Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso diğer düşüncelerinize katılmakla beraber Medicane düşüncenize özellikle katılıyorum. Ben sadece Medicane açısından değil, ülkemizin oraj açısından da güzel şeyler göreceğini düşünüyorum. Yaşadığımız nemli ve sıcak havaların bir karşılığı olacak, bugün olmasa yarın olacak. Ayrıca afetlere ara vermediğimizi düşünüyorum, Rize'nin bu sessizliği çok korkutucu geliyor. Bu arada hoşgeldiniz hocam.

• Cold.EFso diğer düşüncelerinize katılmakla beraber Medicane düşüncenize özellikle katılıyorum. Ben sadece Medicane açısından değil, ülkemizin oraj açısından da güzel şeyler göreceğini düşünüyorum. Yaşadığımız nemli ve sıcak havaların bir karşılığı olacak, bugün olmasa yarın olacak. Ayrıca afetlere ara vermediğimizi düşünüyorum, Rize'nin bu sessizliği çok korkutucu geliyor. Bu arada hoşgeldiniz hocam.

Merhabalar Genç Legend kardeşim , hoş bulduk

Atmosfer ne yapar eder kendini dengeler

Bence de Doğu Karadeniz özellikle Rize için her zaman dikkatli olmak gerekir

Ben bu çağa isim verecek olsam çeşitli önerilerim ; Ekstrem Çağı , Hedonism Çağı , Paraya tapınma çağı , Sanallaşma Çağı , Saygısızlık Çağı , Lüks ve israf Çağı vs isimler verirdim

Konumuzla ilgili olanı Ekstrem Çağ olanı

Artık normal olaylar beklemek zor görünüyor

Sayısal tahmin modelleri ise “circle loop” üzerine kurulu , yani dairesel olarak dönüp duran bir döngü mekanizması ( Mjo GWO EF Rossby ) hep belli kalıplara göre modellere çıktı veren analog temelli entryler

Yani işin Temel hareket noktası benzetim

Ne kadar da güçlü süper bilgisayarlar olsa da yapay zekaya yüklenen “akıl” benzetim orjinli

Şimdi durum şu ki alışılmışın dışı ekstremum olaylar arttıkça simülasyon zorlanıyor ve belki de yakın-orta vade bir zamanda çökecekler

Yani meteoroloji bilimi modelleme yöntemleri büyük bir devrim yapmazsa maalesef 3 gün sonrası için bile modeller büyük çuvallayacak, gidişat o yönde

Şu anki vaziyet ; teknoloji atmosferdeki değişim hızının çok gerisinde kalıyor ve korkarım bu süreçte bizim gibi atmosfer aşıklarına saç baş yolduracak modeller ve bize çok iş düşecek bu modellere ve sahipleri kurumlara soracağımız sorularla

• özellikle bazı ülkeler yapay yağmur yağdırmaya başladı en soın dubaide yapılmıştı. Bu tür olaylarda tahmin dışı atrmosferi değiştiriyor.
    Bakalım havadaki anormaliteyi tahmin edip modellerle senkronize eden kuantum bilgisayar teknolojisi ne zaman gelişecek.
    Aynı zamanda yakın tarihte süper bir iletken olması ihtimal bir malzeme bulundu bakalım kuantum bilgisayar teknolojisi geliştikçe meteorolojiye ne olacak .
    30 yıl sonra yağacak kar fırtınası ve ya 100 yıl sonra olacak yangını bilmek.

• özellikle bazı ülkeler yapay yağmur yağdırmaya başladı en soın dubaide yapılmıştı. Bu tür olaylarda tahmin dışı atrmosferi değiştiriyor.
    Bakalım havadaki anormaliteyi tahmin edip modellerle senkronize eden kuantum bilgisayar teknolojisi ne zaman gelişecek.
    Aynı zamanda yakın tarihte süper bir iletken olması ihtimal bir malzeme bulundu bakalım kuantum bilgisayar teknolojisi geliştikçe meteorolojiye ne olacak .
    30 yıl sonra yağacak kar fırtınası ve ya 100 yıl sonra olacak yangını bilmek.

Ben 3 gün sonrayı bilemiyecekler paniğindeyim sen 30 yıl sonrasını bilecekler mi diyorsun, görüşlerimiz yakınmış valla 😆

Sözde tıp ilerledi hastalıklar daha çok ve daha vahşi

Sözde teknoloji ilerledi tahmincilik 90’lı yıllardan ilerde değil ( bana göre ) , ölçümleyen endeks ve veri miktarı arttı ama kafalar da bir o kadar karıştı

Ben evrendeki değişim hızının teknolojideki değişim hızından yüksek olduğuna inanıyorum ve bu yüzden öngörülemez olay sayısı gittikçe artıyor

• Modellerin ayni chat-gpt nin zamanla aptallasmasi gibi aptallastigini dusunuyorum. Surekli yenilenmeleri veya yeni modellerin cikmasi gerekli artik.

