Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Teşekkür ederim , konum seçmek istediğimde kırmızı diskin dışında seç dedi ama konumum kırmızı diskin içinde :)

• Evet

Sebebini bilemiyorum. Tüm her şeyi açtınız eğer halen uyarı gelmiyorsa sistemsel bir hata olabilir.

App Store/Andorid nereden indirdiyseniz yorumlar kısmından bunu içerik üreticisine belirtin hocam.

Ben ve bir kaç arkadaşımda sıkıntı yok, çalışıyor.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Teşekkür ederim , konum seçmek istediğimde kırmızı diskin dışında seç dedi ama konumum kırmızı diskin içinde :)

Kırmızı diskin içinde olan uyarılar size gelmez. Depremin merkez üstünde olduğunuz için. O çember içinde ki uyarıların gelmemesinin sebebi, anlık olarak sizin de hissetmenizdir.

Onun dışında bir nokta seçin kaç sn içinde size geleceğini gösterir.

• Sebebini bilemiyorum. Tüm her şeyi açtınız eğer halen uyarı gelmiyorsa sistemsel bir hata olabilir.

App Store/Andorid nereden indirdiyseniz yorumlar kısmından bunu içerik üreticisine belirtin hocam.

Biraz daha kurcalayayım bakalım

• PergamoN Hocam Batı için bi analiziniz varmı veyahut söylemek istediğiniz bi kaç birşey.?

Göze batan bi hareketlilik yok tabi bu deprem olmayacağı anlamına gelmiyor 1990 sonrası Güney marmara'dan itibaren (Güney marmara dahil) batı karasalında 5-5.9 arasında 40 6-6.9 arasında 2 deprem meydana geldi 5'liklerin bir kaçı artçı deprem kategorisinde ortalamaya vurduğumuz zaman (birşey ifade etmiyor fikir vermesi açısından) 33 yılda +5M =42 deprem yılda 0.7 adet yapar.

Çan,Biga,Gönen,Balya,Manyas çevresinde depremler devam edebilir.

Van/İran sınırında sismik boşluk konumunda olan noktalar var bu kesimdeki fayların tamamı birbirini kesiyor 2020 Başkale KD'sundaki 5.9/6.0Mw depremlerinden sonra bir çoğu tetiklendi ve birkaç 5.8-6.1'de dahil deprem üretti bu kesimde risk hala çok yüksekdir.

pd8yn45.png

• Ben dediklerinizi yaptım ama sesli uyarı vermiyor. Sadece ekrana çıkan sessiz bir uyarı var.

Simülatörde sesli uyarı yok hocam. Test uyarısında var ama. Test uyarısından da sesli uyarı almak için ayarlar - gerçek zamanlı uyarı sekmesinden alarmı açın , sesli bildirimi açın ve alarm sesini seçin. Ses seviyesini de belirleyin.

• Belki şuan ufak bir uyarı sistemini ayarlamak için burada konuşuyoruz ama kim bilir?

8/10sn önceden alacağınız uyarı belki de hayatınızı kurtarır.

Bina yıkılmadan evden çıkabilirsiniz(düşük ihtimal), veya gece deprem olmadan önce uyanabilirsiniz, en azından güvenli bir yerde hayat üçgeni kurarsınız.

Bunlar gerçekten önemli şeyler.

• Sebebini bilemiyorum. Tüm her şeyi açtınız eğer halen uyarı gelmiyorsa sistemsel bir hata olabilir.

Tamam ben meseleyi şimdi anladım:) Şu anda bildirmemesi normal. Bildirmeyi test edebilmem için telefonlar tarafından algılanabilen bir deprem olması gerekiyor. Haliyle küçük depremleri gerçek zamanlı uyarı olarak bildirmiyor.

• Simülatörde sesli uyarı yok hocam. Test uyarısında var ama. Test uyarısından da sesli uyarı almak için ayarlar - gerçek zamanlı uyarı sekmesinden alarmı açın , sesli bildirimi açın ve alarm sesini seçin. Ses seviyesini de belirleyin.

Şimdi gördüm yazdığınızı. Ben küçük depremi de gerçek zamanlı bildiri olarak sesli uyaracak sanmıştım. Önceki mesajımda yazdım. Teşekkürler.

• Foça deprem çözümünü veren iki kurum var şuan Atina ile OCA (Fransızlar) Atina'nın çözümü KB-GD yönlü kuzeye eğilimli normal faylanma, episantr karada görünüyor Topografya'da benzer yönde belirgin bir çizgisellik mevcut tahmini 3.5-6km arasında bir uzunluğu var.

OCA'nın çözümü KD-GB yönlü yada KB-GD yönlü doğrultu atımlı faylanma (bunun yorumu fay bilinmiyorsa artçı dağılımları görmeden yapılamıyor) Kandilli ve Afad çözümü paylaşmadı episantrlar denizde.

Atina şiddet dağılımı.