Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam daha iyi bildiğini iddaa eden varsa o anlatsın yoksa sizden elbette birkaç kelam bekleriz.

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun

• Valla ben Kadıköy’e -9’u geçtim -11’in bile yettiğini on yıllardır pek görmedim ( yani iyi bir örtü İçin ) , çok nadiren daha altı yetiyor

İzobarlar basınç dengelerini , rüzgarı ve Geopotansiyel derinliğin alt katmanlara nüfuzunu belirler

Yoksa genel olarak yazdıklarınız doğru ama bazı noktalar ❄️kar kalitesi ve örtü ⛄️olarak -12’den aşağısını kabul etmiyor maalesef

Hocam yaşadığınız coğrafyayı bilmiyorum haklı olabilirsiniz ancak bi örnek vericem z500 -32 850hpa -7 de yağmur aldım izobar sıklığı olmadığı için aynı rakım da z500 -27 850 hpa-3 de gökgürültülü kar aldığım izobar sıklığından izobarlar aynı anda yağışı da belirlediği için o an ki devam eden sürekli yağış havayı da soğutmaya yetecektir benim kendi düşüncem kendi bölgemde hep bu şekilde olduğu için yazmak istedim

• Yıldız iyidir, poyraz bazen sıkıntı yeterli soğuma olırsa bol nemle şov yapar

Nem güzel görünüyor. Rüzgarda iyi. Alt yapı iyi gibi... Uygun mudur hocam?

• Nem güzel görünüyor. Rüzgarda iyi. Alt yapı iyi gibi... Uygun mudur hocam?

İzobarlar biraz daha sıklaşırsa iyidir. Neden mi ? Sık izobar, vertikal hareketle (dikey hareket) 850 hpa da ki soğuğu yer seviyesine doğru çeker. Bu nedenle böyle durumlarda sık izobar gerekir. Yani yüksek nem varsa.

• Hocam yaşadığınız coğrafyayı bilmiyorum haklı olabilirsiniz ancak bi örnek vericem z500 -32 850hpa -7 de yağmur aldım izobar sıklığı olmadığı için aynı rakım da z500 -27 850 hpa-3 de gökgürültülü kar aldığım izobar sıklığından izobarlar aynı anda yağışı da belirlediği için o an ki devam eden sürekli yağış havayı da soğutmaya yetecektir benim kendi düşüncem kendi bölgemde hep bu şekilde olduğu için yazmak istedim

Karasal bölgelerde bu olay bambaşka. İstanbul Kadıköy veya Kartal gibi denize 0 sürekli nemin bulunduğu yerlerde hocam kar kalitesi açısından örnek göstermiş. -5'te Kartal'da da Gökgürültülü kar olur, Ama o bant geçtiği anda her yer göle döner kar eridiği için.

• Cold.EFso Hocam iyi günler benim şahsi fikrim bu sistem yüksek olasılıkla bize gelecek ve gücü de -10/-12 aralığında olacak gibi. Şuan gözüken sistem cephesel yağışla gelip son demlerinde kara çeviriyor ve istanbulda dek devreye giriyor. Fakat tabii vade uzun. Size de sormak istiyorum eğer bu istikrarla devam eder ise özellikle bu DEK mekanizması işimize yarar mı? Yani bu denli iyi şekilde oluşur mu? Saygılar hocam :)

• Cold.EFso Hocam iyi günler benim şahsi fikrim bu sistem yüksek olasılıkla bize gelecek ve gücü de -10/-12 aralığında olacak gibi. Şuan gözüken sistem cephesel yağışla gelip son demlerinde kara çeviriyor ve istanbulda dek devreye giriyor. Fakat tabii vade uzun. Size de sormak istiyorum eğer bu istikrarla devam eder ise özellikle bu DEK mekanizması işimize yarar mı? Yani bu denli iyi şekilde oluşur mu? Saygılar hocam :)

Güzel bir analiz yorum , teşekkürler

AB oluşumu da yapacak kararlılıkta bir sistem umuyorum , PV çok kıpır kıpır faz etkisiyle dirilen Rossby zorlaması yüzünden , modeller epey değişir daha , daha yeni başlıyoruz yani

Son 2-3 sayfadaki yorumlarıma müsait olunca bakarsanız bu sizin yorumları da destekleyen paylaşımlarımı görebilirsiniz