Devrimci ruh gerek meteorolojide

Şu anda dünyanın en “baba” meteoroloji uzmanları ; Bastardi , Cohen ve Ventrice ( bana göre)

Bu üçü de büyük paralar kazanıyorlar ve belli ezberleri tekrar edip duruyorlar

Kendi sistemlerinin değişmesini çok istemezler , isteseler modeller çuvallarken özeleştiri yaparlardı

Koskoca Ecmwf’yi bu gibi adamlar güdüyor

Gfs zaten tamamen politik bir ortam çok daha geride

Misal Türkiye’den ECM’ye verilen temsilciler modele ve bu tarz hocalara kafa tutabilir mi?

Hiç sanmıyorum

Modeller kendi kendine devrim yapamazlar

Yazılımdan çok iyi anlayan , simülasyon mantığını aşmış , ekstrem düşünebilen ve para aşkıyla değil atmosfer aşkıyla çalışan meteoroloji uzmanları öne çıkmalı ve modelleri afallatan şu gidişatın sırrını çözebilmeliler

• Ocak ortası aşırı yoğun pus ile görüş açısının 0 a inmesinin ardından İstanbul tarihinde görülmemiş yoğun kar yağışı başladı, öte yandan 90 km hızla esen rüzgar pusu dağıtması gerekirken karayel rüzgarının desteğiyle Yunanistan üzerinden pus takviyesi oluyor. Bu sebepten görüş açısın 5 gün boyunca 0 olarak kalıyor, sıcaklığın bir süre sonra 0 derecenin altında ölçülmesiyle yoğun pus buz kristallerine dönüşüyor. İnsanlar yürürken yüzlerine çarpan havada donmuş kristallerden şikayetçi.

• En az 20 gündür 40 derecenin altını görmediğim için ekstrem olaylar tahayyül edemiyorum 😂

Temel mottomuz ; Aşırılık başka bir aşırılığı çeker yada doğurur

Bir yerde aşırılık varsa ( nem , sıcaklık , sis , rüzgar , soğuma , yağış miktarı , yada yağış yağmaması sürecinde aşırı kuraklık ) mutlaka öyle yada böyle, er yada geç başka aşırılıkla acısı çıkar yada dengelenir

Bu genellemeyi Bağdat için yapamam

Moskow için de yapamam

Çünkü oralar peşpeşe aşırı sıcak yada soğuk süreç görebilir ( gerçi kendi normallerinin de üstünde aşırılık oralarda da başka şeyleri tetikleyebilir ) her zaman başka aksiyon doğurmayabilir

Ama bizim coğrafyada dengenin çok bozulduğu durumlarda illa ekstrem sonuçlar ile karşılaşıyoruz , nadir görülen türde bir yaz sezonu yaşadık , bir çok parametre alt üst oldu , ( ağaçlara , bitki örtüsüne , fotosenteze ,Deniz canlılarına etkileri ne oldu şu anda bilemiyoruz )ilaveten buharlaşma da çok fazla oldu , en çok merak ettiğim bir sonbahar kış sezonuna doğru hızla ilerliyoruz

• eylül ekim fena geçer o zaman istanbulda orajıdır süper hücresidir.

istatisliklerde bu yönde eylülün ortasından itibaren ekimin 1.haftasına kadar 1 tane sis sistemi 1 günlük (marmara geneli) 1 adet soğuk cephe sistemi (marmara) , 1 tane ull etkisiyle marmara denizinden istanbul çıkartma yapan soğuk etikisyle güzel deniz kütleli oraj sistem,i bekliyorum.
    ekim 1. hafta-4.hafta arası 1 akdeniz absi bayağı derin (medicane bekliyorum derin ab ya da depresyonda olabilir ) marmara ulaşmasını bekliyorum
    1 adet iç egeden-karadenize tırmanan tepki ab si bekliyorum. ekim sonuna doğru 1 sıkak cephe bekliyorum.
    kasımın ilk 2 haftasıda 1 trof ve ab bekliyorum arkasıda pastırma yazı aralığa kadar .
    Baktığım yerler böyle gözüküyor tuttuğum istatistiğe göre.
    Aralık tahmini kasımda gelir.

