Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ocak Pozitif enso Faz 4 mjo için sinoptik desen nasıl olur?

Güzel soru ama biraz acele etmesek diye düşünüyorum

Görüldüğü üzere daha 2 gün önce 4 çok kolay geliyorken şimdi 3’te ısrar , sonra merkeze yaklaşış , sonra hooop TORNİSTAN 2’ye geri dönüş ve tekrar 3’e dalış var, ondan sonra şu süreç hiç aksamadan yürüyecek ki 15’i sonrası 4’e geçiş olsun

Yukardaki kırmızı mavi devam eden çizgi senaryolar ortalaması, beklenti ortalama gibi giderse böyle olur diyor ama 12 gün sonrası olduğu İçin epey uzak ve değişim mümkün ve bu Cfs 480’li saatlere denk geliyor

Peki faz 4 ne zaman etki edecek ( o da gelirse ) , kompozit çıktılarla elimize ne geçecek ?

Tekrar ikiye dönüp yeniden 3 yapması ne anlama geliyor ?

Ben tahminlerime tüm bu soruların cevabını arama arayışı çerçevesinde bu olasılıkları da katıyorum , yani yukardaki paylaşımımı değiştirmeyi gerektirecek bir durum yok şu anda

• Heyecandan 2 kere atmışsın hocam :S

Hahaha , yok site kasıyor:))

Beni heyecanlandıran güncelleme daha anasından do… ( yok Ya öyle değildi cümle :))

Beni heyecanlandıracak güncellemeler daha kadraja girmedi teknik olarak , ilk ayazları almadan Kont Efso heyecanlanmaz 😆

• Mjo 4 fazda sistem batılı iniyor negatif nao etkisi olabilirmi ?

Mümkün ama geçici negatif umuyorum , Bir sonraki sistem beklentimle ilgili Balkanlar’la çekişeceğiz diye dün ifade etmiştim , mesajlar arasında bakabilirsiniz , iki sonraki sistem ise Bodoso Halk Cumhuriyeti :hfyeni (18):

• Hahaha , yok site kasıyor:))

Beni heyecanlandıran güncelleme daha anasından do… ( yok Ya öyle değildi cümle :))

Beni heyecanlandıracak güncellemeler daha kadraja girmedi teknik olarak , ilk ayazları almadan Kont Efso heyecanlanmaz 😆

Edirne sınırından -19° giriyor 240h içinde ve Cold.EFso heyecanlanmıyor puhahahwhahs

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Hocam çok çok daha önemli sorular soranlar var farkındayım ama Düzce de 250 rakım yaşıyorum seralarım var kar yağışları ve örtü yüksekligi bizi çok etkiliyor tahmin ettiğiniz üzere :)

Büyük bir örtü beklentiniz varmıdır varsa ne kadar ona göre önlemler almak istiyorum.

Seviliyorsunuz bu arada çok bilgilendiriyorsunuz çok teşekkür ederim kendim ve burdaki tüm arkadaşlar adına 🙏

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• Çünkü tepede YB yok Sibirya yok Skandi High zayıf , -19 sevsen gelmez yani

Bir de ilk salınım -8 zor geliyor

Cold Efso denklemlerine göre taş çatlasa -11/ -12 gelir

O da doğru hocam... Birden öyle yüzümüze vurmasaydınız keşke😪

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Cold efso burada geçen günlerde 2017 geliyor derken boşuna demedim nitekim çok güzel bir sistem geliyor inşallah sevgili dostum.

• Hocam çok çok daha önemli sorular soranlar var farkındayım ama Düzce de 250 rakım yaşıyorum seralarım var kar yağışları ve örtü yüksekligi bizi çok etkiliyor tahmin ettiğiniz üzere :)

Büyük bir örtü beklentiniz varmıdır varsa ne kadar ona göre önlemler almak istiyorum.

Seviliyorsunuz bu arada çok bilgilendiriyorsunuz çok teşekkür ederim kendim ve burdaki tüm arkadaşlar adına 🙏

Merhaba hocam , çok teşekkür ederim

Bilmukabele ederim sağol varol

İlk kısım havada kar , ince örtü ve belki 10’u akşam Deklerle biraz daha örtü olur

Asıl şov sizin için de sistemin ikinci kısmı olur

10-20 cm örtü ihtimali bana göre az değil 13-15 dönemi ama vadesi hala uzak , değişime bakarız birlikte ama ikinci atak ilk ataktan epey iyi olur yüksek ihtimalle