Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam 13-14 sistemi Batı karadeniz kıyıları ve özellikle Zonguldak için tahmininizi alabilir miyim?

Sistemin ilk kısmı yaramaz size

Ama ikinci kısmı vurgun yapmanız lazım hocam

Geopotansiyel derinliğe çok yakın bir ilsiniz , Ull gücünü toplayıp doğulamaya başlarken size güçlü dokunur, siz ve çevrenizin en azından 15-25 cm örtü alması gerek ki bizler de 8-12 cm görebilelim

Deklerden yana da şanslısınız

Yani nonstop 16-18 saat Blizzard iktiza eder 😆

•  Cold.EFso Kocaeli -doğu marmara durumu nedir.

Sistemin ilk kısmı sadece soğuma altyapısı ve belki yüksekler kar alır olarak bakacağız

İkinci kısmında bir iyileşme var

Konumuna göre 5-15 cm karlar mümkün

Hala vade uzak ama iyileşme ( GGS ) devam ediyor

Terslen GGS olur mu ?

Bu şu anda düşük ihtimal

Çünkü ilk sistemin üstüne hemen 24 saat geçmeden ikincisi hem de daha güçlü çekirdekle geliyor ve ekseriyetle ( bindirmeli sistem teorisi aldı vermiştim 2018 ) daha iyi oluyor ve bu beklentime uygun gidiyor zaten süreç

• Cold.EFso Hocam Eskişehir/Tepebaşı için her iki sistem hakkındaki yorumlarınızı öğrenmek isterim. İlk sisteme çok az bir zaman kalmasına rağmen yağış bakımından GFS çok daha iyi bir yağış öngörüyorken ECMWF çok daha az yağış öngörüyor. Büyük farkılıklar mevcut ilk 78 saat içinde olmamıza rağmen

• Cold.EFso Hocam Eskişehir/Tepebaşı için her iki sistem hakkındaki yorumlarınızı öğrenmek isterim. İlk sisteme çok az bir zaman kalmasına rağmen yağış bakımından GFS çok daha iyi bir yağış öngörüyorken ECMWF çok daha az yağış öngörüyor. Büyük farkılıklar mevcut ilk 78 saat içinde olmamıza rağmen

Hocam sadece ana senaryo olarak bakamayız

Son 24’e kadar künhüne birden bakalım ve gayet makul görünüyor ilk sistem bölgeniz için , yani iyi bir örtü kapmanız lazım bana göre ama ana senaryoların bu vadede bu kadar farklı çıkması cidden modeller için sıkıntı , biz şimdi 72’leri böylr farkı modellerin 144-168’leri hakkında atıp tutuyoruz , şükür ki iki gıdım tecrübemiz var da modeller şekilden şekle girse de sistem sürecine bakışımız başında beri istikrarlı ve isabet edecek gibi nasipse

• Coldefso artık 2. Sistemin rotası tüm modellerde birkaç gündür kesinleşti ilk sistemin ardından kuzeydeki soğuk çekirdekli sistemden kopan bir parça hızla kuzey batıdan bize dalacak ve gfs en sıcak Senaryo 13 ü için sağlam bir şekilde geliyor inşallah.

• Hocam bilirsiniz Karadeniz in her tarafı farklı işliyor. ^^

Bir de sizez zahmet olmazsa Orta Karadeniz tahmini alabilir miyim..?

Cold.EFso

Açık söyleyim bu sistemin kaymağını yemek Karadeniz’in hakkıydı , ne olduysa Batılı senaryolar ağır bastı , hala doğulama ihtimali az değil

Maalesef ülkemizin coğrafi özellikleri gereği aynı anda hepimiz mutlu olamıyoruz

Çok istisna birkaç senaryo tam ortadan bodoslama indiriyordu sistemi ama zayıfladı o seçenekler

Yine de iyi seçenekler var hala masada

Çekirdek merkezi çok dağılmazsa sistem ömrü bölgeniz için uzayıp gücü artabilir ve bu ihtimal % 25’leri buluyor bana göre

Sistem bir çok döngü mekanizmasına ve hatta faz 3’e jet karakteri anlamında ve hatta Geopotansiyel davranış anlamında yer yer aykırı davranışlar gösteriyor şu ana kadar, o yüzden de modellerin kılı başı oynuyor , tecrübelerim olmasa ya -20 modasında yada sistem mistem yok noktasında boğulup gitmiştim

• Coldefso artık 2. Sistemin rotası tüm modellerde birkaç gündür kesinleşti ilk sistemin ardından kuzeydeki soğuk çekirdekli sistemden kopan bir parça hızla kuzey batıdan bize dalacak ve gfs en sıcak Senaryo 13 ü için sağlam bir şekilde geliyor inşallah.

