Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam, Alaçam 'ın Kızlan'ını bilirsiniz. Orada bile doğru düzgün örtü yoktu bugün. Yağmış ama belki bir 10 cm ya var ya yok, o da cıvık bir örtü.

Yanlışınız var bugün gün boyu kızlan tarafta idim yerdeki kar ne cıvıktı ne de 10 cm nin altında idi kuru ve yaklaşık 15 cm kar vardı zaten gece boyunca sıcaklık - lerde idi gündüz de aynı şekilde yağış gece 2 ye doğru kara çevirmiş ben 10 gibi gittiğimde devam ediyordu hatta öğlen 3-4 gibi ayrıldığımda bile hafif bir şekilde kuru kar yağıyordu

yaklaşık 600 rakıma ait bu görüntü 600 rakımda bile kar kalitesi mükemmeldi

Bu fotoğrafta yaklaşık 350 rakıma ait olması lazım dönerken de çıkarkende 150-300 rakım arası sulu kar yağışı vardı

• Bu sistemde belki cılız bir örtü olabilir. Bir diğer kar ihtimali ayın sonunda. Kesinlik yok ay sonu için, ama benim yorumuma göre bu.

yarın ve salı günü 400m üstü için ne bekliyorsunuz hocam sıcaklıklar 3 gün boyunca kar değerinde ama yağış ne alemde acaba

• Tokat'ta hafif kar yağışı devam ediyor, sıcaklık 0 derece. Arabalar ve çatılar beyazladı. Daha fazlası olmayacak sanırım.

• ordu giresun rize güzel yağış alıyor dolaysı ile daha soğuk , trabzon akçaabat civarı ise seyrediyoruz efenim verimsiz soğuk,işte önümüzdeki basınç diziliminde yaklaşık böyle olacak sağ sol yağışı yakalarken soğurken biz genelde kuru soğuk ve minik yağış tanesi alabiliriz , 2012 berbat kışı gibi (not 2012 soğuk ama civarımız için sinir bozucuydu,yani yükseklerimize sıkışan yağış ve sağımız solumuz yıkılırken umutsuz seyrediş ne berbattı)…

• Yanlışınız var bugün gün boyu kızlan tarafta idim yerdeki kar ne cıvıktı ne de 10 cm nin altında idi kuru ve yaklaşık 15 cm kar vardı zaten gece boyunca sıcaklık - lerde idi gündüz de aynı şekilde yağış gece 2 ye doğru kara çevirmiş ben 10 gibi gittiğimde devam ediyordu hatta öğlen 3-4 gibi ayrıldığımda bile hafif bir şekilde kuru kar yağıyordu

yaklaşık 600 rakıma ait bu görüntü 600 rakımda bile kar kalitesi mükemmeldi

Bu fotoğrafta yaklaşık 350 rakıma ait olması lazım dönerken de çıkarkende 150-300 rakım arası sulu kar yağışı vardı

benim bahsettiğim fotoğraflar da bunlar. Yollar da açık. Dokunulmamış yerlerde, ağaç dallarında vs. daha çok birikim olması normal ki Kızlan'dan bahsediyoruz. Yani bu mevsimde çok daha fazlası olması gereken bir yer. Anlatmak istediğim buydu.

• benim bahsettiğim fotoğraflar da bunlar. Yollar da açık. Dokunulmamış yerlerde, ağaç dallarında vs. daha çok birikim olması normal ki Kızlan'dan bahsediyoruz. Yani bu mevsimde çok daha fazlası olması gereken bir yer. Anlatmak istediğim buydu.

Yolların açık olma sebebi sıkı şekilde temizlenmesi yağış nerdeyse durmuşken bile 3 tur döndü küreme aracı

• Modele göre şuan -8 girdi ama sıcaklıklar 6 derecelerde akşam vakti bile bu nasıl -8? Ula kuru soğuk bile yapmıyor bozuk bu -8

Nem cok düşuk seyrediyor o yüzden sıcaklıklar da yüksek normalde Karadenizde gece 85-90 larda olan nem Sinop Bafra arası 60-75 leri bulmuyor tahminen 1-2 saate nem yine yükselir sıcaklık 2-3 lere kadar çekilir ama şu an nemin neden bu kadar düşük seyrettiği hakkında fikrim yok

• Baba 270 den sonra üstten bişey denemeye çalıştı tam yüksek ingılınd civarındayken direnemedi, batıdan direkt dalan alçak yetişti akışa yine bozdu heyecanı, değişik bişey denemek istedi,model takibine devam tranzonspor’umuz gibiyiz ne yaptığımız belli değil kardeş:)