediyor

Afyonun her zamanki hocam. Yazın konvektiflerde olmasa afyon hiç yağış alamayacak heralde.

Hocam bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Yarın Kıyı Ege'de DEY şartları olduğu için ve hangi modele baktıysam (sınırlı, global dahil) Ege'den iç kesimlere uzanan bant şeklinde göründüğü için DEK olarak yorumladım, verilerimi de attım ki DEK olmasa bile onu andırıyor ve bir çoğumuz da öyle zannetmiştir. Yargılamanın pek anlamı olduğunu düşünmüyorum. Bu işi hobi olarak yapıyoruz ve meteoroloji uzmanı değiliz bazen hata yapmamız, hatalı yorumlamamız son derece olağan. Yanlış bilgilendirme, kafadan uydurma konuşma gibi bir amacım yok, olamaz da ve yanlış bilgilendirmeye sebep olduysam konudakilerden özür dilerim.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Hocam bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Yarın Kıyı Ege'de DEY şartları olduğu için ve hangi modele baktıysam (sınırlı, global dahil) Ege'den iç kesimlere uzanan bant şeklinde göründüğü için DEK olarak yorumladım, verilerimi de attım ki andırıyor ve bir çoğumuz da öyle zannetmiştir. Yargılamanın pek anlamı olduğunu düşünmüyorum. Bu işi hobi olarak yapıyoruz ve meteoroloji uzmanı değiliz. Yanlış bilgilendirme, kafadan uydurma konuşma gibi bir amacım yok olamaz da ve yanlış bilgilendirmeye sebep olduysam özür dilerim.

Estağfurullah, kafadan uydurdun gibi bir ima veya şahsına dair bir söylemim yok sosyal medyada bir kaç sayfada daha karşıma çıkmıştı burdada birden fazla kişi dile getirince açıklama gereği duydum doğrusunu öğrenmek herkes için daha iyi, yanlışda olsa birşeyler paylaşıp katkıda bulunman doğrusunu öğrendikden sonra gelişimin açısından çok önemli birkaç yıldır şahsını gerçekde tanımasamda forumda aktif olduğun için seni tanıyorum diyebilirim, tam bir hava aşığısın hobilerinden hiçbir zaman vazgeçme.

• Offizieller Beitrag

deniz etkisi yağışların iç egeye kadar ulaştığı oldu mu daha önce ? meraken soruyorum

Kütahya’nın Domaniç ilçesi sürekli öyle kar alıyor. Domaniç Ege’ye mi bağlı bilmiyorum ama. Fakat Kütahya merkeze kadar DEK geldiğine radardan şahit oldum.