Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bazen 2 büyüklüğünde depremler bile haber niteliğinde olabiliyor geçen hafta Foçadaki 4.1 lık depremden once gün içinde bir tane 2.4 luk deprem olmuş mesela, bence paylaşılmasında sakınca yok..

• Saros segmenti elbette takip etmeye değer bir yer mikro deprem kümelenmelerini gösteren haritasıyla paylaşılırsa daha anlam kazanır diye düşünüyorum.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Söylenilenler anlaşılmadı herhalde, eksikler üzerine değil gelen afet üzerine konuşuyoruz. Burada zaten eksikler üzerine defalarca yazıldı çizildi. Gelen depremde en üst sınırından geldi. Geçin bunları demekle olmuyor sen 0.6 g beklediğin yerde deprem 1g yapıyorsa burada ekstra bir durum vardır. Hatta bazı yerlerde 1.7 g var..

Bunlar çalınan demirin yapılan koordinasyonsuzlukların, depreme hazırsızlıkların, kanunsuz çarpık yapılaşmanın üstünü örtmek için söylenen şeyler değil, olayın bilimsel yönüyle yapılan açıklamadır benim ki tekrar belirtmiş olayım..

O konuda sıkıntı yok hocam,biz sadece üstünün ortulmesene karşıyız.Nihayetinde hepimizin amacı aynı:depremde kayıpları minimuma indirmek.

• 1 civarı olan yüzey gerilmeleri çöküntüler vs tamam ama 2 üzeri aktivitelerin paylaşılmasında bencede sıkıntı yok fikir alışverişi yapıyoruz öğreniyoruz her attığımıza öncü olarak bakmamalıyız zaten sadece takip etmeliyiz

• Offizieller Beitrag

O konuda sıkıntı yok hocam,biz sadece üstünün ortulmesene karşıyız.Nihayetinde hepimizin amacı aynı:depremde kayıpları minimuma indirmek.

tabiki hocam farklı değiliz hatta neredeyse tamamıyle sizinle aynı düşünüyorum sadece açıklama yapma gereği duydum yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına.. Deprem ülkemiz için siyaset üstü bir olgu ve bunu herkesin, idarecisinden vatandaşına anlaması gerekiyor.

• Offizieller Beitrag

• Saros segmenti elbette takip etmeye değer bir yer mikro deprem kümelenmelerini gösteren haritasıyla paylaşılırsa daha anlam kazanır diye düşünüyorum.

06.03.2020-06.03.2023 tarihleri arasında (3 yıllık süre içerinde) büyüklükleri 1.7 ile 2.9 arası değişen 81 adet deprem mevcut hocam.

• Code
    2023.03.06 14:02:56  36.3178   35.9185        7.3      -.-  4.0  4.2   AVCILARSUYU-ARSUZ (HATAY)           
    Code
    2023.03.06 13:54:15  38.3292   27.1827        7.3      -.-  2.4  -.-   GAZIEMIR (IZMIR)                                  İlksel
    Code
    2023.03.06 13:47:27  39.0348   27.8450        5.0      -.-  2.8  -.-   MUSALAR-AKHISAR (MANISA)                          İlksel

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Code
    2023.03.06 14:02:56  36.3178   35.9185        7.3      -.-  4.0  4.2   AVCILARSUYU-ARSUZ (HATAY)           
    Code
    2023.03.06 13:54:15  38.3292   27.1827        7.3      -.-  2.4  -.-   GAZIEMIR (IZMIR)                                  İlksel
    Code
    2023.03.06 13:47:27  39.0348   27.8450        5.0      -.-  2.8  -.-   MUSALAR-AKHISAR (MANISA)                          İlksel

Abi Yana Kaldırırken Avcılar Yazısını Gördüm Yüreğim Ağzıma Geldi

La Galibe İllallah

• Bu adamlar Marmara'yı ne kadar hazırladı peki depreme?7.2-7.3'luk deprem bile bu bölgede Hatay'ı mumla aratır.Gecelim bu işleri,yok çok büyüktü falan.Basbaya ne bir düzgün hazırlık var,ne de doğru düzgün kentsel dönüşüm var.Binalarin çoğunu yenilemelerini beklemek tabi ki haksızlık olur.Ulkemizin yapı stoğunun çoğunluğu hala kötü çünkü.Kendik bölgem için konuşursam ilk kentsel dönüşüm burada başladı Türkiye'de.10 yılda hedeflenenin yüzde 10'u bile gerçekleşmedi.

Ben Türkiye’deki hiç bir depremde böyle 8-10 metrelik atımlar/kaymalar görmedim, belki de basına yansımadı, o konuyla ilgili yorum yapmıştım.

• Bu görselde Marmara Denizi içerisinde bulunan faylarda 3 yıllık süre içerisinde meydana gelen büyüklükleri 1.7 ile 4.3 arasında değişen 736 adet deprem.

Büyükçekmece tarafında hep az deprem ve depremcik oluyor sağı ve solunda küçük depremcikler var orda ya olmuyor yada çok az oluyor

La Galibe İllallah

• Büyükçekmece tarafında hep az deprem ve depremcik oluyor sağı ve solunda küçük depremcikler var orda ya olmuyor yada çok az oluyor

Diri fay üzerinde ve çevresinde mikro depremlerin olması kadar doğal bir durum yok hocam.

Burada dikkatimi çeken nokta kumburgaz segmentinin adalar segmentinden daha aktif olduğu.

• İTÜ akademisyenleri tarafından hazırlanmış olan Gaziantep ve Kahramanmaraş depremlerine ait rapora aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

136 sayfa pdf formatında.

https://haberler.itu.edu.tr/do…oru.pdf?sfvrsn=77afe59e_4

Bu raporda da bakanlığın verdiği sayıları söylemişler.

"

16 Şubat 2023 tarihi itibariyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca depremden etkilenen böl-

gelerde yürütülen hasar tespit çalışmaları kapsamında 481 bin 865 binada ön hasar tespitlerinin tamamlan-

dığı bildirilmiştir. Bunlardan 61.722 adedi halihazırda toptan göçmüş; ağır hasarlı ya da stabilite sorunu olan

ve acilen kontrollü yıkımı gerektiren binalardır. "

Hep bu şekilde raporlanıyor. sadece yıkılmış binaları veren müstakil bir istatistik var mı?

BORN IN WINTER