Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• -40 a dayanıyor.Yağışı yakalayan yerler mutlu:).Ama bu sinoptiğe yazık oluyor be.Kuzeydoğuda,Yüksek basınç tarafından şok press bile var.Pozisyon VAR a gider dostum.:))

• Dikey hava hareketleri güçlü olur buda üst seviye ve alt seviye ile birleşince ortaya kararsız bir hava sunar Kısacası kar yağışı görülür yağan karda yapışır :) Birde buna deniz etkili kar yağışını ele alırsak deyme keyfine.

• -8 de girse tadından yenmez sahiller adına -6 ilede örtü görebiliriz

Evet, harika bir tespit, lehte olumlu değişim için vade olduğuna göre, -8 girerse tüm bölgede kar yağışları görülebilir. 500 deseninde biraz daha olumlu değişim oldu varsayalım, yani gördüğümüz desende Kırım üstünde duran 532 dam değerli top, diyelim ki Samsun -ordu açılarına geldi, 500 sıcaklığında -40, 850 sıcaklığında da -9 girdi, bu durumda neyle karşılaşırız.

Hocam şu d.karadenize deniz üstündeki 1020 neyin nesi kimin fesi

Zaga o kuzeyindeki basıncın daha yüksek olması hasebiyle alçak basınç özelliği gösteren yüksek basınç. Yani klasik Soçi ab'si.

• Evet, harika bir tespit, lehte olumlu değişim için vade olduğuna göre, -8 girerse tüm bölgede kar yağışları görülebilir. 500 deseninde biraz daha olumlu değişim oldu varsayalım, yani gördüğümüz desende Kırım üstünde duran 532 dam değerli top, diyelim ki Samsun -ordu açılarına geldi, 500 sıcaklığında -40, 850 sıcaklığında da -9 girdi, bu durumda neyle karşılaşırız.

Zaga o kuzeyindeki basıncın daha yüksek olması hasebiyle alçak basınç özelliği gösteren yüksek basınç. Yani klasik Soçi ab'si.

klasik Soçi ab'si. 😡

• -40 a dayanıyor.Yağışı yakalayan yerler mutlu:).Ama bu sinoptiğe yazık oluyor be.Kuzeydoğuda,Yüksek basınç tarafından şok press bile var.Pozisyon VAR a gider dostum.:))

Hoş geldin dostum. Ben biraz kurcaladım, biraz da sen kurcalamışsın, biraz da nasip varsa gökgürültülü kar bile çıkmaz mı :hfyeni (29):

• 850 sıcaklığı -8 olmadığı sürece isterse 500 sıcaklığı -50 olsun hiçbirşey olmaz. -6 ile Graupel örtü olur erir

Evet, realist yaklaşım :hfyeni (25):

Yukarda attığım resimlerde görünen tabloda en yüksek beklenti ancak budur.

Fakat potansiyelde muazzam aslında. Sadece 3 dokunuş yap deseler, gökgürültülü kar çıkarırım. Bakalım nasipte var mı.

• Ay sonu için hala hiç bir şey net değil ilerleyen güncellemelerde daha farklı snoptikler görebiliriz ecmwf nin verdiği gibi vortex güçlü olmaz aksine rüzgarlar dahada zayıflıyor Soğuklar güney enlemlere dahada rahat inebilir Takibe devam. Bu süreçte pozitif nao hakim onuda ele alalım.

• Soçi ab si olsada şu 500 hpa daha iyi sokulursa bir şey tırtıklar mıyız onun peşindeyim yoksa giresun rize tarafları trabzonun bazı ilçeleri şu an olduğu gibi yağış yapışırken bizde mont giyeriz ama ıslanmayız öyle ki sinir bozar,kısa süreli olması ve konum değişmesi dileğiyle

• Kocadağ 1000 rakım

Burası Kocadağ'a çıkan son düzlük. Muhtemelen 1000-1100 rakım arasıdır. Burayı bitirip sağ sol istikametinde yürüyerek zirveye ulaşıyorsunuz. Arabayı aşağıda bırakıp bu yolun sonunda kadar yürüdüm. Yanımda hanım ve çocuklar olunca zirveye varamadan döndüm. Böyle karda hep tek giderim yanımda biri üşüdüm, yoruldum deyince darlanıyorum :) Gelecek hafta sonu zirveye yürüyeceğim.

• 850 sıcaklığı -8 olmadığı sürece isterse 500 sıcaklığı -50 olsun hiçbirşey olmaz. -6 ile Graupel örtü olur erir

Bende diyorum ki her zaman 850 ye göre yorum yapılmamalı dikey karışım çok önemli bişiy Hasan'ın önceki sayfalarda bahsettiği zaten aynı sistemden bir tane daha gelmişti 2022 de bu sistem -9 -10 bandında gelme potansiyeli çok yüksek ki bence gelecekte modeller dönecek dönmesine vade hala var