Sağol varol hocam güzel yorumun İçin

Maalesef kesinlik yok hocam

Ull var , Geopotansiyel kararsızlık var

Skandi bölgesi sistemi itecek mi yoksa üstümüze mi atacak o BİLE net değil

-8 de -15 de masada ( zayıf da olsalar )

Kuvvetle muhtemel bana göre -11/-12 geliyor ama izobar karakteri hiç netleşmedi

AB patlıyor mu o bile çok oynak hala

Beylikdüzü 2 cm de olabilir 22 cm de olabilir

( bana göre 8-12 cm alırız sistem sonuna kadar Fragile ama gerçekten en az 24 saate daha ihtiyaç var )

Maalesef his ve tecrübeler hariç modellere göre net konuşacak bir tablo ben göremiyorum

• Cold efso ? Kral 🔱 Azor ile Grönland blokajı batı ve Orta Avrupa'da oluşabilse müthiş polar atak alacagız ama Mjo fazına göre olması gereken o ne yazık ki oluşum olmuyor...

Sorum şu? 15 ve 27 arası sıcak taraftayız gibi nediyorsun?

Yukarıdaki ki analogda bu çıktı

Aslında İzlanda 🆎 bizler için bir o kadar önemli olumsuz yanı olduğu kadar olumlu yanıda çok

Başkan sen Ocak’ı kapattın zaten defalarca

Gayretli bir arkadaşımızsın

Ama bak dün yada bu sabah bile neye göre kar bekliyorsunuz yazmışsın

Hakkaten yazmışsın küresel ısınma falan

Abi modellere kafa tutalım ama bu biraz fazla olmuyor mu

Kar seviyorsak ve % 70-80 ihtimal 70/90/120 saat vadelere geldiyse nasıl kar yok dersin hocam

100 saatine hiç itibar etmediğin modelin verisine göre 300-500-600 saati konuşmanın anlamı olur mu ?

Bak hocam burdan ilan ediyorum

En geç 30/40 gün içinde ( büyük ihtimal 20-25 gün içinde ) çok baba bir sistem bekliyorum

Şimdi istediğin veriyle bunu çürütebilirsin

Ama tekrar söylüyorum, Ocak 10-12-14 sistem hayal dediğin gibi bak sistem geldi hala kar yok diyorsun , bence bir yerde uyumlu olmak gerekiyor artık , ısrarla bu sayfaya yazdığın İçin bu kadar uzun cevap verdim King

• Cold.EFso hocam merhaba, Konya'nın güneybatı ilçeleri ( Beyşehir Seydişehir Derebucak) için 9-10 ve 13-14 için beklentiniz nedir? Valizleri hazırladım izmirden memlekete gideceğim yorumunuzu bekliyorum:)

Einmal editiert, zuletzt von khaosi ()

• Aa, sistem mi geliyormuş, şok oldum. Hiç haberimiz olmadı. Bizleri veri madenciliğinden mahrum bıraktığın için seni kınıyorum Cold.EFso :hfyeni (18):

Hayırlı işler, bu ay epeyce yorulacak gibisin, gırgırına bir soru sorayım dediydim de, sonra düşündüm, bu forumda şu keyfi yaşamaya layık sınırlı sayıda insanlardan birisin, cm sorularına cevap yazma lüksünden mahrum bırakmayalım dedim :hfyeni (18):

Yanlız hala iddialıyım, 13-14 sistemini çalmak için pusudayım, tetikte ol ;)

• Ben yaklaşan bu kış koşullarının standartların çok altında. Kalacağını görüyorum.vasat 2 sistem, birinci sistem yağış anlamında idare eder gibi gözükse de ikinci sistem maalesef oldukça zayıf kalmakta.

• Cold.EFso hocam ilk sistemin yıldızi hangi il olur sizin favoriniz kim? Ben Balıkesir ile Çanakkalenin doğusu diyorum.. ✍️

Katılıyorum. Bununla birlikte Bursa İnegöl Bozöyük Kütahya kuzeyi ile Bolu Düzce Ankara kuzeybatısı arası bölge de fena durmuyor

Çatalca Radar Beylikdüzü arasında kalan karasal yüksekler de bence konuşmaya değer miktarda örtü alabilir ⛄️