Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam peki ben çılgın birşey sorayım. Hani burada hepimiz kar delisiyiz ya, yağışın ve soğuğun sorun olmayacağı bir şekilde Türkiye'yi dünyanın neresine taşımak isterdiniz?

• Cold.EFso hocam peki ben çılgın birşey sorayım. Hani burada hepimiz kar delisiyiz ya, yağışın ve soğuğun sorun olmayacağı bir şekilde Türkiye'yi dünyanın neresine taşımak isterdiniz?

Güsel soru teşekkürler

Ben coğrafyamdan çok memnunum

Ülkemi taşımam genişletirdim :))

Bizim olan Kafkaslar’ı ve Balkanları geri alsak yeter

Romanya kar olarak bizi tatmin eder zaten

Rusya’ya taşınıp ne yapacağız

Soğuğu bile gıcık, vallahi bıktırır o bozkır soğuğu

Ben 4 mevsimi seven insanım

Yazın ekstrem sıcak olsun isterim

Baktım kar yok dağa tırmanırım

O açıdan ülkeyi taşımak imkanım da olsa taşımazdım herhalde

Ama İtalyanın kuzeyi Alpler’e yakın şehirler arada imrendiğim özel iklim alanı

• Olabilecek en ekstrem ( sıcak yada soğuk ) senaryoyu yazınız lütfen

Sizce Allah’a ve Atmosfere zor mudur ?

Tüm extreme sistemler,extrem senaryolar bir yana mart 1987 sistemi bir yana…Benim için Türkiye meteoroloji tarihinin en extreme olayıdır.4 martta muazzam bir blokajla başlıyor 1 hafta aralıksız devam ediyor.Sonra Sibirya desteği geliyor.Sonra kutup,kırım derken ülke sistemi halinde devam ediyor.Tam tamına 2 hafta sürüyor.Bu işe meraklı herkesin bilmesi gerekli:)

• Metrelik kar açısından japonyanın kuzeyi fena değil hocam. Okyanus üzerinden bol yağış alırken, kamçatkadan da iyi soğuk alıyorlar.

• Tüm extreme sistemler,extrem senaryolar bir yana mart 1987 sistemi bir yana…Benim için Türkiye meteoroloji tarihinin en extreme olayıdır.4 martta muazzam bir blokajla başlıyor 1 hafta aralıksız devam ediyor.Sonra Sibirya desteği geliyor.Sonra kutup,kırım derken ülke sistemi halinde devam ediyor.Tam tamına 2 hafta sürüyor.Bu işe meraklı herkesin bilmesi gerekli:)

Abi benim anlamadığım koskoca devletin kurumu bu sistemi nasıl görememiş

• Metrelik kar açısından japonyanın kuzeyi fena değil hocam. Okyanus üzerinden bol yağış alırken, kamçatkadan da iyi soğuk alıyorlar.

Herhalde aklımdan bile geçirmezdim

Karın çok kolay yağdığı yeri sevmem ben

Kolay elde edilen ucuzdur

Rusya’da kar yağarken dikkatini bile çekmiyor bir iki haftada alışınca

Zaten sokakta durma şansın yok

Yürüyüş yapsan 15 dakikada bir bir kafe restorana girmen gerekir ısınmak için

-15-20 derece normal hava olayı orda

Neffis kar yağışı ise nadir oluyor

Hep kurak, az az yağar her yer buz ve bıktırır bu durum

Ben doğu karadenizli olarak kafkas dağlarının yüksekliğinin düşmesini isterdim bizim sağ koridoru kapatıyor X(

• Sizin finduklar olmazdı o zaman 😂

zaten o yüzden keşke o dağlar hiç olmasaydı demiyorum ama biraz daha alçak olsaydı da o taraftan da sistem alabilseydik. Tabi belki yanılıyorumdur öyle durumda da belki fındık olmazdı. Kafkas sistemleri çok nadiren oluyor son örneği 2017

• Görüldüğü gibi hem konum hem karakteri semi termik YB Sibirya alanı geniş alanlı ve Vorteksin çoğu uzak tarafta

Demek ki gelmek isteyince öyle bir geliyor ki

Kimse HANİ soğuklar nasıl gelecek ki diyemez

Arktik Yükseği bile oluşmamış 😆

Azor ve Sibirya desteği elele kutup akmış üstümüze

Gelmek istedi mi taaa Fizandan gelir ( burda Kamçatka oluyor en uzak nokta )

• Ne zaman modellerde görürüz hocam vade yaklaştı ama modellerin hepsi ayrı kafada

• Yılbaşına kadar uzanan bir senaryo olmuş, meteociel düzelmişmi diye bakarken denk geldim kurcalarken bu çıktı arada :) Bu tarz senaryoları daha sık görür olduk. hiçbirşey olmasa bile birşeyler olacak gibi sanki :D

• İlginç bir radar var. Türkiye'nin kara sınırları üzerinde dolanan saran bir radar.

Buga girmiş hocam ama güzel bir görüntü oluşmuş gerçekten ^^

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Şuanda şaşırarak söylüyorum bağcılarda ince bir kar yağışı var

Hayırlı olsun, tebrik ederim

DP epey düştü sıfıra doğru , mümkündür

Keşke başka şahitler de olsaydı

Ama kütle yoğunlaştığı an mümkün

Allah dilerse tek bir noktaya da yağar

Sadece bunu akıl ve şuur sahipleri idrak edebilir

Konumumda da sıfıra yaklaştı ama kütle yakalayamadık maalesef

Umarım göz yanılması değildir

Konumumda 4 dereceye indi sıcaklık

3’e inemedi ama İHTİMAL demiştik zaten

ECM de iyi geldi hamdolsun

Beklentime uygun gidiyor süreç

Dün belirtmiştim , riskler de var ama iyi belirtiler de az değil

Şimdi bu gece ve yarın gece ayaz ve don İHTİMALİ gerçekleşsin diye dua edeceğim

Uzun vadede Vorteksin yarılmasını umuyor ve temenni ediyorum

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „Çılgın Meteorolojik Fikirler , Ekstrem Düşünceler“ zu „Uzun Vade için Fikir Jimnastiği ,Olasılıklar , Atmosferi anlama gayretleri“ geändert.
  • Cold.EFso başkan Stratosfere baktın mı :) Sanırsam önce güçlenmeli diye söylemlerin yavaştan oluyor. Geçen yıl darbe üstüne darbe yiyen SPV'ye bu yıl da aynı tarifeden uygulanabilir. Bakalım neler olacak.

• Cold.EFso başkan Stratosfere baktın mı :) Sanırsam önce güçlenmeli diye söylemlerin yavaştan oluyor. Geçen yıl darbe üstüne darbe yiyen SPV'ye bu yıl da aynı tarifeden uygulanabilir. Bakalım neler olacak.

Bakmaz olur muyum Genç Prof kardeşim

Maalesef bakmadan duramıyorum

Çok çok acayip bir süreç yaşıyoruz

Son 4-5 mesajım duruyor , ECM’nin yaptığı da ortada

Evet Bir çok ezberi bozuyor hem TPV hem SPV

Bu gidiş nereye çok merak ediyorum ( uzun süreli)

Sıfır sistem de alsak atmosfere atar yapmayacağım İçin kendi adıma potansiyeli düşündükçe keyifle takip ediyorum, sayfamızdan “musibet” eksik olursa daha önemli işler başarabiliriz :hfyeni (29): :/8103*