Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu kadar gitgellerin olduğu bir sistemde yarın da görülür, perşembe de.

Haa, olaki bu kaçtı. Bir dahakine deneriz şansımızı.

O da çok uzaklarda değil, yavaş yavaş altyapı hazırlanıyor bile.

Hocam, o kadar emek sarfedip zaman ayırıp uzun vadede bu analizleri yaptiktan sonra 3 5 gun kala ucundan kaçınca nasıl hissediyorsun? Valla ben olsam kafayı yiyebilirim :)

• Coğrafyamız bu kaderimiz bu.. Şükürler olsun Samsunluyum, Karadenizliyim.. Yağmuru da ayrı güzel güneşi de karı da..

Gönül ister ki sistemler kopup kopup gelsin ama olmuyor işte.. En sonunda gelecek bizde eğlenecek kafa kalmayacak..

Beklentilerimizi dizginlersek zaten sıkıntı yok..

Geçen yıl bu sistemden daha baba sistemler kuzeyden akıp akıp gitti, hem de birkaç kez.. Evet bu sefer sistemler bize gelecek gibi denemeler yaptı ama şu ana kadar sınıfta kaldılar.. Kızıyoruz ama belki de biz bu ihtimalin heyecanını da seviyoruz.. Atmosfer kaotik olmasa hersey net olsa kimse model takip etmez oturur kös kös sistemi beklerdi.. Ama bizler o gelme ihtimalini sevmişiz.. Gfs gece güncellemesi yapıyor uykusu bölünen direkt gidiyor hemen modeli takip ediyor.. Halbuki sabah erkenden yeniden güncellenecek belki değişecek bile sabaha.. Ama yok biz anlık da olsa güzel bir senaryo görürsek sabaha kadar ki saatler daha güzel oluyor..

İnsanoğlu az olan şeyi sever.. Zaten az olan degerlidir.. Bugün biz kar yağışı beklerken belki Norveç güneş açmasını havanın ısınmasını dört gözle bekliyor..

Model takiplerini akışına bırakıp tadını çıkaralım.. Dediğim gibi ihtimallerle bile mutlu oluyoruz bunun değerini bilelim

• Hocam 2 gündür 5 buçukta uyanıyorum kafada model takip etme var sanki ayarlamış gibi kalkıyorum bu sistemi kafamda çok büyüttüm nedense böyle olması kötü oldu

• Hocam, o kadar emek sarfedip zaman ayırıp uzun vadede bu analizleri yaptiktan sonra 3 5 gun kala ucundan kaçınca nasıl hissediyorsun? Valla ben olsam kafayı yiyebilirim :)

O kadar yaşadım ki bunu. Hatta bu hiçbirşey. Çünkü hiç olmazsa sistem indi de etkiyi tartışıyoruz. Öyle zamanlar oldu ki, minnacık bir detay yüzünden oluşum başlamadan bitiverdi, süreç okumayı bilenler anlayabildi sadece ne kadar yaklaştığımı.

Ama güzel olan, buna alıştım.

Düşüremez beni hiçbirşey. Çünkü atmosfere aşığım, inanırım, güvenirim. Bu sefer vermediyse hediyemi, hiç olmadık anda önüme koyuverir, bilirim.

2022 martında tüm mecralar için kış bitmişti. Daha şubatın 20'sinde Mart karakolda biter dediğimde biliyorum, çoğu kişi gülmüştür, deli diyen bile olmuştur. Ama ne aldık hediyemizi, düşünün, 8 Mart'ta 0 derece altına iniyor 850 hpa ve nerdeyse Mart sonuna kadar çıkmıyor. Devasa iki sistem.

Yani, uzatmayayım, bende asla tek döneme kilitlenme yok, hemen arkasına odaklanmaya başlarım.

Efsane gelir, millet kar izlemeye çıkar, ben oturur ileriki süreci çözmeye çalışırım.

Kendime çok fırça atmışlığım vardır, yeter ulan, azda dışarı bak, keyfini çıkar diye.

Hepinize sesleniyorum. Daha işin başındayız . Henüz çok erken. Kaldırın başınızı. İnanın, o 2020, Allah'ın izniyle, tekrar yazalım, Allah'ın izniyle bu bölgeye gelecek🫡🫡🫡

• Hatırlar mısını 2018 de İskandinav yükseği şubat ayında muaazam sistem silsilesi akıtmıştı avrupaya ha döndü ha dönecek derken yumurta olan yüksek altına aldığı soğuk topları akıttı te İspanya italyaya kadar sonra ne oldu iflah olmadılar sonrasında oralarda olağanın dışında kötü kışlar yaşandı sanırım sıra bizde ama sıramızı savıyoruz kıracağız şeytanın bacagini…

• Ne yordunuz bizi be.Allahın cezaları

Olsun be reis her işte bir hayır vardır verende Allah alanda kudretinden sual olunmaz buradan gençlerede sesleniyorum asla isyan etmeyin belki deneniyoruz sınanıyoruz velhasıl kelam bu olmadı ama birdahaki olmayacak anlamına gelmez rabbim ol derse birsistem verir tüm bunları bize unutturu verir. oyüzden yılmak yok yola devam düşe kalka düşe kalka 30 mart'a kadar devam😊😊

• Olsun be reis her işte bir hayır vardır verende Allah alanda kudretinden sual olunmaz buradan gençlerede sesleniyorum asla isyan etmeyin belki deneniyoruz sınanıyoruz velhasıl kelam bu olmadı ama birdahaki olmayacak anlamına gelmez rabbim ol derse birsistem verir tüm bunları bize unutturu verir. oyüzden yılmak yok yola devam düşe kalka düşe kalka 30 mart'a kadar devam😊😊

30 Mart'tan bir subliminal mesaj sezdim Bülent abi, not alıyorum 1/kahkahas23s1

• 30 Mart'tan bir subliminal mesaj sezdim Bülent abi, not alıyorum 1/kahkahas23s1

Tayfun sende az değilsin haaa 😊 kafamda 3-4 tane tarih varda artık kimseyi umutlandırmak istemiyorum biz nekadar uzağı görürsek görelim yinede atmosfer kendi bildiğini okuyacak bu bir gerçek.şimdilik tek diyeceğim karadeniz sahil yolu kapanmadan bu kış bitmeyecek bunuda not al .😊😊