Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu saatten sonra kar mar yağmaz daha sistemler hep öteleniyor artık bize sistem vermesin verince kaç senedir Kazakistana kaçırıyoruz İtalya'ya versin sistemi ordan çekelim bıktım ya

• Aslında 13 ocak sistemi tam tepede muazzam soğuk ufak dokunuşlar olsaydı şimdi çok farklı şeyler konuşacaktık,şimdi o ufak dokunuş büyük etkilere yol açıyor olumlu ya da olumsuz olarak,mesela parazit AB olmasaydı yüksek ufaktan yükselseydi vs sahiller 1 metreyi görürdü öyle bir potansiyeli kaçırdık hep beraber,şimdi bu ufak dokunuşlar küresel ısınma olduğu için mi tam tepemizde süper morluklar var onu ne yapalım ,tamamdır ısındık ama bununla ilgisi var mı bilemiyorum,belki yıllar yüzyıllar önce de böyle süreçlerden periyotlardan geçmişizdir

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ-7,2
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ-4,8
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ-3,9
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ-3,7
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY-3,0
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE-2,8
    Ordu, Korgan, KORGAN-2,4
    Ordu, Aybastı, AYBASTI-1,7
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM-0,8
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK-0,2
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ-0,1
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ0,1
    Ordu, Kumru, KUMRU0,2
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY0,2
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA0,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ0,4
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI1,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ2,1
    Ordu, Altınordu, ORDU2,3
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR3,0
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ3,3
    Ordu, Fatsa, FATSA4,6
    Ordu, Ünye, ÜNYE5,2
    Ordu, Gülyalı, ORDU ŞAMANDIRA5,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ5,7
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER6,0
  • Artık senenin başında kışı bitirenler haklı çıkmaya başladı

Senenin başında kışı bitirenler ve bu kış kötü geçecek diyenler eğer sahilde iseniz hep haklı çıkar. Misal bu forumda sürekli olumsuz konuşan bir üyemiz vardır, ya gelmez der, ya da gelirse iş yapmaz der ve hep haklı çıkar. Çünkü sahiller nadiren kaliteli kar alır. Çünkü sahillerin normali budur. Çünkü sahiller böyle bir iklime sahip olduğu için yoğun yerleşke vardır.

Henüz sahillerin etkili sistem alması adına en az 45 gün olduğunu bir tarafa koyarak şu soruyu sormak istiyorum tüm bölgedaşlarıma, lütfen bir üstteki paylaştığım resme bakınız, şu an ilçe ile ulaşım kapalı, kar kalınlığı 30 cm, çok yoğun olarakta devam ediyor, beni kim ikna edecek kışın bittiğine, ya da kötü geçtiğine :/

• yazmayacağım diyorum yazmak zorunda kalıyorum ben bu kış bitti söyleminde anlatılmak istenenin ne olduğunu anlayamıyorum kıştan kastınız ne. Kıştan kastınız sahillere artık kar yağmaz ise eyvallah ama soğuk ve yağışta olmaz ise kış bitmez bitmemiştir. Sahiller olarak tüm kış boyunca alabileceğimiz kar yağışlı sistem en iyi ihtimaliyle bile normal geçen kışlarda bile bir yada iki keredir. Şimdi diyelim ki şubatın yedisinde kar yağdı dahada yağmadı bu kış artık iyi bir kısmı olacaktır. Kıştan kastınız soğuk ve yağış olsun kıyılar adına karlı sistem görmek belki 30 tane parametrenin bir araya gelmesiyle oluşabilen zor bir olay. Bana göre geçen kışa göre oldukça güzel bir kış geçiriyoruz. Soğuk var yağış var geçen sene yaylalarda bile kar yoktu eee bu sene oda var. Allah bizleri kuraklıkla imtihan etmesin bol yağışlı soğuklu güzel kışlar nasip etsin

• Evet geçen günlerde bu noktadaki AB alanını gösterip hokus pokus oldu diye gülmüştük.Kimse de abi niye oralarda geziyorsun, ne işimiz var oralar ile demedi:)))Sahiller adına kışı bitiren arkadaşlar belkide haklılar.Belkide bitti.Tayfun kardeşimin de dediği gibi 10 kez söylesen en az 8 inde haklı çıkarsın.Neyse siz yine de bu işaretlediğim alanı iyi takip edin.Anahtar orda.Anahtarın sahibinden de şüphemiz yok.Ne diyoruz,Ya kısmet:)

• küresel ısınma diye bir etki yoktur küresel döngü vardır çok eskilerde bile sahillere kar yağmadığı zamanlarda olmuş kötü geçen kışlarda olmuş benim anlatmak istediğim tamamen denizlerle alakalı birşey önceki yaşadığımız büyük sistemlerde deniz suyu sıcaklığı değişimleri bunda etkili olmuş oyüzden küresel ısınmaya felan fazla takılmayın uygun basınç yerleşimleri olduğunda bırak sahili irana bile kar yağıyor.şuan 6 km yukarıda yoğun kar yağışı var sahilden bile görülebiliyor yani sahilde küresel ısınma var 6 km yukarda yok öylemi aslında çok şey var söylenecekte neyse insanlar küreselcilerin yalanlarına inanmaya devam ede dusun biz bildiğimiz yerden devam edelim dostlar fazla derine inersek boğuluruz zaten 3 grm aklım var onuda yaktırmayın bana 😄😄

• Kar bize gelmiyorsa, biz kara gideceğiz. Sahiller bazında üst üste 4. Kötü sezonu geçiriyoruz. Buna analiz mi istatistik mi Allahın işimi deriz bilemem ama maalesef çok kötü bir olay bizim için. Oysa 15 cm kar bizi 2 yıl ileri atardı

• Aslında 13 ocak sistemi tam tepede muazzam soğuk ufak dokunuşlar olsaydı şimdi çok farklı şeyler konuşacaktık,şimdi o ufak dokunuş büyük etkilere yol açıyor olumlu ya da olumsuz olarak,mesela parazit AB olmasaydı yüksek ufaktan yükselseydi vs sahiller 1 metreyi görürdü öyle bir potansiyeli kaçırdık hep beraber,şimdi bu ufak dokunuşlar küresel ısınma olduğu için mi tam tepemizde süper morluklar var onu ne yapalım ,tamamdır ısındık ama bununla ilgisi var mı bilemiyorum,belki yıllar yüzyıllar önce de böyle süreçlerden periyotlardan geçmişizdir

Zaten öyle. Küresel ısınma diye bir şey yok. Atmosfer bir denk gelme olayıdır. Çok basit, basınç dizilimi uygun olursa sahile 1 metre de kar yağar. Daha iki sene önce İstanbul’a bir gecede yarım metre kar yağmadı mı bazı kesimlerine. 2020 şubatında doğu Karadeniz efsane yaşamadı mı? Küresel ısınma yalanını ortaya atan küresel soygun çetesi, bize afedersiniz ineğin kıçından çıkan gazdan atmosferin etkilendiğini inandırmaya çalışıyor. Bu konular üzerine uzun uzadıya düşünmek lazım. 17 Mart 2022 Samsun’da 100 rakımda 20 cm'e yakın kar vardı. Küresel ısınma neredeydi o gün. Tepkim sana değildir kardeşim. Küresel ısınma duyunca böyle oluyorum 😁