Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben de o yüzden bir an önce taşınmak istiyorum, Yakuplu’da oturuyorum.

Peki nelere dikkat etmek lazım?

Yüksek katlı olmaması, kolonların sağlam olması, kayalık zeminin olması vs

Verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

Adnan kahveci üst kısımları, barış mah., adakent, bizim kent haricinde bütün mahallelerden uzak durun.

Bina yapım yılı olarak en fazla 10 yaşı seçin.

Maddiyat önemli burada. Ben illa taşınacak olsam bahçe kent e taşınırım. Emlak konut evleri var. Kiralar beylikdüzü ile aynı. Bahçeşehirden , mercedes fabrikasının oradan hadımköy yoluna bağlanan ana yol üstünde. Bölge gelişiyor.

Beylikdüzü yaşanacak yer olmaktan ,her anlamda çıktı.

Yakuplu'nun metrobus durağına yakin olan blokları iyi durumda ama kiralık daire olduğunu sanmıyorum olsa bile 12-15 binden aşağı değildir. İş durumunuz da önemli, planlamanızı iyice araştırıp tamamlayın kardeşim.

• O saydığım mahallenin altı yumuşak toprak.

Her yapılan inşaatta zeminden su çıkıyor hatta çoğu apartmanın içinde kanalizasyona bağlı kuyular mevcut.

Kendi gözlerimle kaç inşaat yapım aşamasında suyu kesemediklerini gördüm.

Oturduğum binanın toprak sahibinin su depolu traktörü var, şehrin içinde traktörün ne işi var diye sormuştum, binayı yaparken çıkan suyu sattı demişlerdi, o kadar su çıkar mı hakikaten?

Bir de burası her yaz kanalizasyon kokar, kolu bütün mahalleye yayılır.

• Oturduğum binanın toprak sahibinin su depolu traktörü var, şehrin içinde traktörün ne işi var diye sormuştum, binayı yaparken çıkan suyu sattı demişlerdi, o kadar su çıkar mı hakikaten?

Bir de burası her yaz kanalizasyon kokar, kolu bütün mahalleye yayılır.

Benim demek istediğim hocam bu zaten.

Çocukluğum ve hayatım avcılar ve beylikdüzü bölgesinde geçti o bölgeyi karış karış çok iyi bilirim.

Allah yardımcınız olsun.

• 1999-2004 arası bakır ve prinçöiler sanayi sitesinde çalıştım.

o zaman tabiki bu kadar yoğun bina yoktu.

99 depremi sonrası bir çok binanın sağa,sola , öne doğru kaydığını canlı gördüm. Yıkılan olmadı ama binalar ,2-3 metre hareket ettiler.

• 1999-2004 arası bakır ve prinçöiler sanayi sitesinde çalıştım.

o zaman tabiki bu kadar yoğun bina yoktu.

99 depremi sonrası bir çok binanın sağa,sola , öne doğru kaydığını canlı gördüm. Yıkılan olmadı ama binalar ,2-3 metre hareket ettiler.

O binalarda oturan da bir şeyden haberi olmayan kiracılardır :(

• O binalarda oturan da bir şeyden haberi olmayan kiracılardır :(

Hocamın bahsettiği bölge liman yolu üzerindeki evler.

Yapılan apartmanlar öne arkaya yatmaya başladı.

O binalar o zamanki mevcut belediye tarafından yıkıldı peki sonra ne oldu yerine yenileri yapıldı hemde daha fazla sayıda ayrıca o bölgeye büyük bir camii yapıldı.

• PergamoN hocam bu video için ne düşünüyorsunuz baştan aşağı yanlış bence

Kimdir necidir bilmiyorum,video baştan aşağı fiyasko kayaç gerginliğinin ölçülmesi gibi birşey söz konusu değil zamanında depremleri tahmin etmek için hazırlanan bir projeydi öylece kaldı ,böyle kişiler bilimsel temel süsü vererek tahmin yapıyor grafikler paylaşıyorlar , elektrik ölçümleri falan yapıyorlar , bu tür verilerden depremleri tahmin etmek imkansız.

Bir kere kullandığı haritadaki fay gösterimleride yanlış o segmentlerin hepsinde belirgin sıçrama var. Batimetri haritalarındaki topografyada bile çok belirgin 2019 yılındaki 5.8'lik depremin meydana geldiği ters bileşenli Silivri sırtındaki fayda gözükmüyor.

1963 Çınarcık depremini orta çukurluğa koydu videoyu direk kapadım zaten, kafasından senaryo yazmış arkadaş 6.4'lük birkaç depremle yumuşayıp sonradan 7.4 yapabilirmiş... tarihsel depremlerin hiç birinde böyle bir döngü yok.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Hocamın bahsettiği bölge liman yolu üzerindeki evler.

O binalar o zamanki mevcut belediye tarafından yıkıldı peki sonra ne oldu yerine yenileri yapıldı hemde daha fazla sayıda ayrıca o bölgeye büyük bir camii yapıldı.

Değil 1 kere,üst üste 100 deprem yaşasak akillanmayız.

• Hocamın bahsettiği bölge liman yolu üzerindeki evler.

15 yıl boyunca Kartal'dan, Ambarlı limanına iş için gidip geldim. yapılaşma sadece yakuplu hattında sınırlı kalmadı, Esenyurt tem gişelerinden E-5 haramidere kavşağına kadar 20-30 katlı binalar mantar gibi çoğaldı. Az ilerisinde Avcılar'a verilmeyen emsaller, Esenyurt'ta peynir ekmek gibi dağıtıldı.Esenyurt'taki yuksek katlı binalar da risk altinda. Ne desek boş, hala da insaatlar bölgede hiz kesmeden devam ediyor. Kimse boşuna Devleti tek suçlu ilan etmesin, herkes ekmeğinde. Bu arada zenginler de Tripleks villalarından vazgeçmiyor. Yuksek katlı binalarda multi milyarderleri göremezsiniz. Çoğu yabancilarin elinde artik Esenyurt bölgesinde.

• Elazığ'da yarım saat de, 4.7,4.6,4.5 3 deprem oldu, yeni bir deprem fırtınasımı acaba?

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• Çok enteresan 1.5 dakika arayla 4.6 büyüklüğünde 2 deprem oluyor,yarım saat sonra 4.5 bir buçuk saat sonra da 4.3 oluyor.

Malatya'da 4 büyüklüğünde ki depremler artçılara dayanıyor da Elazığ'ı bilemedim. Bir tane daha oldu.

Code
    2023.02.20 06:45:36  38.6622   40.0190        5.0      -.-  4.4  4.5   KARACABAG-PALU (ELAZIG) 

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

2 Mal editiert, zuletzt von berkay_tuku ()