3 saatlik vurkaç süper hücreli kütle mi

Yoksa 1 haftalık nonstop sarı kütleyle yağan yağmur mu desen ikinciyi seçerim

Afet olacaksa bile yavaş yavaş belli eder tedbir alabilirsin , bi yerleri tahliye edebilirsin

Ama 2-3 saatlik sert bir sistemde hortum , fırtına , sel , su basması , dolu , yıldırım vs her an her şey olabiliyor, tedbir şansın pek yok

Vurkaç hücre ihtimali olsa da Ben uzun süreli etkin yağışlı sistemleri tercih ediyorum ve bu sezon mümkün görüyorum

• 3 saatlik vurkaç süper hücreli kütle mi

Afet olacaksa bile yavaş yavaş belli eder tedbir alabilirsin , bi yerleri tahliye edebilirsin

Ama 2-3 saatlik sert bir sistemde hortum , fırtına , sel , su basması , dolu , yıldırım vs her an her şey olabiliyor, tedbir şansın pek yok

Vurkaç hücre ihtimali olsa da Ben uzun süreli etkin yağışlı sistemleri tercih ediyorum ve bu sezon mümkün görüyorum

bende derin bir ab bekliyorum akdeniz canavarı sonbaharda. 2-3 adet

• Total :

eylül (marmara bölgesi):

1 sis sistemi

1 soğuk cephe

1 ull

ekim (marmara bölgesi):

1 derin akdeniz absi (medicane dönüşebilir)

1 anadolu absi

1sıcak cephe

kasım (marmara bölgesi):

1 trof

1 ab (2. gelebilir pastırma yazı bozulursa .

sonr 2 hafta pastırma yazı 2 dalgalı

• bende derin bir ab bekliyorum akdeniz canavarı sonbaharda. 2-3 adet

Derin bir AB olur elbette ama uzun soluklu bir sistemler süreci için peş peşe pörtleyen AB’ler süreci daha mantıklı bir tanımlama olabilir ve coğrafyamız için bu mümkün

Dönüp dolaşıp bir kez daha vuran Gezici AB de kast edilmiş olabilir ama o çok daha zor bir ihtimal

Ama bölgemizde oluşacak Jeopotansiyel düşüş konvektif şartların uygun olmasıyla peşpeşe pörtleyecek AB’lere yaşam olanağı verir ve günlerce yağış görmemiz böylece söz konusu olabilir, bunda rahatsız edici güneyli atakların gelmemesi ve adeta bir blokaj gibi ( şu yaşadığımız sıcak ataklarda olduğu gibi ) yağışlı periyodun istesek de gidememesi gibi bir süreç tetikleyebilir , bunda IOD katkısı bile katalizör göreviyle dolaylı etki gösterebilir , tabi bir aşırılığı tarif ediyorum ve atmosfer için imkansız değil bu işler ( hele ki her şeyin iyice çorba olduğu bir dönemde )

• Derin bir AB olur elbette ama uzun soluklu bir sistemler süreci için peş peşe pörtleyen AB’ler süreci daha mantıklı bir tanımlama olabilir ve coğrafyamız için bu mümkün

Dönüp dolaşıp bir kez daha vuran Gezici AB de kast edilmiş olabilir ama o çok daha zor bir ihtimal

Ama bölgemizde oluşacak Jeopotansiyel düşüş konvektif şartların uygun olmasıyla peşpeşe pörtleyecek AB’lere yaşam olanağı verir ve günlerce yağış görmemiz böylece söz konusu olabilir, bunda rahatsız edici güneyli atakların gelmemesi ve adeta bir blokaj gibi ( şu yaşadığımız sıcak ataklarda olduğu gibi ) yağışlı periyodun istesek de gidememesi gibi bir süreç tetikleyebilir , bunda IOD katkısı bile katalizör göreviyle dolaylı etki gösterebilir , tabi bir aşırılığı tarif ediyorum ve atmosfer için imkansız değil bu işler ( hele ki her şeyin iyice çorba olduğu bir dönemde )

bu sene bilip bilmediğimiz herşey çorba oldu atlantik akıntıları , süper el nino , dünya rekoru sıcaklar, kutupların aşırı erimesi .
    Bize soğuklar nereden gelicek 5-10 yıla çok korkutuyor beni. Yağış artar ama hava da ılıyacak gibi.
    blokaj gözüküyor gibi bakalım sonbahara doğrıu netleşir bu aşırılardan sonra.
    beni akdeniz korkutuyor aşırı ısındı bu sene

• 3 saatlik vurkaç süper hücreli kütle mi

Ben bu sene her iki ihtimalin de gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Birinci ihtimal olan 3 saatlik süper hücrenin Ağustos sonu ya da Eylül ilk haftası gibi İstanbul'da.

İkinci ihtimal olan nostop sarı kütleninde Eylül Ekim gibi gelebilme potansiyeliniMedicane mini tropikal kadırga'da olacağını düşünüyorum.

Çünkü eşi benzeri görülmemiş bir yaz ayını geçiriyoruz hocam.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bu gerçekleşebilir bir öngörü.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk