Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ahmet Ercan hoca da yıkıcılık açısından demiştir diye düşünüyorum. Ülkede zaten nadiren de olsa sallanmayan şehir, yer yok en güvenli olarak görülen Karaman, Nevşehir, Niğde bile 6 Şubat depremlerini sağlam hissetmiş, Akdeniz'de olan +5'likleri hissediyorlar ve kendi karasalları da nadiren +4'lük deprem üretiyor bunları da hissediyorlar. Karadeniz sahil şeridi de KAF'ta meydana gelen +4'lükleri hisseder, DAF'ta meydana gelebilecek büyük hareketlerde sallanır, bazen Karadeniz kendi içerisinde 3-4'lük üretirse onları hisseder ama yıkıcı deprem riski az. KAF'taki büyük hareketlerden etkilenir desek daha KAF'ın oralardaki segmentleri jeoloji bakımından yeni kırıldığı için en azından şu anki neslin o bölgede büyük depremle karşılaşma olasılığı çok daha az gibi. Bir de ipin ucunda olan Marmara ve her sene garanti 5 büyüklüğünde, birkaç senede bir de 6-7 büyüklüğünde deprem gören Ege, Doğu Anadolu gibi bölgeleri düşünürsek Karadeniz hakikaten güvenli duruyor.

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Trabzon Giresun illeri için şunu söyleyebilirim. Bizim ailenin anlattığına göre 1992 Erzincan depreminde etraflarında çok az sayıda hasar gören bina olmuş. Bunun sebebi ise anlattıkları yerlerin genel olarak kayalık zemine sahip olması diye düşünüyorum. İnternette hatırladığım kadarıyla aynı depremde Akçaabat gibi depremin merkezine daha uzak yerlerde yıkılan binalar olmuş. Bildiğim kadarıyla bu yıkım olduğu bildirilen yerler kötü zemine sahip olan yerler. Bunlara dayanarak faya uzaklığıktan çok zemine dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Trabzon'da kayalık bir zemin ile İstanbul'un kuzeyinde kayalık bir zemin arasında fark olmadığını düşünüyorum.

• Trabzon Giresun illeri için şunu söyleyebilirim. Bizim ailenin anlattığına göre 1992 Erzincan depreminde etraflarında çok az sayıda hasar gören bina olmuş. Bunun sebebi ise anlattıkları yerlerin genel olarak kayalık zemine sahip olması diye düşünüyorum. İnternette hatırladığım kadarıyla aynı depremde Akçaabat gibi depremin merkezine daha uzak yerlerde yıkılan binalar olmuş. Bildiğim kadarıyla bu yıkım olduğu bildirilen yerler kötü zemine sahip olan yerler. Bunlara dayanarak faya uzaklığıktan çok zemine dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Trabzon'da kayalık bir zemin ile İstanbul'un kuzeyinde kayalık bir zemin arasında fark olmadığını düşünüyorum.

Buna bende katiliyorum. Keza Karadeniz kaf'a oldukca yakin ve siddetli bir depremi oldukca siddetli hisetme ihtimalleri epey yuksek. Ancak zemin saglamsa ve evde yönetmeliklere uygun yapılmışsa Karadeniz'e olsa marmarada olsa sorun değil eğer fay'ın üzerinde oturmuyorsan

• 1 gün ara veren deprem fırtınası Çanakkale'de tekrardan başladı.

• Yine başladı mesai.

Code
                                                           Büyüklük
    Tarih      Saat      Enlem(N)  Boylam(E) Derinlik(km)  MD   ML   Mw    Yer                                             Çözüm Niteliği
    ---------- --------  --------  -------   ----------    ------------    --------------                                  --------------
    2024.02.17 00:29:41  40.2830   27.0290       10.8      -.-  2.1  -.-   HISARLI-BIGA (CANAKKALE)                          İlksel
    2024.02.17 00:21:34  40.2873   27.0335       12.2      -.-  1.8  -.-   HISARLI-BIGA (CANAKKALE)                          İlksel
    2024.02.17 00:17:20  40.2767   27.0300        9.7      -.-  2.5  -.-   KOZCESME-BIGA (CANAKKALE)                         İlksel
  • Çanakkale sizce de çok anormal değil mi bu aktivite?

Bilemeyiz kardeşim daha önce de birçok bölgede bu tür aktivite artışları oldu sonra hiçbir şey olmadan sönümlendi. Yani her böyle hareketlenmeden sonra büyük deprem mi olacak diye korkmaya gerek yok, hayat zaten böyle yaşanmaz. Büyük deprem beklenen yerler zaten belli, süreleri de aşağı yukarı belli. Sen elinden geldiğince tedbirini alıp gerisini Allah'a bırakacaksın başka bir şey elden gelmez. Yoksa en başta İstanbul olarak milyonlarca insan diken üstünde zaten yaşıyoruz.

• Burası da benim deprem kuşağı olarak hem yakından hem de endişe ile takip ettiğim aktivite sıklığının çok arttığı bir yer.

Code
    2024.02.17 21:47:46  36.3527   29.1107       20.4      -.-  3.6  3.5   DODURGA-FETHIYE (MUGLA)           

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.