• Güzel bir analiz yorum , teşekkürler

AB oluşumu da yapacak kararlılıkta bir sistem umuyorum , PV çok kıpır kıpır faz etkisiyle dirilen Rossby zorlaması yüzünden , modeller epey değişir daha , daha yeni başlıyoruz yani

Son 2-3 sayfadaki yorumlarıma müsait olunca bakarsanız bu sizin yorumları da destekleyen paylaşımlarımı görebilirsiniz

Teşekkürler hocam sağolun sizden daha çok öğreneceklerimiz var ^^

• Teşekkürler hocam sağolun sizden daha çok öğreneceklerimiz var ^^

Eyvallah çok teşekkür ederim

Her sisteme balıklama atlamam

Yüzyılın sistemi denilen 12/13 Ocak sistemine çok zor o iş dedim , bir ara epey hızlı gelişen 16-17 Ocak sistemciği de epey heyecan yaptı sosyal medyada , zerre kadar prim vermedim hatta benim hesaplarda öyle sistem yok dedim mesaj orda duruyor

Her tarihi ,her sistemi parselliyor diyen müfteri olur

Ben sadece kıt bilgimle ve olmayan tecrübemle görebildiğim sistem ihtimallerini yazıyorum , hiç kimse de beni bundan alıkoyamaz :))

• Hocam benim yorumdan öte beklentim bu konuda sormuştum size zaten Dek destekli Sibirya Ekspresi. Biraz uçuk kaçık olabilir ama bu senaryo gerçekleşebilirmiş gibi takibe devam edeceğim. Beklentim tutarsa güzel bir isim de buluruz artık :)

• Hocam benim yorumdan öte beklentim bu konuda sormuştum size zaten Dek destekli Sibirya Ekspresi. Biraz uçuk kaçık olabilir ama bu senaryo gerçekleşebilirmiş gibi takibe devam edeceğim. Beklentim tutarsa güzel bir isim de buluruz artık :)

Sibirya ile ilgili 2 gün önce model sayfasında görüşlerimi yazdım , bu sistemde öyle bir ihtimal düşük şu anda

• 29-31-1’e sistem vermiş görünüyor Sibirya kökenli

Eh işte idare eder

Şubata sarkmaz ve biraz batılarsa beklentimizi onaylamış olur

Şubat için 5-6-7 yorumlarımızı yaptık ama önümüzdeki 16 günü halledelim önce

Ocakta da bilek boyu kar alamamak ağır hezimet olur

• Eyvallah çok teşekkür ederim

Her sisteme balıklama atlamam

Yüzyılın sistemi denilen 12/13 Ocak sistemine çok zor o iş dedim , bir ara epey hızlı gelişen 16-17 Ocak sistemciği de epey heyecan yaptı sosyal medyada , zerre kadar prim vermedim hatta benim hesaplarda öyle sistem yok dedim mesaj orda duruyor

Her tarihi ,her sistemi parselliyor diyen müfteri olur

Ben sadece kıt bilgimle ve olmayan tecrübemle görebildiğim sistem ihtimallerini yazıyorum , hiç kimse de beni bundan alıkoyamaz :))

Doğrudur hocam ama sizin Meteoroloji konusunda ciddi anlamda bir cevher taşıdığınız su götürmez bi gerçek bence :)

• 29-31-1’e sistem vermiş görünüyor Sibirya kökenli

Eh işte idare eder

Şubata sarkmaz ve biraz batılarsa beklentimizi onaylamış olur

Şubat için 5-6-7 yorumlarımızı yaptık ama önümüzdeki 16 günü halledelim önce

Ocakta da bilek boyu kar alamamak ağır hezimet olur

Hocam ne zaman inecek -14 500 de -40 artık dayanamıyorum 🥲🥲🥲

• Hocam ne zaman inecek -14 500 de -40 artık dayanamıyorum 🥲🥲🥲

Mübarek Regaib gecesi sizi çok sabırlı , kanaatkar ve yüce iradenin muazzam eseri atmosferin cilvelerine hazır ve kararlı görmüştüm

Neden hocam bu hırs yada aşırı tutku

Kar çok severiz ama hiç bir veri hiç bir model hiç bir yaratılmış mevcudat bize bu konuda garanti veremez

Veriler ve gidişat ağır kazık atmaz ve 180 derece dönmezse bu kış % 90 ihtimalle güsel karlar göreceğinize inanıyorum , ama bunun ne önemi yada garantisi var ki , tam olarak bilemeyiz emin olamayız , sabırla serin kanlılıkla takip edeceğiz